PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Olimpiada obywatelska. Seniorzy z naszego regionu najlepsi w Polsce 

Olimpiada obywatelska. Seniorzy z naszego regionu najlepsi w Polsce 
Aż jedenastu seniorów z Pomorza, w tym z Gdańska, znalazło się wśród piętnastki laureatów finału Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel", która odbyła się we wtorek, 10 grudnia, w Warszawie. Pomorscy seniorzy pojadą do Brukseli na eliminacje międzynarodowe. 
seniorzy1
Podczas wojewódzkich eliminacji II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel” w listopadzie 2019 roku prawie stu seniorów zmierzyło się z testowymi pytaniami
gdansk.pl

 

"Senior Obywatel” to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60 rok życia. Pomysł na tę inicjatywę narodził się w Gdańsku. Olimpiada po raz pierwszy odbyła się w 2017 roku. W wojewódzkich eliminacjach na Pomorzu wzięło wtedy udział 70 seniorów, którzy mogli pochwalić się najlepszymi wynikami w eliminacjach gminnych. Druga edycja olimpiady otrzymała imię Pawła Adamowicza i zgromadziła większą liczbę zaangażowanych seniorów. Do tegorocznych eliminacji wojewódzkich dostało się aż 115 osób. 

W listopadzie 2019 roku w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Gdańsku odbyły się wojewódzkie eliminacje II Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej „Senior Obywatel”. W wydarzeniu udział wzięło blisko stu seniorów. Najlepsi pojechali reprezentować województwo pomorskie na ogólnopolskim finale olimpiady, który odbył się w grudniu 2019 roku Warszawie.

 

seniorzyolimpida
W środku zdobywczyni I miejsca Walentyna Czapska z Gniewu, obok niej główne organizatorki Ogólnopolskiej Olimpiady: Przewodnicząca OPS Krystyna Lewkowicz z Warszawy i Barbara Średniawa z Gdańsk
Mat. prasowe OPS

 

Pierwsze miejsce zdobyła Walentyna Czapska z Gniewu, kolejno: Maria Kaszubska Niedźwiedzka z Pruszcza Gdańskiego, Krystyna Szulc z Pruszcza Gdańskiego, Gertruda Kowalczyk z Luzina, Grażyna Kowalik z Bytowa, Aleksander Chrupczalski z Malborka, Antonina Jędrzejewska Baj z Kępic, Bogdan Krawczyk z Wejherowa,  Halina Klein z Gdańska, Ludwika Marianowska z Gdańska, Dorota Kowalska Papke z Gdańska.

- Nasza ekipa wyróżniała się bardzo dobrym przygotowaniem, które seniorzy zawdzięczali, jak sami mówili, trójstopniowej organizacji naszej Pomorskiej Olimpiady - powiedziała Barbara Średniawa, jedna z głównych organizatorek olimpiady. - Cieszymy się, że była z nami Pani Barbara Bałka, bo widać było, że władze Pomorza dbają o seniorów i  sprzyjają wszystkim dobrym inicjatywom. To świadectwo poparcia dla nas Seniorów i naszej Olimpiady Wiedzy Obywatelskiej "Senior Obywatel". Dziekuję  włodarzom Gdańska i współorganizatorom olimpiady, której w tym roku patronował prezydent Paweł Adamowicz. 

Organizatorem olimpiady jest Fundacja Barbary Średniawy, przy współpracy z Delegaturą Pomorską Obywatelskiego Parlamentu Seniorów i Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot. Patronat honorowy nad olimpiadą sprawuje marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Olimpiada jest współfinansowana ze środków województwa pomorskiego.

 

Czytaj więcej:

Senior Obywatel. Gdańsk areną wojewódzkich eliminacji olimpiady wiedzy dla osób 60+ 

 

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl