Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Skautowa sztafeta dookoła świata wystartuje w Gdańsku

Rowerami przejadą 35 tysięcy kilometrów podczas wyprawy podzielonej na 34 etapy. Droga powiedzie ich przez 21 krajów świata. Skautowa sztafeta Bike Jamboree rusza w sobotę, 27 maja, z Targu Węglowego. Dołącz do uczestników i przejedź symboliczny pierwszy fragment z Gdańska Głównego na Wyspę Sobieszewską! Start o godz. 10.00.

Skautowa sztafeta dookoła świata wystartuje w Gdańsku
A
A
data publikacji: 23 maja 2017 r.

Rowerowa sztafeta potrwa dwa lata
Rowerowa sztafeta potrwa dwa lata
ZHP

Uczestnicy sztafety mają dwa cele: przystanek podczas Światowej Konferencji Skautowej w Baku, gdzie dowiemy się czy Polska otrzyma prawo organizacji Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku i w Wirginii Zachodniej, gdzie w roku 2019 odbędzie się najbliższe Światowe Jamboree Skautowe.

Czym jest Bike Jamboree?

Bike Jamboree 2019 to wyprawa, jakiej jeszcze nie było. - W 2015 roku, kiedy ruszyliśmy z Polski sztafetą na Światowe Jamboree Skautowe do Japonii wiedzieliśmy, że to nie koniec – mówi Anna Śledzińska z Fundacji Światowe Jamboree. - Złapaliśmy bakcyla i ruszamy dalej, do Wirginii Zachodniej w Stanach Zjednoczonych! Tym razem jednak z wydarzenia wrócimy także na rowerach, jadąc tym samym dookoła świata z Gdańska do Gdańska, pokonując 35 tysięcy kilometrów podzielonych na 34 etapy, odwiedzając 21 pięknych krajów półkuli północnej – dodaje.

Sprawdź trasę Jamboree

Cel wyprawy

Sztafeta to nie wyczyn sportowy i pokonywanie rekordów. Celem wydarzenia jest promocja Polski, Gdańska i skautingu jako ciekawego ruchu społecznego angażującego młodych, ambitnych i nietuzinkowych ludzi. - Wierzymy, że kolejne, 25. Światowe Jamboree Skautowe w roku 2023, odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej i chcemy pomóc w tym, by właśnie tak się stało. Dlatego start i metę sztafety zaplanowaliśmy w Gdańsku – wyjaśnia Anna Śledzińska.

Bike Jamboree to także historia o przyjaźni i wielkim wysiłku wielu osób – doświadczonych podróżników i ludzi bardzo młodych - by wspólnie zrealizować rowerową podróż dookoła świata. To rzecz o dzieleniu się: pasją, doświadczeniem i inspiracjami do spełniania marzeń. To również historia o współczesnym harcerstwie i uniwersalnym duchu braterstwa oraz wartościach, które są ponad wszelkimi podziałami i granicami geograficznymi.

Kiedy i gdzie?

Sztafeta wystartuje 27 maja o godz. 10.00 z Targu Węglowego w Gdańsku. Impreza rozpocznie się jednak już o 9.00 - wystąpieniem organizatorów z Fundacji Światowe Jamboree i Stowarzyszenia Afryka Nowaka, którzy przedstawią założenia wyprawy. O światowej idei skautingu oraz o przygotowaniach Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku opowiedzą Małgorzata Sinica – Naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska. Na scenie zagości również wybitny podróżnik Romuald Koperski, autor książek, które były dla organizatorów niezbędną dawką wiedzy do przygotowywania wyprawy. Romuald opowie o wartości podróżowania, bezkresach Syberii oraz zagrzeje uczestników i uczestniczki sztafety do rozpoczęcia przygody!

- O 10:00 ruszymy przez Gdańską Starówkę i Zielony Most na Wyspę Sobieszewską, gdzie zapraszamy rowerzystów na miłe spędzenie czasu na Ptasim Pikniku przy rezerwacie Ptasi Raj – zachęca Śledzińska. Organizatorzy festynu przygotowują ciekawy program dla całych rodzin. Z tego miejsca można zaplanować powrót do Trójmiasta lub ruszyć dalej z rowerzystami w kierunku Elbląga.

Trasa Bike Jamboree 2017-2019

Pierwszy etap sztafety ma charakter otwarty. Każdy może dołączyć do sztafety. Wieczorami planowane są spotkania z harcerzami i mieszkańcami. Sztafeta jedzie z Gdańska na wschód przez województwo warmińsko-mazurskie, podlaskie i lubelskie. Przed samym wyjazdem za granicę, 4 czerwca odbędzie się rodzinny piknik rowerowy w Łukowie.

Dołącz do Bike Jamboree!

Zapraszamy do wspólnego tworzenia i przeżywania przygody z perspektywy rowerowego siodełka! Prosimy poinformuj nas, że chcesz się z nami spotkać wypełniając formularz.

Co więcej?

W piątek, 26.05 o godz. 16.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie otwarta wystawa „Rowerem dookoła świata”, czyli przegląd zdjęć z wypraw rowerowych: Afryka Nowaka 2009-2011 oraz Rowerowe Jamboree 2015. Wystawa jest poświęcona także Kazimierzowi Nowakowi, który swoją podróżą zainspirował organizatorów do utworzenia Bike Jamboree.

- Osoby, które po starcie sztafety wrócą wieczorem do Gdańska zapraszamy na godzinę 19.00 do Strefy NGO na Targu Węglowym na „Warsztat podróży kulturowej” z Weroniką Szatkowską – uczestniczką poprzedniej edycji sztafety i organizatorką obecnej. Opowie, jak podróżować przez kultury, a nie miejsca turystyczne, jak sprawić, by wycieczka z zaliczania kolejnych atrakcji zmieniła się w doświadczenie życia, kuchni, muzyki i mentalności mieszkańców. I jak nie wydać na to fortuny – zachęca Anna Śledzińska.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Po więcej informacji o wyprawie zapraszamy na stronę internetową bikejamboree.pl oraz na profil fb.com/BikeJamboree.-
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
-
Michał Piotrowski (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
michal.piotrowski@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora