• Start
  • Wiadomości
  • Atrakcje w weekend: siostry Przybysz, Paula i Karol, Bakalie, Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

Atrakcje w weekend: siostry Przybysz, Paula i Karol, Bakalie, Bałtyckie Spotkania Ilustratorów

W pierwszy weekend października w Gdańsku nie zabraknie muzycznych atrakcji - na koncerty zapraszają m.in. Klub Żak i B90, będą targi urody, znajdą się także atrakcje dla miłośników komiksów i ilustracji.
05.10.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to min. okazja, by osobiście poznać mistrzów polskiej ilustracji - co roku odbywają się ciekawe spotkania i warsztaty z twórcami
Bałtyckie Spotkania Ilustratorów to min. okazja, by osobiście poznać mistrzów polskiej ilustracji - co roku odbywają się ciekawe spotkania i warsztaty z twórcami
mat. organizatora

W piątek, 5 października, rozpoczynają się 13. Bałtyckie Spotkania Ilustratorów. Wydarzenie, w ramach którego w placówkach Nadbałtyckiego Centrum Kultury - Ratuszu Staromiejskim (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35) i Centrum św. Jana (Gdańsk, ul. Świętojańska 50) - odbędzie się szereg spotkań i warsztatów tematycznych, potrwa do 4 listopada.

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów corocznie przyciągają uwagę nie tylko miłośników literatury i pięknej ilustracji, ale również pisarzy, wydawców i oczywiście samych ilustratorów. Każda edycja projektu składa się z interdyscyplinarnych działań promujących literaturę i sztukę dziecięcą. Nadbałtyckie Centrum Kultury przez kilka dni staje się forum wymiany myśli, doświadczeń i wspólnej pracy ilustratorów pochodzących z różnych krajów.

Tematem tegorocznej edycji są wilki i wilkołaki - częsty motyw legend i mitologii wielu krajów europejskich, szczególnie silnie zakorzeniony w dziedzictwie kulturowym państw bałtyckich.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy.


Program Bałtyckich Spotkań Ilustratorów na ten weekend:

Piątek, 5 października | Ratusz Staromiejski

- godz. 17.00 - Szymon Góralczyk i Basia Songin, Karawana Opowieści, Bajki, baśnie i legendy krajów nadbałtyckich. W wielu historiach pojawiają się istoty magiczne, które pomagają lub zagrażają bohaterom opowieści. Bardzo często są to wilki, które jednak nie zawsze muszą być strasznymi bestiami. Zapraszamy do świata magii, tajemnicy i niezwykłych zdarzeń. Bajki, baśnie i legendy krajów nadbałtyckich przedstawione zostaną przy pomocy głosu, gestu i muzyki granej na nietypowych instrumentach, takich jak wilcze basy, kantele czy tank drum. Zapraszamy dorosłych i dzieci do wspólnej zabawy.

- godz. 18.00 Biegnąc z Wilkami - wernisaż wystawy. Wystawa Biegnąc z wilkami składa się z prac 25 artystów z Estonii, Litwy i Łotwy. Przygotowana została specjalnie na tegoroczne Międzynarodowe Targi Książki w Londynie, gdzie te trzy kraje bałtyckie zostały zaproszone jako goście honorowi. Artyści, których prace zgromadzono na wystawie, na prośbę kuratorki Viive Noor podjęli motywy wilka i wilkołaka. Koncepcja wystawy powstała z inspiracji tradycyjnymi opowieściami zgromadzonymi przez Clarissę Pinkolę Estés w książce Biegnąca z wilkami.

Sobota, 6 października | Ratusz Staromiejski

Warsztaty z ilustratorami:

- godz. 10.00 - 11.30 - Kotryna Zyle (Litwa) - „Strachy precz” (warsztaty dla dzieci i dorosłych / b.o.). Wszyscy się czegoś boimy. Czasami nasze lęki przypominają głodne wilki niszczące nas od środka. Aby pozbyć się tych "bestii", należy przyjrzeć się im z bliska, powitać uprzejmie, a następnie dać im odejść. Kotryna Zylė zaprosi dzieci i dorosłych, aby z pomocą papierowych wilków odpędzili swoje lęki.

- godz. 12.00 - 15.00 - Paulina Daniluk „Dzieciaki-wilkołaki - kły, ogony, pazury - wilkołaki z tektury” (warsztaty dla dzieci / 7-12 lat). Podczas warsztatów dzieci przeobrażą się w Wilkołaka - tajemniczą, dziką istotę kochającą wolność i naturę. Na zajęciach wykonają maski, ogony i pazury, poczują zwierzęcy instynkt i posłuchają wycia wilków oraz być może wspólnie zawyją do księżyca: auuuuuuuu!

- godz. 12.00 - 15.00 - Viive Noor i Gundega Muzikante „Głęboko w lesie, czyli jak, za pomocą różnych technik uzyskać iluzję głębi na płaszczyźnie” (warsztaty dla dorosłych). Łączenie różnorodnych, inspirowanych naturą kształtów oraz miękkich, ostrych i rozmytych struktur może sprawić, że obraz mimo swojej płaskiej powierzchni, będzie się wydawał przestrzenny. Tę możliwość wykorzystają uczestnicy warsztatów. Posługując się różnymi technikami stworzą prace o bogatej, kontrastowej fakturze, które następnie staną się częścią wspólnego, wielkoformatowego kolażu.

- godz. 17.00 - Panel Ilustratorów. Kameralne spotkanie moderowane przez Anitę Wincencjusz-Patynę, podczas którego zaproszeni goście porozmawiają na bliskie im tematy. Ilustratorki będą opowiadać nie tylko o wilkach i wilkołakach, ale również o ulubionych książkach (ilustrowanych!) oraz dawnych i współczesnych twórcach ilustracji książkowej, o swoim stosunku do tradycji, preferowanych technikach rysunkowych i malarskich, jak również o materiałach i narzędziach. Zdradzą sekrety dotyczące procesu twórczego - od poszukiwania inspiracji, tworzenia wstępnych koncepcji i szkiców, przez sposoby projektowania i prowadzenia narracji wizualnej, do finalnych przedstawień. Opowiedzą także o pozycji ilustratora na rynku księgarskim na Litwie, Łotwie oraz w Estonii i Polsce - o nakładach, nagrodach, konkursach i planach na przyszłość. Ale też o tym, co sprawiło, że zostały ilustratorkami. Oraz co jest najtrudniejsze w narysowaniu... wilka.

Niedziela, 7 października | Ratusz Staromiejski

- godz. 11.00 - 13.30 - Viive Noor i Gundega Muzikante „Urodzony z cienia” (warsztaty dla dzieci 8+). Na warsztatach cień wyjdzie z cienia i stanie się pierwszoplanowym bohaterem! Przy jego pomocy dzieci uwolnią swoją wyobraźnię i kreatywność. W nastrojowym półmroku pobawimy się w rzucanie cieni swoich rąk i przygotowanych wcześniej szablonów. Następnie uczestnicy warsztatów przekształcą to, co zobaczyli w niesamowite postaci.

Siostry Przybysz zaistniały na muzycznej scenie lata temu jako projekt Sistars. Teraz powracają ze wspólnymi występami, ale zaprezentują na nich swój solowy materiał
Siostry Przybysz zaistniały na muzycznej scenie lata temu jako projekt Sistars. Teraz powracają ze wspólnymi występami, ale zaprezentują na nich swój solowy materiał
mat. prasowe


Również w piątek, w klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) na jednej scenie zobaczymy Natalię i Paulinę Przybysz - siostry połączą siły po latach.

Podczas wspólnego koncertu artystki zaprezentują publiczności swoje solowe albumy - „Światło Nocne” - nowy album Natalii Przybysz, „Chodź Tu!” - Pauliny Przybysz, oraz niezapomniany wspólny finał.

W kwietniu oba albumy zostały docenione nagrodą Fryderyk 2018, co pokazało, że siła sióstr zwycięża. Jesienią Natalia i Paulina Przybysz zawładną dziesięcioma miastami w Polsce, w tym Gdańskiem, a każdy z koncertów pełen będzie niespodzianek. Jedną z nich są wyjątkowi goście, o których fani dowiedzą się wkrótce.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 99 zł.

New People tworzy siedem kolorowych muzycznych osobowości
New People tworzy siedem kolorowych muzycznych osobowości
mat. prasowe


Tego samego wieczoru w swoje progi zaprasza klub Klub Żak (Gdańsk, al. Grunwaldzka 195/197), gdzie odbędzie się koncert z cyklu „Jesienna nuda pod nóż”, który otworzy muzyczny sezon 2018/2019. Wystąpią: Linia Nocna (Monika Mimi Wydrzyńska / Mikołaj Trybulec) i New People (Alicja Boratyn - śpiew / Natalia Pikuła - śpiew / Jakub Czubak - bas, śpiew, gitara, piano / Aleksander Orłowski - perkusja, śpiew, bas, perkusjonalia / Piotr Piechota - klawisze, perkusja / Jakub Sikora - gitara, śpiew / Hubert Woźniakowski - gitara, bas, śpiew).

To zespoły, które budzą na polskiej scenie największe nadzieje na przyszłość. Znalazły się na liście Gorącej Piętnastki Młodych Talentów polskiego pop-rocka wg portalu Onet.pl, co tak uargumentowano: „Siedmioosobowa grupa (New People) potwierdziła swoją klasę debiutanckim albumem, który wniósł na naszą scenę powiew subtelnej świeżości. (...) A eteryczne piosenki Linii Nocnej łączą taneczny potencjał z melodyjnymi refrenami i nostalgicznym klimatem.”

Koncert odbędzie się w piątek, 5 października, o godz. 20. Bilety: 55 zł.

Paula i Karol to polski zespół folkowy mogący się pochwalić niesłabnącą popularnością
Paula i Karol to polski zespół folkowy mogący się pochwalić niesłabnącą popularnością
mat. prasowe

Dzień później scenę Klubu Żak przejmą Paula i Karol (Paula Bialska - klawisz, glockenspiel, skrzypce, harmonia, wokal główny / Karol Strzemieczny - gitara akustyczna, wokal główny / Jakub Czubak - gitara basowa, wokal / Krzysztof Pożarowski - gitara elektryczna, wokal / Igor Nikiforow - perkusja, wokal) oraz Leski (Paweł Leszoski - wokal / Piotr Ruszkowski - gitary / Tomasz Jędrzejewski - piano / Grzegorz Piasecki - bas / Wojtek Buliński - perkusja).

Paula i Karol na polskiej scenie muzycznej istnieją od lat. Kiedy blisko dekadę temu świat oszalał na punkcie indie folkowej, radosnej muzyki, w Polsce wciąż niewielu potrafiło grać z podobnym luzem i entuzjazmem, jak oni: Paula Bialska oraz Karol Strzemieczny. Dziś mają na koncie cztery albumy, a duet w wydaniu scenicznym rozrósł się do sekstetu. Mogą się pochwalić licznymi sukcesami - w opinii krytyków ich zeszłoroczny album to jak dotąd najciekawsza pozycja w ich dorobku, w której „formuła słodko-gorzkich tekstów została dopracowana do perfekcji”.

Drugi artysta, który tego wieczoru wystąpi ze swoim projektem, jest nieco mniej znany, choć debiutancki album Leskiego - bo o nim mowa - w 2015 roku podbił serca słuchaczy. Jedni nazywają go polskim Bon Iverem, inni dopatrują się wpływów Damiena Rice'a czy Sufjana Stevensa. On sam mówi, że nie zamierza się powtarzać, a jego muzyka to nieustannie ewoluujący organizm. M.in. dlatego do współpracy nad drugim albumem, zatytułowanym „Miłość. Strona B.” zaprosił producenta Marcina Borsa, znanego ze współpracy z między innymi Happysad, Mrozem czy Hey.

Koncert rozpocznie się o godz. 20. Bilety: 55 zł.

Bakalie to jedne z pierwszych polskich targów skupiających zdolnych projektantów z pogranicza mody, designu, sztuki i rzemiosła
Bakalie to jedne z pierwszych polskich targów skupiających zdolnych projektantów z pogranicza mody, designu, sztuki i rzemiosła
mat. prasowe

W niedzielę, 7 października, w Starym Maneżu (Gdańsk, ul. Juliusza Słowackiego 23) odbędą się Bakalie - edycja jesienna. To kolejna odsłona tych cyklicznych trójmiejskich targów, skupiających w jednym miejscu zdolnych projektantów z pogranicza mody, designu, sztuki i rzemiosła.

Organizatorzy Bakalii starają się skupiać najzdolniejszych projektantów i marki z całej Polski, a przede wszystkim rzemieślników działających lokalnie. Oprócz mody, dodatków i biżuterii, odwiedzający targi znajdą również naturalne kosmetyki, design - plakaty, lampy, meble oraz duży asortyment dla najmłodszych - zabawki i ubrania.

Wystawcy:

Moda:
Njur Design, Marie Zélie, PUDU Joanna Weyna, GOSHKO, Kombokolor, Aurelia Shop, Panoptikum, COCHO Gdynia, Coolawoola, MAGOKU, KA KA

Akcesoria:
nago, Maja Gasperowicz, Almost Done, Pracownia Rodzinna, OM jewellery design, Prulla, Mana Mana, Skinissimo, JuMiBag

Wnętrze:
Nagietki, Studio Elevaar, ZOA concept, Zoria, Len, Lutumursi, Pure Clay, Zorki Factory Lampy Loft, Agata Samul, MAGDALENA KONIOR, LUVEG, Artemis, Daria Siwiak jewellery, SZLIFY, Marou Ceramics, Dwie Lewe Ręce

Kosmetyki i detergenty:
Pani Mydełko, Jan Barba, From a Friend, Essences , Laboratorium FEMI, klareko - kosmetyki dla domu, Bydgoska Wytwórnia Mydła

Dla dzieci:
Banana Kids, Wydawnictwo Zakamarki, Uszate, maddragon, Iglarki.pl

Vintage:
Magdalena Montwiłł style, Vintage For Ever

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11 i potrwa do godz. 19. Wstęp wolny.

Nie przegap też: URODA 21. Targi Kosmetyczne i Fryzjerskie

TV

Bajpas kartuski działa