PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Scena Muzyczna GAK na czas pandemii. Popping, klub filmowy i zajęcia dla seniorów

Scena Muzyczna GAK na czas pandemii. Popping, klub filmowy i zajęcia dla seniorów
Zajęcia gimnastyczne nie tylko dla seniorów, lekcje poppingu z uczestnikiem programu "Mam Talent", klub filmowy, warsztaty fotograficzne i zajęcia muzyczne - to atrakcje przygotowane przez Scenę Muzyczną - jeden z oddziałów Gdańskiego Archipelagu Kultury, na czas pandemii koronawirusa. Kolejne wydarzenia online już wkrótce.
Adrian Lipskee Lipiński jest jednym z najsłynniejszych nauczycieli poppingu w Polsce. Czas, który zmuszeni jesteśmy spędzić w domach, możemy wykorzystać na bezpłatną naukę podstaw tanecznych pod jego okiem
Adrian Lipskee Lipiński jest jednym z najsłynniejszych nauczycieli poppingu w Polsce. Czas, który zmuszeni jesteśmy spędzić w domach, możemy wykorzystać na bezpłatną naukę podstaw tanecznych pod jego okiem
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Festiwal Szekspirowski się odbędzie? Rozstrzygnięto konkurs w ramach nurtu SzekspirOFF

 

Drzwi instytucji kulturalnych w całym kraju pozostają zamknięte z powodu pandemii koronawirusa, a ich regularna działalność została zawieszona. To jednak nie znaczy, że teatry, muzea, galerie sztuki i domy kultury robią sobie wolne - wręcz przeciwnie. Wśród aktywnie działających w internecie gdańskich ośrodków kulturalnych jest Scena Muzyczna - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, od niedawna mogący pochwalić się nową siedzibą w Parku Oruńskim. Na czas walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19, Scena zaprasza do bezpiecznego uczestniczenia w kulturze - na Facebooku.

 

Poniedziałki, środy i piątki na sportowo i... filmowo

- W myśl hasztagu #zostańwdomu, Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury postanowiła wyjść z inicjatywą #kulturaonline. Dbając o zdrowie naszych odbiorców przygotowaliśmy propozycję zajęć internetowych przygotowanych tak, aby każdy mógł z nich skorzystać w zaciszu swojego domu - mówi Paulina Chełmińska ze Sceny Muzycznej GAK. - Zapraszamy na naszego Facebooka, gdzie w każdy poniedziałek, środę i piątek ukazują się filmiki z różnych dziedzin - takich jak taniec popping z Lipskim, zajęcia gimnastyczne dla seniorów i Kino Kosmos.

W poniedziałki Scena zaprasza do wspólnej zabawy i aktywności seniorów, ale i młodszych internautów, którym brakuje ruchu. Podczas zajęć gimnastycznych instruktorka Joanna Wandtke prezentuje ćwiczenia, które może wykonać każdy, kto chce pozostać w formie podczas siedzenia w domu. O brak przygotowania i dostęp do siłowni nie trzeba się martwić - ćwiczenia są proste i przystępne, a trenerka wykorzystuje sprzęt dostępny w każdym domu.

 

 

456. Urodziny Szekspira. Wielka zabawa online - zaproś znajomych albo dołącz sam

 

Środowe zajęcia z poppingu to z kolei propozycja dla nieco bardziej zaawansowanych - tancerzy, ale i tych, którzy chcieliby swoją przygodę z tańcem dopiero rozpocząć. Warsztaty prowadzi Adrian Lipskee Lipiński - mistrz w tej dziedzinie, uczestnik programu Mam Talent, a także instruktor Sceny Muzycznej. Pod jego okiem internauci nie tylko nauczą się podstawowych ruchów, ale również zdobędą wiedzę na temat historii tego tańca i stylu życia z nim związanego. Popping to bowiem nie tylko aktywność fizyczna, ale przede wszystkim forma wyrażania siebie, wzbudzająca duże zainteresowanie innych.

- To zajęcia edukujące przez działanie i dobrą zabawę. Angażują zarówno wyobraźnię, jak i emocje. Rozbudzają twórczy potencjał i rozwijają umiejętności artystyczne i społeczne uczestników, w szczególności kompetencje miękkie, takie jak: asertywność, empatia, pewność siebie, umiejętność kooperacji, rozwiązywania problemów, czy też autoprezentacja - zaprasza instruktor. - Dają możliwość lepszego poznania siebie i innych oraz przetrenowania różnych form ekspresji. Uczestnicy zajęć nauczą się również w konstruktywny sposób reagować na krytykę i wyrażać złość, zamiast pozwalać się jej niszczyć od środka.

 

 

Piątki to natomiast czas dla miłośników kina - w te dni odbywają się bowiem wirtualne spotkania Klubu Filmowego Kosmos.

- Dopóki nie powrócimy do budynku w Parku Oruńskim, w grupie Klubu na Facebooku w każdą środę zaproponujemy Państwu film, który będzie odnosić się do jednego z trzech cykli, omawianych w stacjonarnym KF Kosmos. Nie narzucimy, gdzie należy go zobaczyć, lecz damy wskazówki, gdzie będzie można zrobić to legalnie - mówi Paulina Chełmińska. - W piątek o godz. 18 prowadzący KF Kosmos wrzucą na grupę post przedstawiający analizę głównych ścieżek interpretacyjnych filmu, a w komentarzach poprowadzą dyskusję, zachęcając uczestników Klubu do podzielenia się swoimi uwagami i wrażeniami. Eksperci będą dostępni w komentarzach przez godzinę.

 

Warsztaty fotograficzne i muzyczne

Zajęcia ruchowo-filmowe sukcesywnie będą wzbogacane o kolejne punkty programu. Jeszcze w kwietniu Artur Makowski przedstawi tutorial z zakresu fotografii produktowej, prezentujący wskazówki dotyczące prawidłowego wykonania zdjęcia przedmiotu, które potem przyda się w jego prezentacji w internecie.

A w poniedziałek, 18 maja, na Facebooku Sceny Muzycznej ruszy Kawiarenka Muzyczna - cykl będący nawiązaniem do warsztatów z gry na instrumentach, prowadzonych regularnie w placówce, aż do jej zamknięcia z powodu pandemii. Internetowe zajęcia poprowadzą muzycy: Tomasz Drozdowski i Maciej Łyszkiewicz. Pierwsze spotkanie będzie poświęcone Janowi Sebastianowi Bachowi.

 

Harmonogram na najbliższe dni:

  • piątek, 24 kwietnia, godz. 18:00 - dyskusja z ekspertami w ramach Klubu Filmowego Kosmos
  • poniedziałek, 27 kwietnia, godz. 17:00 - warsztaty fotografii produktowej z Arturem Makowskim
  • środa, 29 kwietnia, godz. 17:00 - wirtualna lekcja poppingu z Adrianem Lipskee’m Lipińskim

 

Wszystkie zajęcia prezentowane są za pomocą ogólnodostępnych filmów video umieszczanych na profilu instytucji na Facebooku: GAK Scena Muzyczna.

 

ECS online. Można pobrać materiały archiwalne, darmowe e-booki, zobaczyć na nowo wystawę stałą

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze