Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Wiatr jeszcze wieje, ale od godz. 10.00 można wchodzić na miejskie cmentarze [ZDJĘCIA]

W ciągu niedzielnej wichury złamane konary i drzewa uszkodziły nagrobki na kilku gdańskich cmentarzach. Dziś (poniedziałek, 30 października) od godz. 10.00 zniesiony zostaje zakaz wchodzenia na teren cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Wiatr jeszcze wieje, ale od godz. 10.00 można wchodzić na miejskie cmentarze [ZDJĘCIA]
A
A
data publikacji: 29 października 2017 r.

Nowy Port, poniedziałek, 30 października, godz. 10.10. Mieszkańcy już wchodzą na teren cmentarza
Nowy Port, poniedziałek, 30 października, godz. 10.10. Mieszkańcy już wchodzą na teren cmentarza
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, poniedziałek (30 października), godz. 8.50

Od  godz. 10.00 zniesiony zostanie zakaz wstępu na gdańskie cmentarze komunalne i do Parku Oliwskiego.

- Zagrożenia już nie ma, obecnie prowadzone są prace porządkowe - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.


Powalone drzewa, połamane konary, zniszczone nagrobki - zdjęcia

fot. GZDiZ
fot. GZDiZ
fot. GZDiZ
fot. GZDiZ

AKTUALIZACJA, godz. 16.30

Do godziny 16.00 stwierdzono następujące straty:

  • Cmentarz Św. Ignacego - spadł 1 konar;
  • Cmentarz Św. Franciszka – wiatr powalił 2 drzewa, uszkodzony 1 nagrobek;
  • Cmentarz Łostowicki – wiatr powalił 1 drzewo, uszkodzone 3 nagrobki;
  • Cmentarz Centralny „Srebrzysko” – spadły 4 konary, 3 drzewa oparte na innych (stanowią potencjalne zagrożenie);
  • Park Oliwski – spadł 1 konar.


Do Dyżurnego Inżyniera Miasta GZDiZ wpłynęło 6 zgłoszeń dotyczących powalonych drzew w pasie drogowym przy ul.: Trakt Św. Wojciecha, ul. Harfowa, ul. Powstańców Warszawskich, ul. Braci Lewoniewskich, ul. Iwo Galla oraz konar przy ul. Słowackiego.

- Ponawiamy prośbę o rozsądne zachowanie. Niezwłocznie poinformujemy w zmianie sytuacji meteorologicznej i otwarciu cmentarzy oraz parku w Oliwie - apeluje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - W dniu jutrzejszym (poniedziałek, 30 października - red.) dokonamy inwentaryzacji strat, usuniemy zagrożenia i w najbliższych dniach podsumujemy straty.


Niedziela, 29 października, Cmentarz Łostowicki. Takie informacje pojawiły się także na innych miejskich cmentarzach w Gdańsku
Niedziela, 29 października, Cmentarz Łostowicki. Takie informacje pojawiły się także na innych miejskich cmentarzach w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W niedzielę, 29 września, przed godziną 9.00 na wszystkich dziewięciu cmentarzach komunalnych w Gdańsku wywieszone zostały informacje o zamknięciu terenu cmentarza ze względu na złe warunki meteorologiczne. Na dwóch największych nekropoliach tj. Cmentarzu Łostowickim i Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” pracownicy ochrony oraz pracownicy administracji cmentarzy tj. PPU Zieleń Sp. z o.o. pełnili i pełnią dyżury przy bramach informując dodatkowo o zagrożeniu. Pracowników wspomaga także gdańska Straż Miejska informując, że osoby wchodzące mimo zakazu robią to na własną odpowiedzialność.


AKTUALIZACJA, godz. 11.00

- Zwracamy się do mieszkańców Gdańska z prośbą o zachowanie ostrożności, a osoby które chciały dziś przygotować groby bliskich do Wszystkich Świętych o zmianę planów - apeluje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który nadzoruje m.in. gdańskie cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. - Prosimy nie wchodzić na cmentarze, do parków oraz zabezpieczyć przedmioty na balkonach, a samochody przestawić w bezpieczne miejsce.

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne, w którym przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Prognoza od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 (niedziela) do godz. 08:00 dnia 30.10.2017 (poniedziałek)

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.

Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).


SPRAWDŹ, JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED WICHURĄ

rcb.gov.pl-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Waldemar Gabis (0)
www.gdansk.pl
waldemar.gabis@gdansk.pl
więcej tekstów autora