PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Kolędowanie w ECS” - inne niż zazwyczaj. Spotkajmy się 30 stycznia online

“Kolędowanie w ECS” - inne niż zazwyczaj. Spotkajmy się 30 stycznia online
Nie w drugą, lecz ostatnią sobotę stycznia, nie w ogrodzie zimowym, lecz w przestrzeni wirtualnej - siódme gdańskie wspólne kolędowanie, pełne niespodzianek, rozpocznie się w 30 stycznia 2021 roku, o godz. 18. W repertuarze, pośród znanych pieśni, pojawi się też pierwsza kolęda napisana przez gdańskich twórców na prośbę ECS.
Nocą, rysunek gór i małej chaty pośrodku, w ciemnych kolorach
"Kolędowanie w ECS" - sobota, 30 stycznia 2021 r., godz. 18, Droga do Wolności
fot. kadr z filmu

 

- Tegoroczne kolędowanie z racji okoliczności będzie inne niż to, do którego przywykliśmy - wyjaśnia Magdalena Mistat, zastępca dyrektora ECS. - Zapraszamy na kolędowanie w ECS, tym razem z racji stanu pandemii online. Atrakcją będzie gość specjalny i jego instrument. Jaki? Nie zdradzę, żeby nie psuć niespodzianki. Powiem tylko tyle, że to waga ciężka.

Na ten ważny czas bycia razem, okazywania sobie wsparcia i życzliwości, gdańszczanie gromadzili się dotąd w drugą sobotę stycznia. Przychodzili tłumnie, chętnych było zazwyczaj więcej niż miejsc. Rok temu, podczas kolędowania poświęconego, między innymi, nieżyjącemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, w ogrodzie zimowym zebrało się blisko 600 osób.

- Wielką radością jest, że gościmy wielopokoleniowe rodziny, widzimy, jak rosną dzieci i pojawiają się nowe. Sami bardzo czekamy na ten wieczór, powstał nawet chór ECS – opowiada Magdalena Mistat.


6. Kolędowanie w ECS. Wyjątkowe - poświęcone m.in. pamięci Pawła Adamowicza

ECS. Tak śpiewaliśmy 11 stycznia 2020 roku. A jak będzie w tym roku?
ECS. Tak śpiewaliśmy 11 stycznia 2020 roku. A jak będzie w tym roku?
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Niestety, w tym roku, pandemia i obostrzenia z nią związane (restrykcje zostały przedłużone przez rząd do 31 stycznia 2021 r.) pozwalają na planowanie spotkań tylko w internecie, więc ECS zaprasza mieszkańców Gdańska na streaming z wydarzenia. 


mężczyzna, kobieta, byk i osiołek - rysunek
“Ni widu, ni słychu. Kolęda na dobre Święta”. Słowa napisał Jarosław Zalesiński, muzykę - Cezary Paciorek
fot. kadr z filmu

 

Posłuchaj gdańskiej kolędy

Jedną z niespodzianek siódmego “Kolędowania w ECS” ma być nowa kolęda pt. “Ni widu, ni słychu”, napisana przez gdańskich artystów. Pomysł na stworzenie własnej kolędy powstał pod koniec 2019 roku. Jego pomysłodawczynią była Katarzyna Żelazek, która do napisania słów namówiła Jarosława Zalesińskiego - poetę i dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Muzykę do utworu skomponował Cezary Paciorek, jazzowy pianista, kompozytor i aranżer, mistrz jazzowego akordeonu (cztery płyty z jego udziałem otrzymały nominacje do „Fryderyka”). 

Pierwsze słowa kolędy gdańskiej brzmią:

“Ni widu, ni słychu, noc choć oko wykol.

Widzę tylko Mamę, nuci mi coś cicho.

W dziurze w dachu widzę milion gwiazd na niebie.

Wszystkie znam na pamięć, co tu robię, nie wiem.”

Do utworu powstał również teledysk (do obejrzenia poniżej), do którego animacje wykonała Aga Balkus, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Kolędę śpiewa muzyczne rodzeństwo: Adam - uczeń drugiej klasy liceum, 8-letnia Faustyna i 11-letni Franciszek Paciorkowie. Na trąbce gra Emil Miszk, na klawiszach i akordeonie - autor muzyki Cezary Paciorek, na instrumentach perkusyjnych Piotr Sutt, a na carillonie z kościoła św. Katarzyny w Gdańsku - Monika Kaźmierczak, miejska carillonistka.


- To pierwsza nasza kolęda, ale nie ostatnia - zapowiada Magdalena Mistat. - Chcemy, żeby tradycją kolędowania stało się, że co roku będzie powstawać kolęda, pastorałka albo piosenka świąteczna. Wiemy już, kto napisze muzykę do drugiej kolędy, powiem tylko tyle, że to będzie kobieta.

Całość - słowa i zapis nutowy do pobrania tutaj

– Nikt nie wie, jak długo jeszcze potrwa ten stan wyjątkowy COVID-19 – dodaje Basil Kerski, dyrektor ECS. - Wyglądamy jednak z nadzieją lepszych czasów, gdy na powrót będziemy mogli zaprosić Państwa do ECS, zobaczyć się twarzą w twarz, wymienić uśmiechy i uściski. Bardzo za Wami tęsknimy. Już dziś zapraszamy na przyszłoroczne, ósme KOLĘDOWANIE W ECS, widzimy się 8 stycznia 2022 roku o godz. 18.

Europejskie Centrum Solidarności organizuje wspólne śpiewanie kolęd od 2015 roku. Idea narodziła się zaraz po otwarciu siedziby przy pl. Solidarności 1.

- Chcemy z kolędowania uczynić w ECS coroczny zwyczaj, bo kolędy łączą i wlewają w serca nadzieję, że niebo można sprowadzać na ziemię, gdy tylko ludzie są blisko siebie w życzliwości – zapewniał na pierwszym spotkaniu Basil Kerski, dyrektor ECS.


"Kolędowanie w ECS" - sobota, 30 stycznia 2021 r., godz. 18, transmisja ONLINE + RETRANSMISJA na ecs.gda.pl oraz gdansk.pl.

Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze
Anna Umięckawww.gdansk.planna.umiecka@gdansk.pl
Anna Umięcka - najnowsze