PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wiatr jeszcze wieje, ale od godz. 10.00 można wchodzić na miejskie cmentarze [ZDJĘCIA]

Wiatr jeszcze wieje, ale od godz. 10.00 można wchodzić na miejskie cmentarze [ZDJĘCIA]
W ciągu niedzielnej wichury złamane konary i drzewa uszkodziły nagrobki na kilku gdańskich cmentarzach. Dziś (poniedziałek, 30 października) od godz. 10.00 zniesiony zostaje zakaz wchodzenia na teren cmentarzy komunalnych w Gdańsku.

Nowy Port, poniedziałek, 30 października, godz. 10.10. Mieszkańcy już wchodzą na teren cmentarza
Nowy Port, poniedziałek, 30 października, godz. 10.10. Mieszkańcy już wchodzą na teren cmentarza
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

AKTUALIZACJA, poniedziałek (30 października), godz. 8.50

Od  godz. 10.00 zniesiony zostanie zakaz wstępu na gdańskie cmentarze komunalne i do Parku Oliwskiego.

- Zagrożenia już nie ma, obecnie prowadzone są prace porządkowe - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.


Powalone drzewa, połamane konary, zniszczone nagrobki - zdjęcia

fot. GZDiZ
fot. GZDiZ
fot. GZDiZ
fot. GZDiZ

AKTUALIZACJA, godz. 16.30

Do godziny 16.00 stwierdzono następujące straty:

  • Cmentarz Św. Ignacego - spadł 1 konar;
  • Cmentarz Św. Franciszka – wiatr powalił 2 drzewa, uszkodzony 1 nagrobek;
  • Cmentarz Łostowicki – wiatr powalił 1 drzewo, uszkodzone 3 nagrobki;
  • Cmentarz Centralny „Srebrzysko” – spadły 4 konary, 3 drzewa oparte na innych (stanowią potencjalne zagrożenie);
  • Park Oliwski – spadł 1 konar.


Do Dyżurnego Inżyniera Miasta GZDiZ wpłynęło 6 zgłoszeń dotyczących powalonych drzew w pasie drogowym przy ul.: Trakt Św. Wojciecha, ul. Harfowa, ul. Powstańców Warszawskich, ul. Braci Lewoniewskich, ul. Iwo Galla oraz konar przy ul. Słowackiego.

- Ponawiamy prośbę o rozsądne zachowanie. Niezwłocznie poinformujemy w zmianie sytuacji meteorologicznej i otwarciu cmentarzy oraz parku w Oliwie - apeluje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - W dniu jutrzejszym (poniedziałek, 30 października - red.) dokonamy inwentaryzacji strat, usuniemy zagrożenia i w najbliższych dniach podsumujemy straty.


Niedziela, 29 października, Cmentarz Łostowicki. Takie informacje pojawiły się także na innych miejskich cmentarzach w Gdańsku
Niedziela, 29 października, Cmentarz Łostowicki. Takie informacje pojawiły się także na innych miejskich cmentarzach w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W niedzielę, 29 września, przed godziną 9.00 na wszystkich dziewięciu cmentarzach komunalnych w Gdańsku wywieszone zostały informacje o zamknięciu terenu cmentarza ze względu na złe warunki meteorologiczne. Na dwóch największych nekropoliach tj. Cmentarzu Łostowickim i Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” pracownicy ochrony oraz pracownicy administracji cmentarzy tj. PPU Zieleń Sp. z o.o. pełnili i pełnią dyżury przy bramach informując dodatkowo o zagrożeniu. Pracowników wspomaga także gdańska Straż Miejska informując, że osoby wchodzące mimo zakazu robią to na własną odpowiedzialność.


AKTUALIZACJA, godz. 11.00

- Zwracamy się do mieszkańców Gdańska z prośbą o zachowanie ostrożności, a osoby które chciały dziś przygotować groby bliskich do Wszystkich Świętych o zmianę planów - apeluje Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni, który nadzoruje m.in. gdańskie cmentarze komunalne oraz Park Oliwski. - Prosimy nie wchodzić na cmentarze, do parków oraz zabezpieczyć przedmioty na balkonach, a samochody przestawić w bezpieczne miejsce.

IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne, w którym przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Prognoza od godz. 08:00 dnia 29.10.2017 (niedziela) do godz. 08:00 dnia 30.10.2017 (poniedziałek)

W dzień początkowo zachmurzenie całkowite i opady deszczu. Od godzin południowych większe przejaśnienia i miejscami przelotne opady deszczu lub krupy śnieżnej. W godzinach wieczornych możliwy deszcz ze śniegiem. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm.

Niewielkie ryzyko wystąpienia burzy. Temperatura maksymalna od 8°C do 9°C. Wiatr północny i północno-zachodni, początkowo 4 (14 km/h) do 8 m/s (28 km/h) szybko wzrastający na 8 (28 km/h) do 14 m/s (50 km/h), w porywach do 25 m/s (90 km/h) , okresami porywy do 28 m/s (100 km/h).

W nocy zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Miejscami, przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Opady okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów od 3 mm do 8 mm. Temperatura minimalne od 2°C do 5°C. Wiatr północno-zachodni, 8 (28 km/h) do 14 m/s, (50 km/h) w porywach do 25 m/s. (90 km/h).


SPRAWDŹ, JAK ZABEZPIECZYĆ SIĘ PRZED WICHURĄ

rcb.gov.plWaldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze
Waldemar Gabiswww.gdansk.plwaldemar.gabis@gdansk.pl
Waldemar Gabis - najnowsze