PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Park Świętopełka gotowy. Oddano do użytku plac zabaw, zasadzono cebulki
Park Świętopełka gotowy. Oddano do użytku plac zabaw, zasadzono cebulki
Ten chętnie uczęszczany zieleniec przy ul. Szerokiej na Głównym Mieście jest poddawany konsekwentnej rewaloryzacji od połowy 2016 roku. Jedenaście miesięcy temu do użytku oddano odnowione alejki i ławki. Potem wzbogacił się o nowe trwaniki i krzewy. Teraz - przyszedł czas na plac zabaw dla dzieci, zasadzono także 1200 cebulek kwiatów. Park Świętopełka warto odwiedzić już dzisiaj, a wiosną spacer w tym wyjątkowym miejscu będzie wręcz obowiązkowy.

Nowy plac zabaw na Skwerze Świętopełka cieszyć będzie diecci o każdej porze roku
Nowy plac zabaw na Skwerze Świętopełka cieszyć będzie diecci o każdej porze roku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Drugi etap prac w parku przy Szerokiej zakończony. W czwartek, 26 października, mieszkańcy z dziećmi, samorządowcy oraz zaangażowani w projekt partnerzy uzestniczyli w uroczystym otwarciu nowego placu zabaw oraz wspólnie nasadzili kwiaty.

- Przyjazne przestrzenie publiczne to jeden z naszych celów i cieszę się, że już teraz skwer przy Szerokiej jest takim miejscem, ważnym dla okolicznych mieszkańców i naszych gości - mówi Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. polityki gospodarczej. - Nowy plac zabaw jest odpowiedzią na postulaty mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania placu przy ul. Szerokiej.

Prace przeprowadzono po szczegółowych konsultacjach z mieszkańcami. 

- Posadziliśmy z dziećmi ok. 1200 cebulek krokusów wokół drzew rosnących po zewnętrznej stronie skweru - mówi Ewelina Latoszewska z Działu Utrzymania Zielni GZDIZ.

Od zakończenia Jarmarku na skwerze kontynuowano prace, które miały na celu podniesienie jakości przestrzeni parku dla mieszkańców. Zrealizowano system automatycznego nawadniania, położono nowe trawniki i przygotowano nowe barwne nasadzenia kwiatów cebulowych, które każdej wiosny będą rozkwitać paletą kolorów. Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto zbudowała nowy plac zabaw.

- Plac zabaw został indywidualnie zaprojektowany dla Parku Świętopełka oraz przestrzeni Głównego Miasta. Wiosną br. odbyły się konsultacje z mieszkańcami w pobliskiej Szkole Podstawowej nr. 50. Plac jest integralną częścią skweru i nie zostanie ogrodzony - mówi Mateusz Sylwestrzak z Inicjatywy Miasto.

W przedsięwzięcie włączyły się Międzynarodowe Targi Gdańskie. Partnerami projektu zostali również Saur Neptun Gdańsk, SUEZ, Gdańska Infrastruktura Wodno-Kanalizacyjna, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Inicjatywa Miasto. Całość prac koordynowała i wsparła Fundacja Gdańska we współpracy z menadżerem Śródmieścia.

Czytaj też: Park Świętopełka w nowym wydaniu! Zobaczcie, jak wygląda na zdjęciach

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl