PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
„Skarbek” dla małych skarbów. W Gdańsku powstał nowy żłobek
„Skarbek” dla małych skarbów. W Gdańsku powstał nowy żłobek
W nowej placówce, wybudowanej w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice, opiekę znajdzie 96 maluchów do trzeciego roku życia. Żłobek składa się z trzech oddziałów i jest kolejną inwestycją wykonaną w nowoczesnej, energooszczędnej i przyjaznej środowisku technologii.

- Jest moim marzeniem, żeby liczba żłobków w proporcji do dzieci była zbliżona do Danii – mówił Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Co prawda Polska i Gdańsk są o wiele mniej zamożne niż Dania, ale sądzę, że powinniśmy jeszcze mocniej postawić na żłobki i przedszkola. To znaczy wydawać jeszcze więcej pieniędzy, a to oznaczać będzie mniejsze wydatki na inne cele w mieście. To też trzeba wyraźnie powiedzieć, bo to jest pewien wybór polityczny. Budując więcej żłobków i przedszkoli stwarzamy zachętę dla matek, dla rodzin, by po pierwsze chciały mieć dzieci. Po drugie, dajemy szansę powrócić matkom do pracy, a to jest niezwykle ważne dzisiaj, kiedy brakuje rąk do pracy. Mam poczucie, że wychodzimy na prostą, ale do zrobienia jest jeszcze bardzo wiele.

Taka sytuacja często się nie zdarza. Do żłobka przy ul. Kolorowej zapisano trojaczki
Taka sytuacja często się nie zdarza. Do żłobka przy ul. Kolorowej zapisano trojaczki
Jerzy Pinkas/gdansk.pl

W ostatnich latach liczba miejsc w żłobkach w Gdańsku wzrosła dwukrotnie. Powstały nowe placówki przy ul. Królewskie Wzgórze, Wilanowskiej i Olsztyńskiej. Gdy placówka przy ulicy Kolorowej zapełni się dziećmi, dzięki Gdańskiemu Zespołowi Żłobków opieką otoczonych będzie 1088 maluchów. Można powiedzieć, że jesteśmy na półmetku, bo około tysiąca maluchów czeka jeszcze na wolne miejsca.

- Na żłobki jest naprawdę ogromne zapotrzebowanie społeczne – zapewnia Krystyna Konieczny, dyrektor Gdańskiego Zespołu Żłobków. - Rodzice nie mogą już sobie pozwolić na to, żeby tylko jedno z nich pracowało, a drugie opiekowało się dziećmi. Szukają jakichś form opieki i okazuje się, że taka forma opieki zbiorowej jak żłobek, jest najbardziej popularna. Rodzice, dzisiejsi trzydziestolatkowie, mówią że teraz żłobek jest zupełnie inny niż ten, który pamiętają ze swojego dzieciństwa.

Żłobek "Skarbek" mieści się przy ulicy Kolorowej 27. Będzie nosił numer 13, bo to trzynasta placówka, która weszła w skład Gdańskiego Zespołu Żłobków.

Obiekt został zbudowany w systemie modułowym - z gotowych, drewnianych paneli ściennych, stropowych i dachowych. Dzięki temu budowa zajęła niewiele ponad trzy miesiące. Dzięki nowoczesnej technologii, która coraz częściej wzorem Gdańska praktykowana jest w innych polskich miastach, zużycie energii jest tu trzykrotnie mniejsze niż w standardowych, ceglanych budynkach. Uwagę przykuwa również estetyka wykonania.

Opiekunki przechodzą regularne szkolenia, kładzie się nacisk na ścisłą współpracę z rodzicami oraz na dobrą praktykę żywieniową.

Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze
Natalia Gawlikwww.gdansk.plnatalia.gawlik@gdansk.pl
Natalia Gawlik - najnowsze