PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siedlce. Radni, zastępca prezydent oraz Konsul Honorowy, uczczą 5. rocznicę zamachu w Nicei

Siedlce. Radni, zastępca prezydent oraz Konsul Honorowy, uczczą 5. rocznicę zamachu w Nicei
W środę, 14 lipca, przypada 5. rocznica zamachu terrorystycznego w Nicei. W wyniku ataku zamachowca, który wjechał ciężarówką w spacerujących promenadą, zginęło 87 osób, w tym dwie obywatelki Polski. Nicea jest miastem partnerskim Gdańska, dlatego radni dzielnicy Siedlce postanowili uczcić to tragiczne wydarzenie. Radnym, i zastępcy prezydent Piotrowi Grzelakowi, towarzyszyć będzie Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu.
Środową uroczystość zaplanowano na Wojskowym Cmentarzu Francuskim przy ul. Powstańców Warszawskich 25
Środową uroczystość zaplanowano na Wojskowym Cmentarzu Francuskim przy ul. Powstańców Warszawskich 25
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Radni dzielnicy Siedlce, wspólnie z zastępcą prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju Piotrem Grzelakiem i Alainem Mompertem, Konsulem Honorowym Francji na Pomorzu, złożą kwiaty w środę 14 lipca, o godz. 11.15 na Wojskowym Cmentarzu Francuskim na Siedlcach, przy ul. Powstańców Warszawskich 25. Do udziału w tym wydarzeniu radni zapraszają też wszystkich mieszkańców Gdańska.

W Gdańsku znajduje się największy, poza granicami Francji, Wojskowy Cmentarz Francuski. Pomysł, aby upamiętnić to tragiczne wydarzenie akurat w tym miejscu, wyszedł od przedstawiciela Rady Dzielnicy Siedlce, pana Mirosława Koźbiała.

- Byłem kilka razy w Nicei, która jest miastem partnerskim Gdańska. Byłem tam także pięć lat temu, ale dwa tygodnie po tym wydarzeniu. Mamy na Siedlcach cmentarz francuski i tak sobie pomyślałem, że taka uroczystość mogłaby stać się jednym z elementów współpracy partnerskiej obu miast - tłumaczy Mirosław Koźbiał, członek Zarządu Dzielnicy Siedlce.

To nie wszystko. O godz. 17.40 zabrzmi zespół dzwonów znajdujących się w kościele św. Katarzyny. Dzwonnicy uruchomią ręcznie sześć dzwonów, w tym dwa największe: Katarzyna oraz Pokój i Pojednanie. Będzie to kolejny już gest solidarności gdańskich dzwonników z narodem francuskim. W poprzednich latach dzwonili m.in. dla spalonej katedry Notre-Dame w Paryżu. Jednym z dzwonników w Kościele św. Katarzyny w Gdańsku jest Mirosław Koźbiał.

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl