Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Sauny na gdańskiej plaży na wzór sopockich? Czemu nie!

Estetyczne, niewielkie kontenery, w których temperatura sięga nawet 100 stopni Celsjusza, cieszą się dużym zainteresowaniem, głównie wśród miłośników zimowych morskich kąpieli. Takie obiekty stanęły na sopockiej plaży. To inwestycja prywatna. Rozwiązaniu przygląda się Gdańsk, który zamierza przyciągnąć do siebie zainteresowanych takim projektem inwestorów.

Sauny na gdańskiej plaży na wzór sopockich? Czemu nie!
A
A
data publikacji: 31 stycznia 2018 r.

Sauna na gdańskiej plaży? Władze miasta rozważają taki pomysł
Sauna na gdańskiej plaży? Władze miasta rozważają taki pomysł
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Liczba morsów, a więc osób lubujących się w lodowatych kąpielach w Bałtyku, każdego roku rośnie. Tego typu aktywnością zainteresowani są i młodsi, i starsi mieszkańcy całego Trójmiasta. W Gdańsku tradycją są m.in. noworoczne kąpiele morsów, organizowane zawsze 1 stycznia.

Ale, aby zanurzyć się w wodach zatoki, warto najpierw solidnie się rozgrzać – najlepiej tradycyjną gimnastyką. Prywatni przedsiębiorcy zaproponowali w sąsiednim Sopocie inne rozwiązanie – "rozgrzewkę" można zrobić w saunie, na plaży. Pomysł podchwyciły setki osób, które już z niego skorzystały.

W ubiegłym tygodniu, podczas posiedzenia Komisji Sportu, radny PO Mariusz Andrzejczak, zasugerował członkom Komisji, że tematem warto się zainteresować i pomyśleć o podobnym rozwiązaniu w naszym mieście. Na postawienie takich obiektów zaproponowano wstępnie trzy lokalizacje – plaże w Jelitkowie, Brzeźnie i na Stogach. Dzień później o tej inicjatywie radny poinformował w trakcie sesji Rady Miasta Gdańska.

Zastępca prezydenta Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, przyznała wówczas, że pomysł już jest od pewnego czasu analizowany przez Miasto. Podkreśliła jednak, że nie ma planów, by w taką inwestycję angażować pieniądze publiczne.

- Będziemy starali się stworzyć przyjazne warunki do tego, by prywatne firmy chciały w taki projekt zainwestować – przyznaje wiceprezydent Dulkiewicz. - Temat na pewno będziemy analizować. Sam pomysł jest naprawdę świetny. Postaramy się zrobić wszystko co można, ale chcemy, by sama realizacja inwestycji prowadzona była przez prywatnych przedsiębiorców. Chętnie ich w tym wesprzemy.

Niewykluczone, że potencjalnych inwestorów zachęcą planowane, a wkrótce już realizowane, inwestycje miejskie. Jedną z nich będą całoroczne toalety, ustawione na plażach, a drugą – nowy obiekt w Jelitkowie, który latem będzie służył ratownikom pilnującym kąpielisk, a zimą – kąpiącym się morsom. W obu przypadkach zbudowana zostanie zupełnie nowa infrastruktura, dzięki której do nowych budynków popłynie m.in. woda i prąd. Nierzadko jej brak zniechęca prywatne firmy do inwestowania nad samym morzem. 

Kiedy infrastruktura będzie już gotowa, będzie można "podłączyć" do niej inne projekty, na przykład sauny.

Zarówno kontener, jak i część całorocznych toalet na gdańskiej plaży, będzie gotowa jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Sopockie sauny pojawiły się na początku grudnia 2017 r. Będą funkcjonować do kwietnia br.

O postawieniu takich obiektów myślała również Gdynia. Jednak do ogłoszonego na taką usługę przetargu w ubiegłym roku nie zgłosił się żaden chętny. -
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora