• Start
  • Wiadomości
  • Siedlce. Najdłuższe schody w Gdańsku modernizowane. Jest bezpieczniej, wygodniej i... ładniej

Siedlce. Najdłuższe schody w Gdańsku modernizowane. Jest bezpieczniej, wygodniej i... ładniej

Chodzi o schody przy ul. Starodworskiej, łączące ul. Kartuską z osiedlem przy ul. Paderewskiego. Liczą one aż 270 metrów długości! Trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe, ale nie brakuje chętnych, którzy już "testują" nowe stopnie. Będą one dostosowane zarówno dla pieszych, jak i dla osób z rowerami czy wózkami dziecięcymi.
10.08.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jeszcze ostatnie poprawki i montaż niewielkich elementów, i z baaardzo długich schodów będzie można korzystać na dobre

W ubiegłym roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska musiała kilkukrotnie powtarzać przetarg, zanim zgłosili się chętni do realizacji tej inwestycji. Stąd też jej przesunięcie na 2017 r. Remont, a w zasadzie budowa nowych stopni jest realizowana w ramach tzw. programu chodnikowego, który Gdańsk konsekwentnie prowadzi od kilku lat. Są one betonowe, wykonane z elementów prefabrykowanych.

W przypadku tego projektu miasto zdecydowało nie tylko o położeniu nowych schodów, ale także o uatrakcyjnieniu ich bezpośredniego otoczenia. Dlatego też, w ramach inwestycji, wykonawca musiał zasadzić nowe drzewa, krzewy, byliny, pnącza i rośliny cebulowe, a także założyć trawniki. Zamontowano również nowe miejskie meble: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe, pojawiły się także balustrady.

Zgodnie z umową, inwestycja powinna zakończyć się najpóźniej 30 sierpnia br.

Przy okazji prowadzonych prac ziemnych (poprzednie schody zostały całkowicie rozebrane) poprawiono też sieci kanalizacji sanitarnej i wyremontowano kanalizację deszczową.

W ostatnich tygodniach kilku mieszkańców i radny dzielnicy Siedlce dopytywali przedstawicieli DRMG, czy w ramach tego remontu pojawią się podjazdy dla osób niepełnosprawnych. To rozwiązanie akurat nie jest możliwe w tej lokalizacji.

- Występuje tu zbyt duże nachylenie terenu. Duża różnica wysokości od ul. Kartuskiej do szczytu wzgórza, a jest to 36,5 metra, uniemożliwia zaprojektowanie, zgodnie z przepisami, pochylni w wydzielonym pasie pod schody – wyjaśnia Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W najbliższych dniach na schodach zamontowane zostaną szyny z blachy nierdzewnej, które mają ułatwiać podjazd dla wózków dziecięcych i rowerów.

Ostatnie prace przy tej inwestycji powinny zakończyć się do 30 sierpnia br. Koszt nowych schodów, wraz z zagospodarowaniem ich otoczenia, to 1,3 mln złotych.

Poza budową nowych schodów, wykonawca prac musiał też zadbać o uatrakcyjnienie ich sąsiedztwa

Teren objęty inwestycją sąsiaduje z zieleńcem miejskim, pomiędzy ulicami Kartuską i Starodworską. Znajdują się tam m.in. urządzenia siłowni zewnętrznej, z której chętnie korzystają okoliczni mieszkańcy. Przed laty znajdował się tu cmentarz.

Jak podaje Gedanopedia: 

był to cmentarz "Zbawiciela", znajdujący się na wysokości obecnej ul. Kartuskiej 170. Powstał w roku 1709 podczas zarazy (dżumy), uchwytny na planach od 1781, a przeznaczony dla mieszkańców Emaus. Po roku 1830 był to cmentarz ewangelickiej gminy kościoła św. Katarzyny, na którym chowano także pastorów. W 1895 r. został przejęty przez nową parafię luterańską przy kościele Zbawiciela przy ul. Kościelnej. Na początku XX wieku został rozbudowany w kierunku zachodnim i północnym, a w 1905 r. zbudowano tu ceglaną kaplicę. Po roku 1945 był już nieczynny, a zamknięto go w 1956 r. Po wyrównaniu terenu założono park.

TV

Alia - nowa żyrafa w gdańskim zoo