PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Siatkarze Trefla bez trenera. Andrea Anastasi potrenuje Belgów, ale wróci

Siatkarze Trefla bez trenera. Andrea Anastasi potrenuje Belgów, ale wróci
Andrea Anastasi i statystyk zespołu Trefla Karol Rędzioch w niedzielę, 13 maja, dołączyli do reprezentacji Belgii, która przygotowuje się do startu w Lidze Europejskiej. Pierwszy mecz Belgowie pod wodzą swojego nowego trenera rozegrają 19 maja. Siatkarze Trefla treningi wznowią 1 sierpnia.
Karol Rędzioch - statystyk Trefla oraz Andrea Anastasi - szkoleniowiec gdańszczan. Kilka najbliższych miesięcy spędzą z reprezentacją Belgii
Karol Rędzioch - statystyk Trefla oraz Andrea Anastasi - szkoleniowiec gdańszczan. Kilka najbliższych miesięcy spędzą z reprezentacją Belgii
fot. Trefl Gdańsk

O tym, że Andrea Anastasi w sezonie 2018/2019 będzie łączył funkcję trenera klubowego Trefla i selekcjonera reprezentacji Belgii byłow wiadomo w połowie marca.

- Jestem jednocześnie bardzo szczęśliwy, jak i ciekawy i postaram się zrobić wszystko, co w mojej mocy, by z reprezentacją Belgii osiągnąć tak dobry wynik, jak to tylko możliwe. Jest to też oczywiście kolejne, wspaniałe wyzwanie w moim życiu. Jednocześnie bardzo się cieszę, że zostaję w Gdańsku. Od początku mojej pracy tutaj powtarzam, że mocno wierzę w ten projekt, który zaczęliśmy cztery sezony temu i nic w tej kwestii się nie zmienia - przekonywał trener Anastasi. - Łączenie tych dwóch funkcji, trenera Trefla Gdańsk i reprezentacji Belgii, zdecydowanie można pogodzić. Sezon reprezentacyjny w Belgii zaczyna się po zakończeniu rozgrywek PlusLigi i także kończy zanim w Polsce zacznie się liga. Oczywiście nie będzie mnie w Gdańsku podczas okresu przygotowawczego, jednak po ostatnich czterech latach współpracy z moim sztabem szkoleniowym jestem przekonany, że drużyna na starcie rozgrywek będzie w bardzo dobrej formie.

Przez kolejne tygodnie Anastasi myślał tylko o "Gdańskich Lwach", które po zajęciu trzeciego miejsca w sezonie zasadniczym PlusLigi a potem niesamowitych bojach z Jastrzębskim Węglem w ćwierćfinale (2-1), PGE Skrą Bełchatów w półfinale (1-2) i Indykpolem AZS Olsztyn w walce o podium (2-1) doprowadził do brązowego medalu mistrzostw Polski. 

Jest! Jest! Jest! Siatkarze Trefla Gdańsk mają brązowy medal mistrzostw Polski!

W niedzielę, 13 maja, szkoleniowiec Trefla - wraz ze statystykiem gdańszczan Karolem Rędziochem - dołączył do reprezentacji Belgii, która aktualnie przygotowuje się do rozgrywek Ligi Europejskiej. Rywalami "Czerwonych Diabłów" są ekipy Szwecji, Estonii i Słowacji. Pierwszy mecz na wyjeździe ze Szwecją 19 maja, ostatni 6 czerwca. 

- W Belgii będziemy cztery, pięć dni i lecimy od razu do Szwecji, gdzie gramy pierwszy mecz Ligi Europejskiej. Następnego dnia po tym spotkaniu udajemy się do Estonii na kolejne starcie. Mecze są rozgrywane co trzy, cztery dni, więc będzie to intensywny okres - mówi Rędzioch. 

Turniej finałowy, do którego awansują najlepsze ekipy, odbędzie się w dniach 13-14 czerwca.

- Jeśli awansowalibyśmy do finałów, to następnie od połowy czerwca będziemy mieć najprawdopodobniej wolne, a przygotowania do mistrzostw świata rozpoczniemy 1 sierpnia - dodaje statystyk Trefla i reprezentacji Belgii.

W dniu 1 sierpnia okres przygotowawczy ruszy także w ekipie "Gdańskich Lwów".

- Trener Anastasi na pewno na początku sierpnia przyleci do Gdańska, ja bardzo możliwe, że w klubie będę przez pierwsze półtora tygodnia i około 10 sierpnia dołączę ponownie do kadry Belgii - wyjaśnia Rędzioch.


Umowa Andrei Anastasiego z reprezentacją Belgii jest ważna do 2020 roku (wtedy odbędą się igrzyska olimpijskie w Tokio), z możliwością wcześniejszego rozwiązania. W tym roku najważniejszą imprezą drużyn narodowych są mistrzostwa świata w Bułgarii i Włoszech, które rozpoczną się 9 września. 

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl