PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

7 nowych radiowozów na ulicach Gdańska. Miasto współfinansowało ich zakup

7 nowych radiowozów na ulicach Gdańska. Miasto współfinansowało ich zakup
W piątkowe przedpołudnie, 6 grudnia, na terenie Komisariatu Policji II przy ul. Długa Grobla, uroczyście przekazano klucze do nowych pojazdów dla gdańskich policjantów. W wydarzeniu wzięły udział władze Gdańska oraz komendanci miejskiej i wojewódzkiej komendy.
Na gdańskie ulice właśnie wyjechało siedem nowych radiowozów
Na gdańskie ulice właśnie wyjechało siedem nowych radiowozów
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP


Gdańscy policjanci wzbogacili się właśnie o siedem nowych radiowozów. Zakup pięciu pojazdów służbowych współfinansował gdański magistrat, kolejne dwa sfinansowano z budżetu Komendy Głównej Policji. Ich uroczyste przekazanie odbyło się w piątek, na terenie komisariatu II przy ul. Długa Grobla. Sześć nowych oznakowanych pojazdów jest marki Hyundai I30, natomiast jeden nieoznakowany to Hyundai Kona. Radiowozy oznakowane będą służyć do typowej pracy patrolowej w codziennej służbie.

 

- Dziś Mikołajki, a ja, jako 7-letni chłopiec, marzyłem o tym, żeby dostać radiowóz. Wystarczyło poczekać cierpliwie kolejne 40 lat i... o to są - żartował insp. Wojciech Siwek, Komendant Miejski Policji w Gdańsku. - To oczywiście nie zabawka, to nasze narzędzie pracy. Te radiowozy będą patrolować gdańskie ulice.

W uroczystym przekazaniu kluczy do nowych policyjnych samochodów wzięła udział m.in. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

- Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To przedmiot naszej codziennej troski. Po to wspólnie służymy mieszkańcom Gdańska, żeby czuli się bezpiecznie - podkreślała Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, dodając, że współpraca Miasta z tutejszą komendą miejską policji układa się bardzo dobrze. - W Mikołajki życzę sobie i mieszkańcom, by nadal tak było. Problemy rozwiązujemy wspólnie.

 

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała klucze do nowych radiowozów
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przekazała klucze do nowych radiowozów
fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

 

Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, insp. Robert Sudenis, nie ukrywał, że potrzeby funkcjonariuszy, jeśli chodzi o sprzęt, są wciąż bardzo duże.

- Wymiana taboru powinna być częstsza, bo to główne narzędzie pracy pomorskich, w tym gdańskich policjantów. Uroczystość taka jak dzisiaj, powinna odbywać się przynajmniej raz w miesiącu - nie ukrywał insp. Robert Sudenis, dodając, że nasze Miasto regularnie, od lat, wspiera gdańskich funkcjonariuszy. - W dzisiejszych czasach, kiedy policja dba o to, by interwencje podejmowane były niezwłocznie, aby pomagać mieszkańcom i skutecznie realizować działania, te pojazdy są niezbędne.

Joanna Pińska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w gdańskim magistracie, przypomina, że Miasto wspiera gdańskich policjantów także na innych polach.

- W ciągu roku przekazujemy środki na nagrody dla policjantów, a także środki na dodatkowe patrole w sezonie letnim. To kwota niebagatelna, bo 200 tys. złotych. Przekazujemy też pieniądze na tłumaczy w sezonie letnim oraz na różnego rodzaju działania i programy profilaktyczne. Te są skierowane zarówno do dzieci, jak i do seniorów, a poświęcone są m.in. temu, jak należy zachować się w danej sytuacji czy na jakie sytuacje zwracać uwagę - informuje dyrektor Pińska.

Miasto przekazało też w ostatnim czasie pieniądze na zakup urządzeń do grawerowania rowerów - by takie pojazdy, w przypadku kradzieży, łatwiej było odnaleźć.

W 2019 r. Miasto Gdańska przeznaczyła na zakup pojazdów dla policji 220 tys. zł, co stanowiło 50 proc. potrzebnej kwoty. Kolejne 50 proc. środków pochodziło z budżetu Komendy Głównej Policji.

 

W uroczystości wziął udział m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, insp. Robert Sudenis
W uroczystości wziął udział m.in. Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku, insp. Robert Sudenis

fot. Krzysztof Mystkowski / KFP


W poprzednich latach Miasto kilkukrotnie już dofinansowywało zakup radiowozów. Dla przykładu:


- w 2017 r. - 141 tys. zł (co stanowiło także 50 - proc. dofinansowanie) - na zakup czterech pojazdów służbowych Opel Astra 1,6

 - w 2016r. - 220 tys. zł. (także 50 - proc. dofinansowanie) – na zakup siedmiu pojazdów służbowych Kia CEED 1,6

 

Co roku Miasto przekazuje na rzecz policji środki w wysokości około 319 tys. złotych. Są one przeznaczane głównie na:

- 23 800 zł - pokrycie kosztów zatrudnienia tłumaczy języków obcych

- 200 000 zł - sfinansowanie dodatkowych patroli w sezonie letnim

- 50 000 zł - nagrody dla policjantów za szczególne osiągnięcia w pełnieniu służby

- 7 000 zł - nagrody dla policjantów, którzy zatrzymali na gorącym uczynku lub wykryli sprawców nielegalnego "graffiti"

- 35 000 zł - realizacja uchwały w sprawie "Miejskiego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2019-2021"

 

 

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze