Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Siesta Festival, Oliwskie Święto Książki i wiele innych. W ten weekend moc atrakcji

Ten weekend upłynie w Gdańsku pod znakiem wydarzeń związanych ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, ale i muzyki - do niedzieli, 22 kwietnia, trwa Siesta Festival, który zapewni niezapomniane doznania muzyczne. Do tego festiwale improwizacji, ciekawe warsztaty i wiele innych!

Siesta Festival, Oliwskie Święto Książki i wiele innych. W ten weekend moc atrakcji
A
A
data publikacji: 20 kwietnia 2018 r.
Veronika Akopova
Veronika Akopova
Fot. Renata Dąbrowska

 

W czwartek, 19 kwietnia, rozpoczęła się w Gdańsku ósma już edycja uwielbianego przez publiczność święta muzyki muzyki world i jazz, kultury luzofońskiej, hiszpańskich boler, brazylijskich samb i innych hipnotycznych rytmów: Siesta Festival 2018. Większość biletów została już wyprzedana, ale na niektóre koncerty można jeszcze upolować ostatnie wolne miejsca.

W piątek, 20 kwietnia, w Polsce po raz pierwszy gościć będzie tegoroczny nominowany do nagrody Grammy w kategorii „najlepsza wokalna płyta jazzowa” wyśmienity muzyk Raul Midon. O jego talencie przekonać się będzie można o godz. 17, w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1). Bilety: 100-150 zł.

Zaraz po koncercie Raula Midon, o godz. 20, scenę w Filharmonii Bałtyckiej zajmie swoją cudowną muzyką Marta Gomez - niestety, biletów na to wydarzenie brak.

Festiwalowa sobota, 21 kwietnia, należeć będzie do jednego z największych artystów world music, i zarazem jednego z najbliższych siestowych przyjaciół, którym jest Tito Paris - namaszczony przez samą Cesarię Evorę. Na Siesta Festival 2018 zaprezentuje swoją nową płytę. Ponieważ jest uwielbiany przez publiczność, wystąpi w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) aż dwukrotnie: o godz. 17 i 20. Bilety: 160 zł.

 

Take 6
Take 6
mat. prasowe

 

Muzyczne świętowanie zakończy się w niedzielę, 22 kwietnia. Na huczne zakończenie organizatorzy zaplanowali występ największego i najbardziej popularnego zespołu wokalnego świata: Take 6. Muzycy zaprezentują się w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1) po latach nieobecności w Polsce. Koncert rozpocznie się o 19. Ostatnie bilety: 180 zł.

To nie koniec atrakcji: festiwalową tradycją jest, że kończy się klubową, taneczną fiestą - w tym roku nie będzie inaczej. Wodzirejem i mistrzynią ceremonii będzie po raz pierwszy goszcząca w naszym kraju Roberta Sa - najsłynniejsza obecnie artystka rozśpiewanej Brazylii. Zaprezentuje się przed publicznością w klubie Stary Maneż (Gdańsk, ul. Słowackiego 23), w niedzielę, 22 kwietnia, o godz. 22. Bilety: 100-150 zł.

No i oczywiście coroczne Noce Fado, na które składają się kolacje, rozmowy i koncerty - przybliżające atmosferę tradycyjnej lizbońskiej tawerny. W tym roku królową trzech wieczorów z fado i Lizboną będzie fantastyczna Fabia Rebordao (będzie to jej pierwsza wizyta w Polsce). Noc Fado odbędzie się w piątek i sobotę, 19-21 kwietnia, o godz. 22, w Filharmonii Bałtyckiej (Gdańsk, ul. Ołowianka 1).

Ten weekend upłynie także pod znakiem tańca i filmu. W Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia 1” (Gdańsk, ul. Jaskółcza 1) w piątek, 20 kwietnia, rozpoczyna się Festival IN OUT 2018.

- W nadchodzącej, 12. edycji festiwalu będziemy się przyglądać kreatywnemu potencjałowi uwidaczniającemu się podczas zetknięcia dwóch sztuk: tańca i filmu. Przeglądy filmów, pokazy taneczne i wykłady skupiać się będą wokół tematu „taniec/obraz” - zapraszają organizatorzy. - Intencją tegorocznej edycji jest przekrojowe przedstawienie mało jeszcze znanego w Polsce gatunku dance film, czyli artystycznego filmu tanecznego. Z jednej strony odbywać się to będzie poprzez pokazy konkursowych filmów eksplorujących relację taniec-obraz, i zarysowanie teoretycznego tła podczas wykładów, z drugiej - chcemy zaangażować uczestników w warsztaty, spektakle taneczne, rozmowy i dyskusje.

Otwarcie festiwalu odbędzie się w piątek, o godz. 18, festiwal potrwa do niedzieli, 22 kwietnia. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Program: In Out Festival.

 

Maja Mirek - 'Unspoken'. Polska 2016
Maja Mirek - 'Unspoken'. Polska 2016

 

Taniec zagości w ten weekend także w klubie Żak (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 195/197). W niedzielę, 22 kwietnia odbędzie się tam premierowy pokaz zrealizowanego w ramach 10. Gdańskiego Festiwalu Tańca spektaklu „Flying Bodies Across The Fields”.

Spektakl inspirowany jest językiem pszczół. Ruch nawiąże do dynamiki płatków kwiatów i relacji z owadami, w muzykę wkomponowane zostaną dźwięki ze środka ula, a na scenę wleci prawdziwy dron „pszczoła”. Artyści poruszać będą kwestie ekologiczne, prowokując widzów do zastanowienia się nad miejscem człowieka w świecie, gdzie za pierwotny proces kreacji, zapylanie i przetrwanie gatunków, odpowiedzialne będą maszyny.

Choreografia i wykonanie: Veronika Akopova, Nora Le Guen, Nina Josse. Początek o godz. 19. Bilety: normalny - 20 zł, Karta do Kultury - 15 zł, uczniowie, studenci, seniorzy - 10 zł, Karta Dużej Rodziny - 5 zł, Karta Tancerza - 3 zł.

Co prawda, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzić będziemy dopiero w poniedziałek, 23 kwietnia, ale świętowanie tego ważnego dla miłośników literatury w Gdańsku rozpocznie się już w piątek, 20 kwietnia.

Maraton czytelniczych atrakcji rozpocznie spotkanie promujące ostatnią książkę Hanny Cygler, pt. „Nowe Niebo”.

Najnowsza powieść jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek zabiera czytelników do Stanów Zjednoczonych z przełomu XIX i XX wieku, do świata ludzi śniących amerykański sen i... emigrantów z Kaszub.

Bohaterka, Matylda Halman, stawia wszystko na jedną kartę i wraz z osieroconymi przez brata dziećmi emigruje za ocean. Trafia do Winony w Ameryce, gdzie już wcześniej osiedliło się wielu Kaszubów. Zderzenie z nową rzeczywistością jest twarde - los nie oszczędza rodziny Halmanów, jednak ani Matylda, ani jej podopieczni się nie poddają. Walczą o lepsze życie, choć jego ścieżki są kręte i pełne wybojów.

Spotkanie z pisarką wokół „Nowego Nieba” odbędzie się w piątek, 20 kwietnia, w Bibliotece Oliwskiej (Gdańsk, ul. Opata Jacka Rybińskiego 9). Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

 

Oliwskie Święto Książki
Oliwskie Święto Książki
Fot. Natalia Filipionek-Rybińska

 

Dzień później, w sobotę, 21 kwietnia, Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza na Oliwskie Święto Książki, podczas którego książki będzie można: czytać, kupić, napisać, posłuchać, oddać, zabrać, a nawet zrobić.

Wydarzenia odbywać się będą w Oliwskim Ratuszu Kultury (ul. Opata Jacka Rybińskiego 25), na ulicy przed Ratuszem oraz w Parku Oliwskim. W programie kiermasz i wymiana książek, konkurs literacki, warsztaty i przeróżne ciekawe akcje czytelnicze.

Początek o godz. 10. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Program TUTAJ.

Także w sobotę, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku zaprasza na piątą edycję popularnej terenowej gry miejskiej „Książka GO!”. Zabawa potrwa do niedzieli.

- Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę opublikujemy wskazówki do lokalizacji, w których przez dwa dni ukryjemy łącznie ponad 60 tytułów. Będą to przede wszystkim nowości wydawnicze dla dzieci jak i dorosłych. Niektóre książki będą z autografami autorów - zapraszają organizatorzy.

Podobnie, jak w przypadku poprzednich edycji, książki będą schowane w różnych dzielnicach Gdańska. Liczyć się będzie znajomość miasta, szybkość, refleks i determinacja. Odnalezione w grze książki będą jednocześnie nagrodami dla najwytrwalszych i najlepszych graczy.
Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy smartfon z dostępem do internetu.

- Wskazówki do ukrytych książek będziemy publikowali w sobotę o godz. 13, a w niedzielę o godz. 12 w wydarzeniu na Facebooku oraz na profilu biblioteki na Instagramie (@biblioteka_gdansk). Pamiętajcie, aby po ich odnalezieniu umieścić zdjęcie książek w wydarzeniu na Facebooku i oznaczyć je hasztagami #chodzedobiblioteki i #ksiazkago - podpowiadają organizatorzy.

Udział w zabawie jest bezpłatny. Lista książek do odnalezienia TUTAJ.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez gdańską bibliotekę z okazji obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W niedzielę, 22 kwietnia, odbędzie się Tajemnicze Spotkanie Autorskie. Miejsce spotkania oraz nazwisko autorki lub autora organizatorzy zdradzą dopiero w niedzielę. Znana jest tylko godzina - spotkanie odbędzie się o godz. 16. Szczegóły zostaną opublikowane na Facebooku: Tajemnicze Spotkanie Autorskie.

Nie przegap też: Jachimek, Tremiszewski i niespodzianki. Przed nami 7. edycja Gdańskiego Festiwalu Improwizacji „Podaj Wiosło”

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora