• Start
  • Wiadomości
  • Sklepienie pełne gwiazd - rosną fundusze na renowację Bazyliki Mariackiej

Sklepienie pełne gwiazd - rosną fundusze na renowację Bazyliki Mariackiej

W Poniedziałek Wielkanocny 26 donatorów na rzecz remontu Bazyliki Mariackiej w Gdańsku ujrzało ufundowane przez siebie złocone gwiazdy na sklepieniu świątyni i odebrało certyfikaty uczestnictwa w programie “Pokolenia dla Bazyliki”. Jego celem jest zbiórka funduszy na rozpoczęty w ubiegłym miesiącu kapitalny remont tego największego ceglanego kościoła na świecie.
17.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Pozłacane gwiazdy na firmamencie Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, na razie jest ich 109, może być ok. tysiąca

Złote gwiazdy zdobiły sklepienie Bazyliki Mariackiej do czasu jej zniszczenia w czasie II wojny światowej. W ubiegłym roku zaczęły stopniowo powracać do świątyni. Teraz już nie tylko rozświetlają sklepienie najwspanialszego kościoła Gdańska swoim blaskiem, ale są także oryginalnym sposobem na zbiórkę pieniędzy na remont kapitalny unikalnego zabytku. Żeby wyobrazić sobie rozmiary prac i potrzebnych nakładów finansowych, wystarczy przypomnieć, że generalny remont dachu Bazyliki (prace przy konstrukcji i wymiana wszystkich dachówek) odbędzie się po raz pierwszy od lat 1946 - 49, kiedy to odbudowano kościół po wojnie.

Latem ubiegłego roku Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej rozpoczęło akcję “Pokolenia dla Bazyliki”. Każdy, kto zostanie jej uczestnikiem (a każdy może nim się stać!), wpłacając określoną kwotę na renowację świątyni (1 tys., 3 tys. lub 10 tys. złotych) otrzymuje swoją gwiazdę na sklepieniu - wielkości zależnej od wysokości donacji, z możliwością naniesienia na jej odwrocie osobistej dedykacji. Są one wykonywane z miedzianej blachy, pokrytej 24-karatowym złotem, a treść umieszonej na nich dedykacji i nazwisko donatora (jeśli sobie tego życzy) może odczytać każdy zainteresowany - są dostępne na stronie internetowej Bazyliki, w zakładce “gwieździstego projektu”.

Inicjatorami przywrócenia gwiazd na sklepieniu kościoła NMP w Gdańsku jest Stowarzyszenie Przyjaciół Bazyliki Mariackiej, nz. od lewej Krzysztof Zwara (wiceprezes) oraz Wiktor Hajduk (prezes)

Do tej pory swoje gwiazdy na sklepieniu umieściło 109 donatorów. Poświęcono je różnym intencjom: zdrowiu wnuków i prawnuków, podziękowaniu za długie pożycie małżeńskie, kochanym rodzicom, w podzięce za otrzymanie daru wiary, za spokój duszy przedwcześnie zmarłego syna czy też po prostu - rodzinie.

Na ceglanym "firmamencie" jest miejsce dla około tysiąca takich gwiazd. Ich instalowaniem cyklicznie zajmują się alpiniści, którzy najpierw wciągają je na górę, a następnie mocują po drugiej stronie sklepienia.

17 kwietnia podczas mszy świętej w Wielki Poniedziałek odbyła się czwarta już uroczystość wręczania certyfikatów potwierdzających ufundowanie złotej gwiazdy na “firmamencie Bazyliki”.

- Dziękuję wszystkim dobrodziejom, którzy zdecydowali się wesprzeć akcję zainicjowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Bazyliki Mariackiej - mówi ks. prałat Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki. - Rozpoczęta w 1343 roku budowa świątyni trwała 159 lat.  Wznosiły ją całe pokolenia gdańszczan, których zaangażowanie było przejawem wiary i szczodrości. Teraz możemy oczywiście remontować Bazylikę za “obce pieniądze” z Unii Europejskiej, czy z budżetu miasta, ale dziś każdy z nas, tak jak dzisiejsi darczyńcy i nasi gdańscy przodkowie, może się poczuć współodpowiedzialny za doprowadzenie wspaniałej świątyni, zwanej Koroną Miasta Gdańska, do dawnej świetności.

- Już po raz czwarty spotykamy się w tym miejscu by rozdać certyfikaty uczestnikom programu “Pokolenia dla Bazyliki”. Dziękujemy wszystkim donatorom i prosimy o dalszą pomoc - dodał Wiktor Hajduk, prezes TPBM. - Wasze gwiazdy to wspaniały dar dla Korony Miasta Gdańska.

Remont dachu i elewacji Bazyliki rozpoczął się pod koniec marca 2017 r. i potrwa przynajmniej półtora roku. Realizowany jest w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej (projekt „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku poprzez wykonanie kompleksowych prac konserwatorsko-restauracyjnych i adaptację dawnej kotłowni na cele multimedialne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego, wartość - 12 mln zł), a także dzięki wsparciu Miasta Gdańska w wysokości 7 mln zł. Bazylika musi wnieść wkład własny do renowacji i uzbierać na ten cel kolejny przynajmniej 1 mln złotych.

Jak informuje Wiktor Hajduk, pierwsze podsumowanie zbiórki pieniędzy w ramach programu “Pokolenia dla Bazyliki” powinno być gotowe pod koniec 2017 r. (wyliczając zysk trzeba brać pod uwagę koszt produkcji, pozłacania i zawieszenia gwiazd na sklepieniach).

Jesienią 2017 r. powinny rozpocząć się również pierwsze prace wewnątrz świątyni - a dokładnie restauracja głównego ołtarza autorstwa mistrza Pawła, który pierwotnie składał się z pięciu elementów i był zamykany, tak jak ołtarz Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie.

- Po wojnie ołtarz mistrza Pawła został jednak trochę inaczej naprawiony, niż być powinien, chcemy mu przywrócić pierwotny kształt, podobnie jak prezbiterium, które po przebudowie także wróci do swojego oryginalnego wyglądu - tłumaczy ks. Ireneusz Bradtke. - W ciągu najbliższych pięciu lat czeka nas mnóstwo pracy, dzięki której w dużym stopniu uda się odrestaurować Koronę Gdańska.

Dobrodzieje Bazyliki Mariackiej w Gdańsku wpatrują się w swoje gwiazdy na sklepieniu świątyni

17 kwietnia certyfikaty uczestnictwa w akcji “Pokolenia dla Bazyliki” odebrali (w kolejności wyczytywania na mszy):

Krystyna Świrgoń, Alina Michalska, Szkoła Podstawowa nr 14 w Gdańsku, Andrzej Michałowski, Iwona Różańska, Maria i Antoni Radomscy; rodziny: Leźniewicz, Buc i Raczkowscy; Emil Kurnyt, Łucja Kos, Andrzej Słodki, Anna Tkaczyk, Teresa Leśniakowska, Krystyna i Waldemar Kliszewscy, Maria Dubownik, Kinga Kobiela, Stanisław Ludwichowska, Urszula i Tadeusz Wrońscy, Iwona i Dariusz Kruk, Marek Humowicz, Paweł Adamowicz.

Czytaj także:

Pokolenia dla Bazyliki. Akcja cieszy się sporym zainteresowaniem

Jak oczyścić Bazylikę Mariacką? Zdecyduje komisja konserwatorska

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus