• Start
  • Wiadomości
  • Segreguję - szanuję. O co chodzi w eksperymencie. Wideoczat, piątek godz.13:00

Segreguję – szanuję. O co chodzi w eksperymencie. Wideoczat, piątek godz.13:00

Trwa eksperyment socjologiczny Zakładu Utylizacyjnego „Segreguję – szanuję”. Ma edukować, jak właściwie segregować odpady. Bierze w nich udział pięć rodzin. Z jakimi problemami borykają się przy segregowaniu w domu dowiemy się w programie "Wszystkie Strony Miasta" w piątek, 26 kwietnia, o godz. 13:00.
25.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Szanuję - segreguję. Do eksperymentu zgłosiło się 168 rodzin, wybrano pięć
Szanuję - segreguję. Do eksperymentu zgłosiło się 168 rodzin, wybrano pięć
źródło: Zakład Utylizacyjny w Gdańsku


Zakład Utylizacyjny w Gdańsku (ZU) chce zmienić nawyki dotyczące właściwej segregacji u źródła i ich produkcji, czyli w domach mieszkańców Gdańska. Przygotowano eksperyment socjologiczno-badawczy „Segreguję – szanuję”. Kampania wystartowała 21 marca i potrwa do końca czerwca.

Spośród 170 zgłoszeń, które napłynęły do organizatora, wybrano 14 i zaproszono na casting. Organizatorzy szukali do kampanii osób chętnych do nauki, a dodatkowo mają niepełną wiedzę w temacie właściwej segregacji z prozaicznych przyczyn, jak brak czasu i brak warunków.  Dodatkowo wybrano gospodarstwa z różnych dzielnic Gdańska i różnych zabudowań (wielorodzinna, jednorodzinna), w różnym wieku oraz o różnorodnym składzie osobowym.

Podczas castingu wyłoniono pięć rodzin, m.in. Mateusza i Martę Okuniewskich z dziećmi oraz Antoninę Kobylińską z mężem. Oni też wraz z Iwona Bolt, rzecznikiem ZU, będą gośćmi piątkowego wydania programu „Wszystkie strony miasta”.

Warto dodać, że uczestnicy projektu „Szanuję-segreguję” zostali wyposażeni w 120 litrowe kubły do segregacji dla każdej z 5 frakcji. Na tyle, na ile pozwoliły warunki kubły zostały wstawione w miejscach, do których rodziny mają łatwy dostęp. Aby nikt niepożądany nie wrzucił do nich dodatkowych śmieci, czyli aby zostały zachowane warunki badania ilości wyprodukowanych przez rodziny odpadów, kubły zostały wyposażone w specjalne zamknięcia.

Przez 21 dni uczestnicy projektu odkładają do pojemników odpady, według swojej wiedzy, co i gdzie wyrzucić. W cyklu tygodniowym Zakład Utylizacyjny pobiera te odpady i sporządza raport końcowy. Chodzi nie tyle, żeby przedstawić ilość wyprodukowanych odpadów, ale również sporządzona zostanie mikromorfologia, czyli wyniki składu w podziale na rodzaje dostarczonych odpadów według klasyfikacji ustawowej i przydatności do powtórnego recyklingu.

Dwa badania państwo Okuniewscy i Kobylińscy, jak i reszta uczestników mają za sobą. Co z tego wynika? Jakie są wstępne wnioski? Co rzeczywiście wiedzą nt. segregacji odpadów gdańszczanie? Ile produkują tygodniowo odpadów i jakich jest najwięcej?


"Wszystkie Strony Miasta Gdańska" - piątek, 26 kwietnia, godz. 13:00 na portalu gdansk.pl. Zapraszamy.

 

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej