Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Siedem nowych drzew w Europejskim Centrum Solidarności

Nasadzenia nowych drzew w ogrodzie zimowym ECS rozpoczną się we czwartek, 15 czerwca 2017 r.. Nie zakłóci to spokoju zwiedzających, bowiem budynek ECS tego dnia jest zamknięty z racji święta Bożego Ciała, a w kolejne dni - jeśli będzie taka konieczność - prace będą się odbywać nocą.

Siedem nowych drzew w Europejskim Centrum Solidarności
A
A
data publikacji: 14 czerwca 2017 r.

Ogród zimowy Europejskiego Centrum Solidarności. Drzewa, które się nie przyjęły zostaną zastąpione nowymi
Ogród zimowy Europejskiego Centrum Solidarności. Drzewa, które się nie przyjęły zostaną zastąpione nowymi
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Opiekę nad drzewami w Europejskim Centrum Solidarności pełni inżynier kontraktu, czyli Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG). Przypomnijmy, że budowa siedziby ECS została w prawie 50 proc. dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej (koszt budowy to 231 mln złotych, dofinansowanie - ponad 107 mln złotych). Nadal obowiązują umowy i gwarancje wynikające z realizacji projektu dofinansowanego z funduszy europejskich. Dlatego też opiekę nad infrastrukturą budynku, w tym nad nasadzeniami i pielęgnacją zieleni w ogrodzie zimowym, pełnią podmioty wskazane przez beneficjenta projektu – Gminę Miasta Gdańska.

Nowo nasadzone drzewa to Bucida Buceras Shady Lady, nazywane również czarną oliwką (pomimo, iż nie wydają jadalnych owoców). Pochodzą z Ameryki Środkowej i Karaibów, powszechnie występują również na Florydzie. Charakteryzują się małymi okrągłymi listkami, które układają się w specyficzny zygzakowaty wzór.

Przed rozpisaniem przetargu DRMG konsultowała się ze specjalistami w zakresie spełnienia odpowiednich warunków oraz pielęgnacji nowych gatunków drzew sprowadzanych do ECS. Przetarg wygrała firma WT Bonsai, specjalizująca się w pracach w obszarze zieleni, która posiada niezbędne doświadczenie w tego typu realizacjach. Zamówienie obejmuje dostawę i nasadzenie siedmiu drzew w budynku ECS.

Zgodnie z zakresem umowy wykonawca robót w pierwszej kolejności usunie drzewa, które się nie przyjęły, wraz z podłożem, przeprowadzi dezynfekcją donic i sprawdzi system nawadniający. Następnie wypełni donice nowym podłożem i posadzi nowe rośliny.

W ramach umowy, wykonawca przez trzy lata zobowiązany jest do pielęgnacji drzew. Pielęgnacja drzew będzie realizowana według wytycznych producenta, określających zarówno zabiegi ochronne, rodzaj, dawkę i częstotliwość nawożenia, a także zalecenia dotyczące nawadniania.

Koszt wymiany drzew i trzyletniej opieki nad nimi to 318,6 tys. złotych brutto. Zieleń w Europejskim Centrum Solidarności nadal podlega gwarancji ze strony firmy Polimex-Mostostal, generalnego wykonawcy budowy ECS. Środki na ten cel zostały zabezpieczone z budżetu miasta, a następnie zostaną zwrócone zgodnie z umową gwarancyjną.