PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Skażą Jezusa przed Dworem Artusa. Wielki Tydzień w Gdańsku

Skażą Jezusa przed Dworem Artusa. Wielki Tydzień w Gdańsku
Czym różnią się obchody Wielkiego Tygodnia w Gdańsku i w innych polskich miastach? Wielkim ulicznym widowiskiem pasyjnym. Już po raz jedenasty mieszkańcy i turyści będą mogli obejrzeć Gdańskie Misterium Męki Pańskiej. Sąd nad Jezusem odbędzie się w piątek, 25 marca, o godz. 12.45. na Długim Targu.

Tak w zeszłym roku wyglądało ukrzyżowanie na Górze Gradowej.
Tak w zeszłym roku wyglądało ukrzyżowanie na Górze Gradowej.
Jerzy Pinkas

- To oczywiście nie jest jedyne takie widowisko w kraju - mówi Adam Hlebowicz ze Stowarzyszenia SUM. - My sami wzorowaliśmy się na Kalwarii Wejherowskiej. Pewne jest jednak, że nasze misterium jest jedynym, jakie od początku do końca odbywa się w przestrzeni wielkomiejskiej.

Jezus w gdańskim wydaniu, w trakcie Drogi Krzyżowej pokonuje m.in. przejście podziemne dla pieszych i wysokie schody do Dworca PKS. Ukrzyżowanie ma miejsce na Górze Gradowej, która znajduje się na obrzeżach Śródmieścia.

Gdańskie Misterium Męki Pańskiej odbędzie się już po raz jedenasty w Wielki Piątek, 25 marca. Widowisko co roku przyciąga ono kilkutysięczny tłum mieszkańców i turystów.

Wielki Tydzień pod względem teologicznym stanowi centrum chrześcijańskiego doświadczenia religijnego. W tym czasie wierni w modlitwie i skupieniu przeżywają tajemnice Męki Pańskiej i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wielki Tydzień otwiera Niedziela Palmowa (w tym roku przypadła na 20 marca). Dzień ten upamiętnia przybycia Jezusa do Jerozolimy, gdzie - według tradycji - mieszkańcy powitali z gałązkami palmowymi w rękach.

W tym roku Misterium Gdańskie będzie się składało z dwóch części - dziennej i wieczornej.

Sąd nad Jezusem na Długim Targu co roku gromadzi tłumy.
Sąd nad Jezusem na Długim Targu co roku gromadzi tłumy.
Jerzy Pinkas

Sąd nad Jezusem odbędzie się w piątek, 25 marca, o godz. 12.45. na Długim Targu. Jak zwykle będzie mu towarzyszyła żywiołowa oprawa muzyczna z wykorzystaniem bębnów. Po skazaniu na śmierć, aktor grający Jezusa będzie odeskortowany przez “rzymskich legionistów” na Górę Gradową. Trasa wygląda następująco: Długa, Tkacka, Kołodziejska, Węglarska, Pańska, Podmłyńska, Wielkie Młyny, Rajska, Jana Heweliusza, Karmelicka, dalej City Forum, przejście podziemne, ulica 3 Maja, przejście skwerem, ulica Gradowa, Góra Gradowa.

Na Górze Gradowej nastąpi “ukrzyżowanie” i “złożenie do grobu”.

Pierwsza część Gdańskiego Misterium Męki Pańskiej trwa ok. 2 godz. 30 min. Koniec przewidziany jest ok. godz. 15.15.

W Gdańsku aktor grający Jezusa musi pokonać z krzyżem m.in. kilkusetmetrowe przejście podziemne między City Forum a dworcem PKS.
W Gdańsku aktor grający Jezusa musi pokonać z krzyżem m.in. kilkusetmetrowe przejście podziemne między City Forum a dworcem PKS.
Jerzy Pinkas

Część wieczorna odbywa się w konwencji średniowiecznej procesji - na wzór hiszpańskich “Semena Santa”. Grupa zakapturzonych mężczyzn z zasłoniętymi twarzami niesie dużych rozmiarów ciężki krzyż. Pozostali uczestnicy niosą lampiony i znicze. Ciszę nocy przerywają wyłącznie pieśni pasyjne, lamentacje, specjalnie przygotowane na tę okazję przez muzyka i kompozytora Cezarego Paciorka, wykonywane przez chóry gdańskie.

Pochód rusza o godz. 22 spod Bastionu św. Gertrudy w kierunku Placu Wałowego. Trasa prowadzi kolejno do starych gdańskich kościołów: św. Piotra i Pawła, Św. Ducha, Św. Katarzyny, Św. Jakuba, Św. Mikołaja. W każdym z kościołów pokutników witają proboszczowie i zebrani mieszkańcy. Celem wędrówki jest Bazylika Mariacka, dokąd pochód ma dotrzeć ok. północy.

Organizatorzy przewidują możliwość wydłużenia części wieczornej - w razie sprzyjających warunków pogodowych. To na wypadek, gdyby “ogródki” barów i restauracji przy ul. Długa/Długi Targ wypełnione były klientami. Wówczas procesja przejdzie dodatkowo ulicami: Długi Targ, Długa, Tkacka i Piwna. W takim wypadku jej koniec przewidziany jest na godz. 00.15.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze