• Start
  • Wiadomości
  • Jak segregować, żeby było dobrze? Ważne wskazówki, z którymi warto się zapoznać

Jak segregować, żeby było dobrze? Ważne wskazówki, z którymi warto się zapoznać

Gdzie wyrzucić karton po mleku, a gdzie flakon po perfumach? Dlaczego rozbita szklanka powinna trafić do odpadów resztkowych? Czy zrywanie etykiet to konieczność? Czy zanim wyrzucimy słoik po keczupie, musimy go umyć? Do którego pojemnika powinny trafić psie odchody? To zaledwie kilka, z długiej listy segregacyjnych dylematów, które pojawiają się w wielu domach. Jeśli rozumiesz, że segregacja odpadów to bardzo ważny temat, który dotyczy wszystkich, ten tekst jest dla Ciebie.
29.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Segregacja odpadów, choć ważna i potrzebna, wciąż niesie za sobą wiele znaków zapytania. Zdawać by się mogło, że od 1 kwietnia, tzn. od dnia, gdy w życie wejdzie rozporządzenie Ministra Środowiska mówiące o ujednoliconych zasadach segregowania odpadów w całym kraju na pięć frakcji, tych niewiadomych będzie jeszcze więcej. To nieprawda. Segregacja nie jest trudna i wcale nie wiąże się z zagraceniem mieszkania pięcioma kubłami na śmieci. Dylematy są i będą, ale czas jest naszym sprzymierzeńcem. Im dłużej będziemy segregować, im więcej pytań będziemy zadawać, tym sprawniej i lepiej będzie nam to wychodziło. Potrzeba jednego - chęci.

Od czego zacząć?

Najistotniejsze jest to, by znaleźć w domu miejsce na dwa kosze. Jeden służyć będzie do odpadów resztkowych. Co powinno tam trafić? Wszystko, czego nie możemy umieścić w pozostałych pojemnikach i co nie nadaje się do recyklingu. Jeśli mamy jakikolwiek dylemat, najbezpieczniej jest wyrzucić odpad właśnie do resztkowych. Gdy śmieci trafią do zakładu utylizacyjnego, sorterzy będą wiedzieć, jak prawidłowo je rozdzielić.

Drugi kosz to miejsce na odpady bio, nazywane do niedawna mokrymi. Trafia do nich wszystko, co jest biodegradowalne, czyli mówiąc najprościej, zgnije lub szybko się rozłoży. Do tego kosza wrzucamy przede wszystkim resztki jedzenia. Do sekcji bio można wrzucić także często używane w kuchni, zabrudzone ręczniki papierowe.

Co z papierem, metalami i szkłem?

Jeśli nie mamy miejsca na trzeci kosz, wystarczy przygotować worek. Metale, szkło i tworzywa sztuczne możemy składować razem. Tych odpadów nie produkujemy przecieżw takich ilościach, co resztkowych czy biodegradowalnych. Mając wszystkie te śmieci w jednym worku, bez problemu dokonamy właściwej segregacji w altanie śmietnikowej.

Dylematy związane ze szkłem

Do zielonego pojemnika wrzucamy szkło opakowaniowe. Mówiąc prościej, chodzi o butelki, słoiki czy opakowania po kosmetykach, zaliczamy tu także szkło po kremach czy perfumach. Im czystsze szkło, tym lepiej. Opakowań nie trzeba myć ani zrywać z nich etykiet. Ważne, by usunąć zakrętki. Te z kolei, niezależnie od tego czy będą plastikowe czy aluminiowe, trafią do pojemnika żółtego.

Do zielonego pojemnika nie wrzucamy tzw. szkła płaskiego, czyli: szyb, zbitych luster ani szkła kuchennego, czyli potłuczonych kieliszków, kubków, naczyń, itp. Wszystkie odpady tego typu powinny trafić do odpadów resztkowych.

Szkła nie trzeba myć, ani zrywać z niego etykiet. Ważne, by pozbawione było zakrętek. Do szkła nie wrzucamy rozbitych naczyń, luster czy szyb. Wyłącznie szkło opakowaniowe

Dylematy związane z papierem

Papier, który może trafić do recyklingu nie może być brudny ani lakierowany. Świecące ulotki czy tłusty karton po pizzy  – powinny trafić do odpadów resztkowych.

Papier, który trafi do niebieskiego pojemnika, musi być przede wszystkim czysty. Wrzucimy tam zatem gazety, zeszyty, książki, kartony. 

Artykuły higieniczne

Podpaski, tampony, pieluchy, patyczki do uszu, waciki do twarzy, chusteczki jednorazowe, zabrudzone ręczniki papierowe (te mogą trafić też do bio) – wrzucamy do resztkowych. 

Styropian nie nadaje się do recyklingu. Wszystkie elementy zrobione ze styropianu muszą trafić do odpadów resztkowych.

Odpady odzwierzęce

Psie odchody, koci żwirek, ściółka gryzoni - wszystkie odpady związane ze zwierzętami wrzucamy do odpadów resztkowych.

Metale to nie tylko młotki czy śrubokręty, ale przede wszystkim przedmioty codziennego użytku, czyli puszki, folia aluminiowa, zakrętki od słoików. Pojemniki w którym składowane są metale mają kolor żółty. Metale dzielą jeden pojemnik z tworzywami sztucznymi. Trafią do niego zatem także butelki plastikowe, opakowania po chemii gospodarczej, siatki, worki, folie i… kartony po mleku i sokach! Te ostatnie bardzo często wyrzucane są do papieru, a to błąd!

Segregacja śmieci to wspólny obowiązek i wspólna odpowiedzialność wszystkich mieszkańców Gdańska

Wspólna odpowiedzialność

Osoby, które krytykują segregację śmieci i w efekcie nie stosują się do tego wymogu, odpowiedzialność za takie postępowanie przerzucają na wszystkich mieszkańców danej wspólnoty czy spółdzielni. W jaki sposób? Tam, gdzie śmieci nie będą segregowane, opłaty za odbiór odpadów będą wyższe. W praktyce oznacza to tyle, że tylko jedna osoba może nie segregować, ale zapłacą za to wszyscy sąsiedzi. Warto więc zwrócić delikatnie uwagę sąsiadowi, który bagatelizuje wymóg segregacji.

- Ustawa mówi jednoznacznie, dla tych, którzy nie segregują odpadów, będą podwyższone opłaty za wywóz śmieci – mówi Rafał Jaworski z Wydziału Gospodarki Komunalnej, Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Spowodowane jest to faktem, że samochód, który przykładowo przyjechał odebrać papier, a w pojemniku z papierem znajdują się odpady bio, nie może odebrać surowca po który przyjechał, bo jest zabrudzony. Trzeba w to miejsce wysłać inny pojazd, w takim przypadku, byłby to pojazd przeznaczony do odbioru odpadów resztkowych. Co robimy w takich sytuacjach? Wysyłamy pisemne powiadomienie do właścicieli nieruchomości, że za miesiąc w którym wykryliśmy nieprawidłowości będzie podwyższona opłata. Jeżeli mieszkańcy w kolejnym miesiącu będą segregować prawidłowo, zapominamy o temacie.

Warto zapamiętać!

  • Karton po mleku czy soku nie jest papierem! To tzw. "tetrapaki" - takie kartony wyrzucamy do tworzyw sztucznych (żółty pojemnik)
  • Do frakcji bio wyrzucamy wszystko, co podlega szybkiemu rozkładowi. Głównie resztki jedzenia, skoszoną trawę czy gałęzie, ale także (!) zabrudzone ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne
  • Psie odchody – nie są odpadem bio! Muszą trafić do resztkowych
  • Do szkła wyrzucamy szkło opakowaniowe, czyli butelki, słoiki, także opakowania do kosmetykach
  • Rozbite naczynia, lustra, tzw. szkło płaskie - trafią do resztkowych
  • Opakowań po żywności czy napojach nie musimy myć, należy jednak dokładnie oczyścić je z resztek jedzenia czy płynu
  • Etykiety/naklejki - mogą zostać, nie trzeba ich usuwać
  • Ważne, by ze wszystkich produktów usunąć zakrętki/pokrywki

Wszyscy uczymy się odpowiedzialnego postępowania z odpadami. To nie wstyd czegoś nie wiedzieć. Jeśli mamy wątpliwość, jak zakwalifikować dany odpad lub gdzie przekazać odpad nietypowy, możemy zadzwonić do Wydziału Gospodarki Komunalnej pod nr 58 731 64 64 i poprosić o radę. Pytania można kierować także drogą mailową na adres: bok@czystemiasto.gdansk.pl

TV

120-letnia kamienica jak nowa