PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
SLD wskazał swojego kandydata na prezydenta Gdańska: Andrzej Ceynowa
SLD wskazał swojego kandydata na prezydenta Gdańska: Andrzej Ceynowa
Prof. Andrzej Ceynowa, były rektor Uniwersytetu Gdańskiego, jest oficjalnym kandydatem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w wyborach na prezydenta Gdańska. Chcę zjednoczyć środowiska walczące o "Gdańsk niepisowski".

Prof. Andrzej Ceynowa, oficjalny kandydat SLD na prezydenta Gdańska w tegorocznych wyborach samorządowych, które planowane są na jesień
Prof. Andrzej Ceynowa, oficjalny kandydat SLD na prezydenta Gdańska w tegorocznych wyborach samorządowych, które planowane są na jesień
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Kampania do wyborów samorządowych w Gdańsku nabiera rumieńców. Ceynowa jest już trzecim oficjalnie zgłoszonym kandydatem na prezydenta miasta - po prezydencie Pawle Adamowiczu i poseł Ewie Lieder (.Nowoczesna). 

- Z jednej strony bardzo cenię sobie to, co Paweł Adamowicz zrobił dla Gdańska, dlatego że jego działalność zmieniła Gdańska - powiedział Andrzej Ceynowa Radiu Gdańsk. - Od paru lat obserwuję jednak, że Pawłowi brakuje świeżych pomysłów. Niczym nas nie potrafi już zaskoczyć, dlatego wydaje mi się, że to, czego Gdańskowi brakuje, to świeże pomysły. Drugim powodem jest to, że ci, którzy nazywają się opozycją, robią wszystko, aby ułatwić życie PiS-owi. Dzielą się na coraz mniejsze grupki, kłócą się między sobą.

Zdaniem prof. Ceynowy "Paweł Adamowicz ma taką siłę polityczną, że jeżeli inne środowiska chcą go pokonać, to muszą się zjednoczyć". Jednak głównym celem, według kandydata SLD, powinno być zjednoczenie środowisk walczących o "Gdańsk niepisowski". Prof. Ceynowa chce być liderem takiego zjednoczenia, ale jeśli przegra walkę wyborczą - gotów jest poprzeć silniejszego kandydata.

Andrzej Ceynowa jest filologiem języka angielskiego, literaturoznawcą, doktorem habilitowanym, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2002-2008 był rektorem UG. W pomorskiej polityce zaistniał jako członek Unii Wolności - kandydował z listy tej partii do Sejmu, w wyborach parlamentarnych w 2001, ale nie osiągnęła ona progu wyborczego. W wyborach samorządowych w 2014 prof. Ceznowa startował do sejmiku województwa pomorskiego z listy komitetu SLD Lewica Razem, który także nie osiągnął progu wyborczego. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Senatu z ramienia Zjednoczonej Lewicy, zajmując 3. miejsce spośród 4 kandydatów w okręgu.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl