Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

SLAM Ostateczny. W sobotę podejmij poetyckie wyzwanie dzieła Memlinga

Sąd Ostateczny, improwizacje słowne i muzyka elektroniczna - takie połączenie proponuje Gdański Archipelag Kultury i zaprasza w sobotę, 25 lutego, na “SLAM Ostateczny” do Muzeum Narodowego. Na zwycięzcę slamu czeka 500 zł, rekrutacja uczestników jest otwarta do końca. Wstęp wolny, również dla publiczności.

SLAM Ostateczny. W sobotę podejmij poetyckie wyzwanie dzieła Memlinga
A
A
data publikacji: 23 lutego 2017 r.

Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, arcydzieło z Muzeum Narodowego - o tym, czy potrafi zainspirować wielbicieli slamu dowiemy się w sobotę
Sąd Ostateczny Hansa Memlinga, arcydzieło z Muzeum Narodowego - o tym, czy potrafi zainspirować wielbicieli slamu dowiemy się w sobotę
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Do dobrego slamu potrzebne są dwa składniki: uczestnicy wykazujący się kunsztem w tworzeniu (najczęściej zabawnych) wierszy czy tekstów oraz publiczność, która w głosowaniu wybiera zwycięzców poszczególnych pojedynków słownych, rozgrywanych w rundach. Poeci, artyści improwizujący, performerzy biorący udział w slamie mają do dyspozycji maksymalnie trzy minuty na każdą wypowiedź i przekonanie publiczności. W końcu za mikrofonem zostaje tylko jeden - król wieczoru.

W przypadku slamu w Muzeum Narodowym temat pierwszej rundy (startuje o godz. 19) jest już znany. Będzie nim “Sąd Ostateczny”.

- Proponując slam w muzeum, chcieliśmy złamać konwencję tego wydarzenia, które zazwyczaj odbywa się w klubach, trafić również do innej niż zwykle publiczności - mówi Katarzyna Andrulonis z Domu Sztuki GAK, organizatorka SLAMu Ostatecznego. - Jednocześnie jest to nasz sposób na promocję wspaniałego dzieła jakim jest “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga wśród młodych twórców i odbiorców slamu. Zachęcam do udziału i do przysłuchiwania się słownym zmaganiom!

Zgłoszenia chętnych do wyjścia na scenę przyjmowane są mailowo: katarzyna.andrulonis@gak.gda.pl, ale można również po prostu przyjść na wydarzenie.

Póki co - chęć udziału w słownych starciach zgłosiło dziewięć osób, ich nazwiska wielbicielom slamu w Trójmieście powinny być dobrze znane. Zobaczymy nie tylko "zawodników" znanych lokalnej publiczności, swój przyjazd zapowiada także pewien poeta z Krakowa...

O muzyczny klimat wyjątkowej imprezy w muzeum zadba Kacper Graczyk z projektem Coding, gdyński twórca muzyki elektronicznej, który specjalnie na to wydarzenie przygotował nowy materiał.

I chociaż sam slam nie będzie odbywał się w sali, w której pokazywany jest “Sąd Ostateczny” (tylko w większym, wygodniejszym pomieszczeniu po przeciwnej stronie korytarza), zarówno uczestnicy jak i publiczność przez cały czas będą mogli wnikliwie przyglądać się arcydziełu i zwiedzić pozostałą część wystawy Muzeum Narodowego na “piętrze z Memlingiem”.

Przewidywany czas trwania SLAMu Ostatecznego to dwie godziny (od godz. 19 do 21), w zależności od liczby uczestników konkursu może się nieco wydłużyć.

Więcej na temat sobotniego wydarzenia można przeczytać na stronie internetowej Domu Sztuki GAK.

Dom Sztuki GAK

Impreza organizowana jest w ramach programu “Jeden ze 100”, według założeń którego w 2017 r. “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga będzie motywem kilkudziesięciu wydarzeń akulturalnych i naukowych przygotowywanych przez instytucje kultury województwa pomorskiego. Muzeum Narodowe w Gdańsku jest koordynatorem tego programu, a GAK jednym z uczestników.

Czytaj także: Hans Memling na scenę! Powstaje opera o Sądzie Ostatecznym

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora