PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Krok w stronę metropolii - dziś delegacja pomorskich samorządów w Senacie RP

Krok w stronę metropolii - dziś delegacja pomorskich samorządów w Senacie RP
Na czwartek 30 lipca, godz.15, w Senacie RP zaplanowano wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. Tematem będzie pierwsze czytanie projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie pomorskim. Nasz portal pokaże opublikuje relację z tego spotkania..
Wizyta marszałka Senatu RP, Tomasza Grodzkiego, w Gdańsku - 29 stycznia br. Dla pomorskich samorządów była to okazja, by na forum publicznym jeszcze raz postawić sprawę ustawy metropolitalnej. Nz. marszałek Grodzki w Ratuszu Głównego Miasta, w towarzystwie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego
Wizyta marszałka Senatu RP, Tomasza Grodzkiego, w Gdańsku - 29 stycznia br. Dla pomorskich samorządów była to okazja, by na forum publicznym jeszcze raz postawić sprawę ustawy metropolitalnej. Nz. marszałek Grodzki w Ratuszu Głównego Miasta, w towarzystwie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w Senacie RP będą reprezentować:

  • Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, prezes Rady OMGGS
  • Mieczysław Gołuński, burmistrz Kartuz
  • Mirosław Chyła, burmistrz Pelplina
  • Magdalena Kołodziejczak, wójt Pruszcza Gdańskiego

 

Ma to związek z wizytą w Gdańsku, która odbyła się 29 stycznia br. W Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki spotkał się wówczas z władzami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot (OM G-G-S). Tematem była inicjatywa ustawodawcza izby wyższej parlamentu w sprawie powołania na Pomorzu metropolii. W spotkaniu uczestniczyli też pomorscy senatorowie oraz prezydenci, burmistrzowie, wójtowie i starostowie z OMG-G-S.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz w imieniu samorządowców, jako prezes Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, przekazała wówczas marszałkowi Tomaszowi Grodzkiemu projekt ustawy wraz z listem podpisanym przez wszystkich obecnych na spotkaniu. Jest w nim apel o podjęcie prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza.

 

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki: - Senat przygotuje ustawę metropolitalną dla Pomorza

 

O ustanowienie metropolii nasz region stara się od lat. Już w 2011 r. z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza powstało stowarzyszenie samorządowe Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot, w którym współdziała 57 samorządów - zarówno gminy miejskie, jak i wiejskie, a także osiem powiatów. OMG-G-S łącznie obejmuje obszar o powierzchni blisko 5,5 tys km², zamieszkały przez prawie 1,6 mln mieszkańców. 

Pomorska metropolia istnieje więc faktycznie, ale do jej dalszego rozwoju potrzebna jest ustawa uchwalona przez obie izby parlamentu i podpisana przez Prezydenta RP. Dzięki temu samorządy zyskają dodatkowe kompetencje i środki finansowe. Na mocy takiej ustawy w 2017 r. władze centralne powołały do życia Metropolię Górnośląsko-Zagłębiowską i jest to na razie jedyny jak dotąd - pilotażowy - projekt, który uzyskał wsparcie władz państwowych. Wypowiedzi polityków obozu rządzącego świadczą o tym, że w Sejmie inicjatywa utworzenia kolejnej metropolii nie spotka się z poparciem większości. Jednak wykorzystanie inicjatywy ustawodawczej Senatu jest ważnym krokiem, by w przyszłości ustawa metropolitalna dla Pomorza mogła stać się faktem.

Metropolia na Pomorzu to przede wszystkim dodatkowe fundusze (5 proc. z podatku PIT) na rozwój regionalny - w tym na transport publiczny. W przypadku naszego regionu może chodzić nawet 200 mln zł rocznie. W tej chwili środki te trafiają do budżetu centralnego.

Pomorskie stowarzyszenie samorządów OMG-G-S argumentuje: “Wzmacnianie obszarów metropolitalnych nie jest dzieleniem Polski na silniejszych i słabszych. Współpraca dużych i małych samorządów wokół największych miast jest esencją zrównoważonego rozwoju kraju. Związek metropolitalny to większy dostęp dla mieszkańców wsi i małych miasteczek do specjalistycznej opieki medycznej, edukacji i rynku pracy. Jak pokazują wszystkie badania tam, gdzie została utworzona struktura metropolitalna lepiej zorganizowany jest transport publiczny oraz bardziej skoordynowana jest przestrzeń publiczna”.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl