PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Skuter, rower, hulajnoga a może auto na minuty? Jakie mamy możliwości w Trójmieście?

Skuter, rower, hulajnoga a może auto na minuty? Jakie mamy możliwości w Trójmieście?
W Trójmieście mamy coraz więcej opcji, dzięki którym w prosty sposób możemy się przemieszczać szybciej niż na piechotę. W wyborze środka transportu pomocne mogą okazać się aplikacje, które na jednej mapie, wskażą nam dostępne w okolicy pojazdy.
Kraków był pierwszym miastem, w którym zaczął jeździć Traficar. W Trójmieście samochody tej firmy pojawiły się w październiku 2017 r.
Kraków był pierwszym miastem, w którym zaczął jeździć Traficar. W Trójmieście samochody tej firmy pojawiły się w październiku 2017 r.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Korzystanie z aut, skuterów, rowerów czy hulajnóg na minuty zdaje się mieć zdecydowanie więcej plusów niż minusów. Choć to stosunkowo nowa propozycja przemieszczania się po mieście czy metropolii, na rynku pojawia się coraz więcej firm, które wychodzą do użytkowników z propozycją korzystania z takich środków transportu. Dzięki nim powietrze będzie czystsze, parkingi w centrum miasta mniej zapełnione, a nasze portfele niezbyt to odczują. Poniżej prezentujemy listę możliwości, jakie mamy w Trójmieście.

Skutery miejskie

Blinkee

Za dzień użytkowania zapłacimy nie więcej niż 89 złotych (maksymalna opłata dzienna). Regularna cena za minutę jazdy na skuterze to 69 groszy, ale jeśli jest się studentem, to cena ta wynosi 59 groszy. Skuterem możemy poruszać się po obszarze Trójmiasta. Jeśli nie chcemy rezygnować z jednośladu, bo musimy np. wejść na kilka minut do sklepu, za minutę postoju trzeba zapłacić 9 groszy.

 

Skutery z firmy Blinkee pojawiły się w Trójmieście w sierpniu 2017 r.
Skutery z firmy Blinkee pojawiły się w Trójmieście w sierpniu 2017 r.
Paweł Marcinko/KFP

 

Ecoshare

Tym skuterem także możemy poruszać się po Trójmieście. Za minutę użytkowania zapłacimy 69 groszy, za dzień maksymalnie 69 złotych. Studenci mogą liczyć na 15 proc. zniżkę. Postój będzie nas kosztował tyle samo, co u Blinkee, czyli 9 groszy za minutę.

 

JedenŚlad

Tym skuterem możemy przemieszczać się po Sopocie i Gdyni. Operator proponuje trzy opcje płatności:

  • Opcja codzienna, gdy korzystamy ze skutera np. by dojechać do pracy - za miesiąc użytkowania zapłacimy 89 złotych, przy czym ze skutera korzystać możemy 20 minut dziennie. Jeśli przekroczymy ten limit, za każdą rozpoczętą minutę będzie trzeba zapłacić 45 groszy.
  • Gdy korzystamy ze skutera od czasu do czasu można wykupić abonament, który kosztuje 59 zł. W tej propozycji użytkownik ma do wykorzystania 100 minut w miesiącu. Gdy przkroczy limit, zapłaci 39 groszy za każdą rozpoczętą minutę.
  • Gdy jeździmy rzadko i nie potrzebujemy abonamentu, możemy wyjanąć skuter w dowolnym momencie. Będzie to kosztować 69 groszy za minutę.


Yumi

Skuterami od tego operatora możemy poruszać się po obszarze Gdańska i Sopotu. Za minutę zarówno jazdy, jak i postoju zapłacimy 49 groszy. Jeśli chcemy wypożyczyć skuter na cały dzień, trzeba nastawić się na koszt 69 zł.

 

Mevo - rower miejski z napędem elektrycznym

Rowerem można się przemieszczać między 14 gminami: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Tczew, Pruszcz Gdański, Rumia, Reda, Puck, Władysławowo, Żukowo, Kartuzy, Stężyca, Somonino i Sierakowice.

Abonament miesięczny wyniesie 10 zł za 90 min. korzystania z roweru publicznego na dobę. Po przekroczeniu limitu czasowego za każdą minutę zapłacimy 5 gr. Abonament roczny kosztować będzie od 100 do 150 zł. W pierwszej opcji użytkownik ma do wykorzystania 90 min dziennie, w opcji droższej 120 min. Bez opcji abonamentowej przejazd kosztować będzie 10 gr za minutę. 

Operator proponuje także wypożyczenie roweru na dwa lub pięć dni. Za to zapłacimy od 20 do 80 złotych. Do wykorzystania jest 300 lub 700 minut w zależności od wybranej opcji. Za przekroczenie limitu w każdej z propozycji (prócz wynajęcia na minuty), zapłacimy 5 groszy za minutę.

 

Samochody na minuty

Samochody na minuty to alternatywa dla roweru, skutera czy hulajnogi, np. wtedy, gdy musimy się gdzieś dostać w środku nocy lub gdy wybieramy się na przyjęcie i jesteśmy elegancko ubrani. W takich sytuacjach samochód będzie najrozsądniejszą propozycją.

 

MiiMove

Tymi autami możemy jeździć po Trójmieście. Cennik wyglada następująco: 80 gr za przejechany kilometr, 50 gr za każdą rozpoczętą minutę. Opłata za postój wynosi 10gr/min w godz. 7.00 - 22.00 i 1 gr za postój w godz. w godz. 22.00 - 7.00

 

Użytkownicy aplikacji MiiMove korzystają z Astry Hatchback piątej generacji
Użytkownicy aplikacji MiiMove korzystają z Astry Hatchback piątej generacji
Anna Bobrowska/KFP

 

Traficar

Tymi samochodami także możemy jeździć po Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Ceny za użytkowanie są takie same jak w przypadku MiiMove, ale za postój, niezależnie od godziny, zapłacimy 10 gr/min.

 

Citybee

Ta firma oferuje samochody dostawcze. Za minutę użytkowania zapłacimy 99 gr, przy czym jest to kwota obowiązująca przez 49 minut jazdy. Godzina wypożyczenia samochodu kosztuje 49 zł. Cały dzień to koszt 219 zł. (niezależnie od faktu, czy wypożyczymy auto na 3, 5 czy 15 godzin). Co istotne - przez pierwsze 50 km jazdy zapłacimy tylko za czas użytkowania samochodu, natomiast po przekroczeniu 50 km – trzba zapłacić 65 gr/km za dodatkowy dystans. Jeśli wynajmiemy auto na więcej niż jeden dzień, codziennie przysługuje wypożyczającemu 50 darmowych kilometrów.

 

Hulajnogi elektryczne

To nowość na trójmiejskim rynku, dostępna dzięki dwóm firmom. Niestety cena za wypożyczenie hulajnogi jest dość wysoka...

 

Quick

Aby skorzystać z hulajnogi należy uiścić opłatę początkową w wysokości 3 złotych za wypożyczenie, zaś każda następna minuta będzie nas kosztowała 50 groszy.


Blinkee

Ta firma proponuje cenę 2.50 zł za uruchomienie pojazdu. Minuta jazdy kosztuje 49 groszy.

 

Przydatne aplikacje - wszystkie środki transportu na jednej mapie

Osobom, które korzystają ze środków transportu na minuty pomocne moogą okazać się aplikacje, dzięki którym na jednej mapie zobaczymy wszystkie dostępne w pobliżu skutery, auta, rowery i hulajnogi. Aplikacje są bezpłatne. Dzięki nim skrócimy do minimum czas potrzebny na odnalezienie najdogodniejszego środka transportu. Wystarczy pobrać daną aplikację, nie trzeba się rejestrować. W większości poniższych aplikacji znajdziemy filtry dzięki którym w wygodny sposób wybierzemy ten środek transportu, który w danym momencie nas interesuje.

 

"wheelme"

W aplikacji znajdziemy dostępne w pobliżu: rowery, samochody, rowery, skutery i hulajnogi. Obsługuje firmy: Blinkee, CityBee, EcoShare, JedenŚlad, Mevo, MiiMove, Quick, Traficar.

 

"take&drive"

W aplikacji znajdziemy dostępne w pobliżu: rowery, hulajnogi, skutery, samochody oraz vany. Obsługuje firmy: Traficar, Miimove, Citybee, Mevo, Quick, Blinkee, JedenŚlad. Aplikacja ta wyróżnia się na tle innych, ponieważ dzięki niej nie tylko sprawdzimy lokalizacje środków transportu dostępnych na minuty, ale także godziny przyjazdów autobusów i tramwajów dla najbliższego przystanku w całym Trójmieście.

 

Po lewej: widok przykładowego rozkładu komunikacji w aplikacji “take&drive”, po prawej: widok dostępnych pojazdów w aplikacji “wheelme”
Po lewej: widok przykładowego rozkładu komunikacji w aplikacji “take&drive”, po prawej: widok dostępnych pojazdów w aplikacji “wheelme”
gdansk.pl

 

"vooom"

W apikacji widzimy ikony samochodu, skutera, roweru, hulajnogi i komunikacji miejskiej, ale na ten moment (8 maja) dostępne są wyłącznie samochody i skutery. Nibawem jednak to się zmieni. Pod koniec maja będzie można śledzić poprzez aplikację komunikację miejską w Gdańsku (autobusy i tramwaje), a pod koniec czerwca poprzez “vooom” będzie możliwy także zakup biletów. Do końca roku ma też pojawić się opcja planowania podróży od punktu A do Z z wykorzystaniem optymalizacji kosztowej i czasowej. Także fani ekomobilności powinni być zadowoleni, ponieważ aplikacja umożliwi wybranie najbardziej ekologicznej podróży. Także do końca roku firma wyjdzie z propozycją do firm. Pracodawcy będą mogli wykupić abonamenty dla swoich pracowników, dzięki którym będą mogli docierać do pracy dzięki dzielonym środkom transportu. W aplikacji na ten moment (8 maja) znajdziemy pojazdy od Traficar, Blinkee, EcoShare, JedenŚlad. 

"loko.city"

Na ten czas aplikacja jest dostępna tylko w systemie android. W aplikacji znajdziemy usługi następujących przewoźników obsługujących całe Trójmiasto: Traficar, MiiMove, Blinkee, Ecoshare, Yumi, CityBee, Quick, Mevo. Oznacza to, że aplikacja pokaże nam dostępne w pobliżu rowery, hulajnogi, skutery, samochody oraz vany.
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze