• Start
  • Wiadomości
  • Siedlce. Jakie nazwy dla dzielnicowych parków? Rada Dzielnicy pyta mieszkańców o zdanie

Siedlce. Jakie nazwy nadać dzielnicowym parkom? Rada Dzielnicy zachęca do udziału w konsultacjach

Dwa niewielkie miejskie parki, znajdujące się w granicach Siedlec, nie mają dziś oficjalnych nazw. Radni dzielnicy obecnej kadencji postanowili to zmienić. Zaproponowali nazwę dla każdego z bezimiennych dziś miejsc. Teraz pytają mieszkańców dzielnicy o ich zdanie na ten temat. Opinie można wyrażać do 10 września br.
16.08.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przed dwoma laty Miasto wyremontowało schody przy ul. Starodworskiej
Przed dwoma laty Miasto wyremontowało schody przy ul. Starodworskiej. Po lewej stronie znajduje się bezimienny obecnie zielony teren
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Radni Siedlec zaproponowali, by park znajdujący się u zbiegu ulic Bema i Zakopiańskiej nosił nazwę "Park Siedlce im. Generała Józefa Bema", a zielony teren przy ul. Starodworskiej - "Park Emaus".

- Pierwszy z wymienionych od dawna nazywany jest przez okolicznych mieszkańców "parkiem Bema", dlatego, naszym zdaniem, doprowadzilibyśmy jedynie do sformalizowania i tak powszechnie używanej nazwy. Będzie to dla nas także pomocne w przypadku planowanych przez Radę Dzielnicy inwestycji w tym miejscu. W urzędzie łatwiej będzie określić, że w "parku imienia... chcemy" niż opisywać lokalizację zielonego skweru w dzielnicy - wyjaśnia Andrzej Nawara, Przewodniczący Rady Dzielnicy Siedlce.

Radni zamierzają bowiem uatrakcyjnić ten teren, by mieszkańcy aktywnie i chętnie spędzali w nim czas. Według wstępnych założeń, zamontowane miałyby tu zostać m.in. urządzenia siłowni "pod chmurką", zbudowana trasa do biegania i nieielki plac do nauki jazdy na rowerze.

Na początku bieżącego roku w parku powstał bulodrom ze środków Budżetu Obywatelskiego.

Drugi bezimienny teren "ciągnie się" wzdłuż najdłuższych schodów w Gdańsku, a więc przy ul. Starodworskiej. Dużym powodzeniem wśród mieszkańców cieszy się tutejsza siłownia na świeżym powietrzu. W sezonie wiosenno-letnim niemal każdego dnia można zauważyć ćwiczących tam młodszych i starszych gdańszczan.

Dlaczego radni proponują nazwę "Park Emaus"?

- Chcemy, by mieszkańcy mieli świadomość, że na wysokości ul. Kartuskiej 175 przebiegała historyczna granica pomiędzy dawną wsią Emaus i Siedlcami. Budynek pod tym adresem stoi w sąsiedztwie właśnie tego parku - tłumaczy przewodniczący Nawara.

To nie wszystko. Zdaniem radnych, przy ul. Starodworskiej 6 znajduje się obecnie środek Miasta Gdańska. Miało to nastąpić w momencie, kiedy zdecydowano o przesunięciu granic Gdańska i Sopotu w trakcie budowy hali widowiskowo-sportowej Ergo Arena. Dlatego Rada Dzielnicy planuje odpowiednio oznakować to miejsce.

Przed laty, na terenie pomiędzy ul. Kartuską i Starodworską znajdował się cmentarz. Jak podaje Gedanopedia: 

"Był to cmentarz "Zbawiciela", znajdujący się na wysokości obecnej ul. Kartuskiej 170. Powstał w roku 1709 podczas zarazy (dżumy), uchwytny na planach od 1781, a przeznaczony dla mieszkańców Emaus. Po roku 1830 był to cmentarz ewangelickiej gminy kościoła św. Katarzyny, na którym chowano także pastorów. W 1895 r. został przejęty przez nową parafię luterańską przy kościele Zbawiciela przy ul. Kościelnej. Na początku XX wieku został rozbudowany w kierunku zachodnim i północnym, a w 1905 r. zbudowano tu ceglaną kaplicę. Po roku 1945 był już nieczynny, a zamknięto go w 1956 r. Po wyrównaniu terenu założono park".

 

Opinie, bądź propozycje innych nazw, można przesyłać na adres e-mail: rada@radasiedlce.pl, bądź wrzucić (wersję papierową) do skrzynki pocztowej Rady Dzielnicy, lub też zgłosić radnym na dyżurach, które odbywają się w każdy wtorek w siedzibie Rady, przy ul. Kartuskiej 63-65, w godz. 18.00 – 19.00. Można je też wyrazić za pośrednictwem ankiety internetowej. 

Termin mija 10 września br., choć radni nie wykluczają jego przedłużenia w przypadku dużego zainteresowania konsultacjami. Kiedy ustalone już zostaną nazwy dla obu terenów, wówczas Rada Dzielnicy wystąpi z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska o przyjęcie uchwał w tej sprawie. To RMG decyduje bowiem o oficjalnym nazewnictwie miejsc i terenów publicznych.

 

Przeczytaj także:

Siedlce. Najdłuższe schody w Gdańsku zmodernizowane. Jest bezpieczniej, wygodniej i ładniej

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury