• Start
  • Wiadomości
  • „Słuchaj, sztuka to praca!”. Nowy podcast Instytutu Kultury Miejskiej

„Słuchaj, sztuka to praca!”. Nowy podcast Instytutu Kultury Miejskiej

Sylwia Chutnik, Hania Rani, Paweł Sakowicz, Siksa oraz Jadzia Lenart i Wiktoria Podolec zdradzą kulisy swojej pracy artystycznej w nowym podcaście Instytutu Kultury Miejskiej: „Słuchaj, sztuka to praca!”. Pierwszy odcinek jest już dostępny na Spotify i YouTubie.
13.04.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rozmowa z Sylwią Chutnik, cenioną polską pisarką z licznymi nagrodami na koncie, inauguruje podcastowy cykl Instytutu Kultury Miejskiej „Słuchaj, sztuka to praca!”
Rozmowa z Sylwią Chutnik, cenioną polską pisarką z licznymi nagrodami na koncie, inauguruje podcastowy cykl Instytutu Kultury Miejskiej „Słuchaj, sztuka to praca!”
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Praca twórcza, planowanie i realizowanie kariery zawodowej w świecie sztuki i branży kreatywnej jest trudnym zadaniem. O swoich doświadczeniach związanych z różnymi aspektami pracy artystów i artystek opowiedzą goście i gościnie podcastu „Słuchaj, sztuka to praca!” realizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej. Pierwszą osobą, z którą rozmawia Ana Matusevic z IKM, jest pisarka i aktywistka, Sylwia Chutnik.

- W podcaście rozmawiamy nie tylko o samym procesie twórczym, ale także o pozostałych aspektach pracy artystycznej i kreatywnej, które czasami przysparzają twórcom trudności, np. o promocji i komunikowaniu swojej twórczości, wyznaczaniu i osiąganiu celów czy drodze do stabilności finansowej - mówi Magdalena Pałka z Instytutu Kultury Miejskiej.

W pierwszym odcinku podcastu „Słuchaj, sztuka to praca!”, który premierę miał 12 kwietnia, Sylwia Chutnik opowiada o tym, jak zaczęła zarabiać na pisarstwie, kulisach swojej pracy, kompetencjach potrzebnych w zawodach kreatywnych, roli odbiorcy w jej twórczości, wartości korzystania ze wsparcia rozwojowego na różnych etapach swojej drogi zawodowej, oraz o tym, że... wena twórcza nie istnieje.

Gośćmi kolejnych odcinków podcastu „Słuchaj, sztuka to praca” będą: pianistka Hania Rani, choreograf Paweł Sakowicz, duet muzyczno-performatywny Siksa, czyli Alex Freiheit i Piotr Buratyński oraz założycielki pracowni tkackiej Studio Tartaruga - Jadzia Lenart i Wiktoria Podolec. Podcast dostępny jest na kanale Spotify: TUTAJ, i YouTube Instytutu Kultury Miejskiej: TUTAJ.

 

O kulisach artystycznej pracy opowie też pianistka Hania Rani - nz. na ekranach podczas gali finałowej 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
O kulisach artystycznej pracy opowie też pianistka Hania Rani - nz. na ekranach podczas gali finałowej 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Podcast „Słuchaj, sztuka to praca!” jest częścią programu edukacyjnego realizowanego w formule online przez Obserwatorium Kultury Instytutu Kultury Miejskiej „Sztuka to praca”. Program skierowany jest do artystek i artystów oraz przedstawicielek i przedstawicieli zawodów kreatywnych - zarówno tych rozpoczynających pracę, jak i osób chcących poszerzać swoje kompetencje. Obserwatorium Kultury wspiera twórców w profesjonalizacji i rozwoju w zgodzie z własnymi wartościami i celami artystycznymi. Co miesiąc organizowane są ogólnodostępne webinaria pod szyldem programu „Sztuka to praca”.

Aktualne informacje o spotkaniach znajdują się na stronie obserwatorium.ikm.gda.pl. Najbliższy webinar „Twórca w ruchu: zaplanuj swój rozwój zawodowy” prowadzony przez Annę Szapert i Paulinę Czapską z Future Simple odbędzie się w czwartek, 22 kwietnia, w godzinach 13:00 - 14:30 na kanale YouTube IKM.

Oprac. AO

TV

To przedszkole jest wzorem