Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Seniorzy olimpijczycy z wizytą w Senacie RP, spotkali się z marszałkiem Borusewiczem

Grupa seniorów z Gdańska, Gdyni, Malborka, Pruszcza Gdańskiego i Wejherowa działająca w Klubie Olimpijczyka „Srebrni Obywatele” 20 listopada br. odbyła kolejną już praktyczną lekcję obywatelską - w Senacie RP.

Seniorzy olimpijczycy z wizytą w Senacie RP, spotkali się z marszałkiem Borusewiczem
A
A
data publikacji: 24 listopada 2018 r.
Marszałek Senatu RP i `srebrni obywatele`, których zaprosił do Warszawy
Marszałek Senatu RP i "srebrni obywatele", których zaprosił do Warszawy
Helena Chmielowiec / www.gdansk.pl


Wcześniej były już spotkania m.in. z: prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, przewodniczącym Rady Miasta Gdańska Bogdanem Oleszkiem, posłanką Małgorzatą Chmiel, senatorem Antonim Szymańskim, Magdaleną Gielo-Politewicz - dyrektorką biura europosła Jarosława Wałęsy. O pracy parlamentarzystów opowiedziała “srebrnym” olimpijczykom posłanka Małgorzata Chmiel, która gościła ich w Sejmie RP.

Teraz, dzięki zaproszeniu wicemarszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza “srebrni obywatele” mieli możliwość zwiedzić budynek Senatu, wejść na salę posiedzeń oraz zobaczyć wszystkich marszałków Senatu RP, których portrety dekorują ścianę w … senackiej stołówce.

Na spotkaniu z marszałkiem Borusewiczem usłyszeli o pracy senatorów, burzliwych obradach, głosowaniach i emocjach politycznych. Wychodząc z założenia, że oprócz wiedzy (to dla umysłu) i ciała (obiad wydany przez marszałka), musi być też coś dla ducha, olimpijczycy zwiedzili Zamek Królewski.


Seniorzy mieli okazję zwiedzić Senat RP
Seniorzy mieli okazję zwiedzić także Zamek Królewski w Warszawie
Helena Chmielowiec / www.gdansk.pl


Precyzyjnie przygotowany plan wizyty studyjnej został zrealizowany zgodnie co do minuty w programie, a w drodze powrotnej do Gdańska usłyszeć można było rozmowy o kolejnych planach. Ich działania wspiera Pełnomocnik Prezydenta Gdańska ds. Seniorów Gabriela Dudziak, która również wzięła udział w wizycie w Senacie RP.

Na pytanie jak powstał Klub Olimpijczyka, Barbara Badowska-Średniawa - inicjatorka pierwszej w Polsce Olimpiady Obywatelskiej dla seniorów i jednocześnie przewodnicząca prezydium Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, odpowiada, że to przygoda przeżyta podczas przygotowań do olimpiady sprawiła, że chcą się spotykać, być razem. Mimo swoich lat i problemów zdrowotnych, są optymistyczni i otwarci.


Program wizyty w stolicy był bardzo napięty, ale zrealizowany do ostatniego punktu
Program wizyty w stolicy był bardzo napięty, ale zrealizowany do ostatniego punktu
Helena Chmielowiec / www.gdansk.pl


Seniorzy dzielą swój czas między opieką nad wnukami i działalnością społeczną. Chcą się rozwijać. Są ciągle w ruchu. Nie marudzą i nie narzekają. Chociaż… można było usłyszeć narzekanie na jedną rzecz … brak czasu. Najważniejsze jest jednak to, że chcą świadomie i aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym, obywatelskim. Stąd nazwa klubu „Srebrni Obywatele”.


oprac. H.Ch.


Więcej na ten temat:

Olimpiada „Senior Obywatel”, aktywność i integracja. Zobacz wideoczat

Gdańscy seniorzy mają swoją olimpiadę - jako pierwsi w Polsce. Będą w sejmie i senacie?

Seniorze, seniorko - oni walczą o Twoje prawa. W Gdańsku obradował Obywatelski Parlament Seniorów

Działalność zainaugurowała Rada Seniorów w Gdańsku - jest już po pierwszej sesji