PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Śladami granicy z lat 1920-1939. Spacerem po Kokoszkach [RELACJA]
Śladami granicy z lat 1920-1939. Spacerem po Kokoszkach [RELACJA]
Sobotni spacer, w dniu 17 września 2016 r., zorganizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki, wiódł trasą dawnej granicy z lat 1920-1939 pomiędzy Polską a Wolnym Miastem Gdańsk (WMG), której fragment przebiega przez Kokoszki. Spacer zgromadził liczne grono osób zainteresowanych historią tego okresu w dziejach Gdańska.

MP

Miło nam, że w spacerze uczestniczyli, oprócz mieszkańców Kokoszek, również goście z innych dzielnic m.in. ze Śródmieścia, Zaspy, Jasienia, Oliwy, a także np. z Pruszcza Gdańskiego.

Uczestnicy spaceru otrzymali mapki dzielnicy wydane przez nasze Stowarzyszenie, gdzie oznaczony jest przebieg granicy z 1920 r. oraz obiekty historyczne. Spacer prowadził kustosz Muzeum Strefa Historyczna WMG pan Piotr Mazurek, znany mieszkańcom m.in. z prelekcji historycznych z cyklu „Kokoszki wczoraj i dziś” organizowanych przez nasze Stowarzyszenie w ubiegłych latach.
 

MP

W wybranych miejscach na trasie spaceru: przy dębie granicznym, u zbiegu ulic Kalinowej i Lubczykowej, na ul Gostyńskiej - przewodnik przedstawiał fakty historyczne z omawianego okresu, z uwzględnieniem danych dla Kokoszek, informował o obiektach z tego okresu: budynek celny, strażnica graniczna, karczmy, barwnie opisując też życie ówczesnych mieszkańców. Dla młodszych uczestników spaceru była to z pewnością świetna lekcja historii.

Podczas 1,5 godz. spaceru była też okazja do wymiany wspomnień czy spostrzeżeń o zmianach w dzielnicy. Kolejnym przystankiem był szczyt wzniesienia przy ul Gostyńskiej, z którego roztaczał się piękny widok zarówno na Kokoszki, jak i dalsze dzielnice np. Piecki-Migowo.
 

Podczas biesiady
Podczas biesiady
MP

Z wzniesienia zeszliśmy drogą do letniego domku tawerny Lukullus, gdzie p. Piotr Mazurek przedstawił prezentację dotyczącą okresu Wolnego Miasta Gdańska, przerywaną pytaniami uczestników i dyskusją. Mieszkańcy Kokoszek mieli okazję porozmawiać z Radnym Rady Miasta Gdańska p. Mariuszem Andrzejczakiem, uczestnikiem, wraz z synkiem, naszego spaceru. Sponsorem poczęstunku dla ok. 100-osobowej grupy uczestników spaceru był właściciel Lukullusa, który otrzymał gromkie brawa.

Organizację spaceru w ramach projektu pn. Kokoszki wczoraj i dziś – „historyczne” spacery po dzielnicy dofinansowano ze środków Miasta Gdańska. Kolejny spacer zaplanowano na 1 października br.

Spacer rejestrowany był przez Ewę Kowalską z portalu iBedeker.

Danuta Bociewicz / Stowarzyszenie Przyjaciół Dzielnicy Kokoszki