Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Silny wiatr minął, ostrzeżenie dla strefy przybrzegowej. ZOBACZCIE zdjęcia z mola w Brzeźnie

Orkan Barbara popsuł nam ostatni świąteczny wieczór, w poniedziałek 26 grudnia. W województwie pomorskim, w tym w Gdańsku, wiało jeszcze w nocy z wtorku na środę (27/28 grudnia). Synoptycy ostrzegają przed zlewaniem rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego.

Silny wiatr minął, ostrzeżenie dla strefy przybrzegowej. ZOBACZCIE zdjęcia z mola w Brzeźnie
A
A
data publikacji: 26 grudnia 2016 r.

Molo w Brzeźnie w południe 27 grudnia. Fale wciąż duże. Barbara wieje
Molo w Brzeźnie w południe 27 grudnia. Fale wciąż duże. Barbara wieje
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

AKTUALIZACJA: Instytu Meteorologii i Gospodarki Morskiej wydał ostrzeżenie o możliwym sztormie w strefie brzegowej oraz zlewaniem rzek wpadających do Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. 

Jak nas poinformował Marcin Czeczatka z Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni silny wiatr ma wiać do godz. 2 w nocy: - Do tego czasu w rejonie nadmorskim będzie wiał wiatr z szybkością 80 km/h. W głębi lądu wiatr wieje z szybkością około 50 km/h. Nad ranem wszystko powinno się uspokoić. Do tego czasu nad morzem mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia. 

W biurze Dyżurnego Inżyniera Miasta poinformowano nas, że zgłoszeń było nieco więcej niż na co dzień, ale niewiele więcej. Zgłoszono jedno przewrócone drzewo w pasie nadmorskim, przekrzywioną sygnalizację świetlną oraz kłopoty z oświetleniem na ulicach. 

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku wydał do odwołania zakaz wstępu do parków i na cmentarze. Poinformowała nas o tym Katarzyna Kaczmarek, rzecznik ZDiZ.

Jak nas poinformowała Anna Kowalska, rzecznik Sky Wheels Poland, czyli operatora koła widokowego Amber Sky na Targu Węglowym, koło dziś działa normalnie: - Cały czas monitorujemy prędkość wiatru. Jeśli przekroczy 15 m/s to zamkniemy atrakcję. Obecnie jest 4-8 m/s. 

Straszy kapitan Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gdańsku powiedział nam, że w Gdańsku było w miarę spokojnie: - Osiem interwencji. W poniedziałek około godz. 18 drzewo zwaliło się na dwa samochody przy ul. Tatrzańskiej. To była największa interwencja straży pożarnej w Gdańsku. 

Gorzej w całym województwie: kilkanaście gmin bez prądu, powalone drzewa - to skutki wichury, która przechodziła w nocy przez Pomorze. Od wczoraj od godz. 20 strażacy interweniowali na Pomorzu 86 razy, usuwając powalone gałęzie i drzewa.

Tak wizualizuje prognozę pogody - ze szczególnym uwzględnieniem porywów wiatru - dla Pomorza i wybrzeża Bałtyku portal windytv.com:
 

Kliknij, aby powiększyć
Prognoza pogody dla Bałtyku i polskiego wybrzeża
Prognoza pogody dla Bałtyku i polskiego wybrzeża
windy.tv

- W związku z prognozowanym sztormowym wiatrem, na całym wybrzeżu spodziewany jest wzrost poziomów wody do stanów alarmowych, lokalnie nawet powyżej - informują meteorolodzy. Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do godziny 9 w środę.

Najwyższy poziom morza na Zatoce Gdańskiej ma mieć miejsce o północy z 27 na 28 grudnia. W niektórych punktach sięgnie on 130 cm powyżej stanu średniego, co pokazuje ten wykres:

Prognoza ekohydrodynamiczna model.ocean.univ.gda.pl

A tak zachodni wiatr podnosił poziom wody we wschodniej części Bałtyku (stan na godzinę 0.00 czasu uniwersalnego, 27 grudnia):

Prognoza ekohydrodynamiczna model.ocean.univ.gda.pl

Dobra wiadomość jest taka, że po południu wichury mają odpuścić. W nocy temperatura minimalna od -1 do 1 stopnia, nad morzem około 2 stopnie. Wiatr północno-zachodni i północny umiarkowany i dość silny, porywisty, nad morzem dość silny i silny od 40 km/h do 55 km/h w porywach do 75 km/h, po północy stopniowo słabnący. 

A tak o orkanie Barbara pisaliśmy w poniedziełek, 26 grudnia: 

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW wydało ostrzeżenie o silnym wietrze dla województwa pomorskiego (stopień zagrożenia: 1). Od wieczora 26 grudnia do wczesnych godzin popołudniowych 27 grudnia utrzymywać się będzie silny wiatr z zachodu i północnego zachodu o średniej prędkości od 40 km/h, w porywach do 80 km/h. 

Wieczorem, po godz. 20.00 nad morzem wiało z prędkością 9-10 stopni w skali Bouforta. W nocy siła wiatru ma sięgać nawet 12 stopni. 

Z uwagi na sztormowy wiatr na całym wybrzeżu województwa pomorskiego spodziewać się można wzrostu poziomów wody do stanów alarmowych, a lokalnie nawet powyżej - informuje z kolei Biuro Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW PIB w Gdyni. 

Ostrzeżenie jest ważne do godz. 14.00 we wtorek, 27 grudnia.
 

Zobacz galerię zdjęć z mola w Brzeźnie. Barbara wciąż daje o sobie znać: