Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Śladami dawnych gdańszczan - wyjątkowy spacer po mieście

Kim byli Artur Schopenhauer i Gabriel Fahrenheit? Jakie są ich związki z naszym miastem? Przekonać się o tym będzie można w niedzielę, 29 maja 2016 r., podczas wyjątkowego historycznego spaceru po Gdańsku. Wydarzenie jest bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy.

Śladami dawnych gdańszczan - wyjątkowy spacer po mieście
A
A
data publikacji: 25 maja 2016 r.

Kolumna Meteorologiczna Daniela Gabriela Fahrenheita na Długim Targu. Wycieczka dotrze także tutaj
Kolumna Meteorologiczna Daniela Gabriela Fahrenheita na Długim Targu. Wycieczka dotrze także tutaj
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

- To postaci, które wpisały się w historię naszego miasta, a ponadto mają wymiar europejski. Przeciętny, wykształcony Europejczyk powinien wiedzieć, że Artur Schopenhauer i Gabriel Fahrenheit urodzili się w Gdańsku. Dlatego właśnie o nich i ich ciekawym życiu opowiem podczas spaceru - mówi przewodnik Stanisław Sikora.

W niedzielę, 29 maja, przewodnik pokaże m.in. miejsca, gdzie Fahrenheit i Schopenhauer przyszli na świat. Zdradzi przy tym fakty dotyczące ich relacji rodzinnych, w tym te dramatyczne, dotyczące tajemniczej śmierci rodziców jednego z wybitnych gdańszczan. Uzupełnieniem wyprawy będą cytaty z dzieł i rozmowa o „Gdańskich wspomnieniach młodości” Joanny Schopenhauer, matki Artura.

Nie tylko tym dwóm wybitnym gdańszczanom będzie poświęcony spacer.

- Nie sposób nie wspomnieć o Janie Heweliuszu. To będzie jednak krótkie wspomnienie, ponieważ razem z Gdańską Organizacją Turystyczną organizujemy już cykl spacerów „Śladami Jana Heweliusza”, i wówczas to on jest postacią numer jeden - mówi Sikora. - Ponieważ niedzielną wycieczkę zaczniemy spod pomnika świętego Wojciecha, swoją opowieść rozpocznę od tej postaci, która jest patronem Polski, a związana była z chrztem mieszkańców Gdańska.

Przewodnik przybliży także sylwetki słynnych uczniów i profesorów Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego, które powstało w 2. połowie XVI wieku. Ówcześni absolwenci zdobywali tam stopień odpowiadający dzisiejszemu tytułowi licencjata.

- Ukończyły tę szkołę znakomite postaci, nie tylko wspomniani wcześniej Heweliusz czy Fahrenheit. Wykłady z geografii, matematyki i astronomii prowadzili tam znamienici nauczyciele. Nie uda się opowiedzieć o wszystkich, ale skupimy się na tych, którzy mogli mieć wpływ na życie ówczesnych gdańszczan - zdradza Sikora.


Przewidywany czas spaceru to około 2 godziny. Zbiórka rozpocznie się o godz. 13, przy pomniku św. Wojciecha obok Muzeum Narodowego w Gdańsku (Oddział Sztuki Dawnej, Gdańsk, ul. Toruńska 1). Następnie wycieczka poprowadzi ulicami św. Trójcy, Ogarną, Długim Targiem oraz św. Ducha.

- Miejsca, do których dotrzemy nadal mają w sobie magię, nie uległy całkowitemu przeobrażeniu. Klimat Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego wciąż istnieje, choćby dzięki krużgankom. Przetrwało miejsce, w którym urodził się Fahrenheit - zachęca przewodnik.


Spacer jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Chęć udziału należy zgłosić do piątku, 27 maja, mailowo pod adresem spacery@visitgdansk.com lub telefonicznie: 58 301 43 55.

Organizatorami spacerów są Gdańska Organizacja Turystyczna, PTTK oddział Gdańsk i Miasto Gdańsk.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora