• Start
  • Wiadomości
  • Siena - miasto doskonałe. Wykład z cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”

Siena - miasto doskonałe. Wykład z cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”

Skąd bierze się niepowtarzalne piękno włoskiego miasta Siena? Skąd poczucie kameralności i spokoju, skoro jest tak licznie odwiedzana przez turystów? Na te i wiele innych pytań odpowie historyk sztuki i tłumacz, dr Jacek Bielak. Wykład „Siena. Idealna struktura urbanistyczna” odbędzie się w środę, 11 kwietnia, w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.
10.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Piękne włoskie miasto z charakterystyczną zabudową na wzgórzach porośniętych cyprysami - to toskańska Siena. Co stoi za jej fenomenem? Jakie skrywa tajemnice?

Siena to miasto niezwykłe: wszyscy, którzy kiedykolwiek mieli okazję ją zwiedzić, nigdy nie zapomną barwy jej dachów. Kontemplowana ze szczytów Museo del Duomo czy wieży katedry budzi ciekawość i zachwyt, i jest niewątpliwie wyjątkowa w europejskiej panoramie miast.

Skąd bierze się jej wyjątkowa uroda? Odpowiedzi na to pytanie będzie można poszukać wspólnie z dr. Jackiem Bielakiem, historykiem sztuki i tłumaczem, adiunktem w Zakładzie Historii Sztuki Nowożytnej Instytutu Historii Sztuki UG, w środę, 11 kwietnia - podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu „Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej”.

- Wykład o Sienie będzie próbą zrozumienia niepowtarzalnego piękna tego miasta z punktu widzenia historii jego architektury i urbanistyki - mówi dr Bielak. - Innymi słowy, chodzi o odpowiedź na pytanie, w jaki sposób budowniczowie i władze miejskie poradziły sobie z zagospodarowaniem trudnego, bardzo górzystego terenu.

Podczas spotkania będzie można się dowiedzieć, na czym polega odrębność Sieny i jej zdolność do godzenia rzesz współczesnych turystów z wrażeniem przytulności, ciszy i spokoju, jakie wynosimy po choćby krótkotrwałym pobycie w tym pięknym miejscu.

- Odpowiedź wymagać będzie przyjrzenia się historii zabudowy Sieny, jej architekturze i poddania analizie sposobu ukształtowała się struktury urbanistycznej tego miasta - mówi historyk.

Wykład odbędzie się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej (Gdańsk, ul. Długi Trag 39/40), o godz. 19. Wstęp wolny.

Kolejne spotkania w ramach cyklu „Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej” odbędą się kolejno:

  • 30 maja, o godz. 19 - „Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku”, dr Łukasz Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi), oraz 
  • 13 czerwca, o godz. 19 - „Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej” - wykład poprowadzi prof. Andrzej Woziński (Uniwersytet Gdański).

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie