PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Sąsiedzi spotykajcie się! Zbliżają się Gdańskie Dni Sąsiadów 2019. Rejestracja chętnych do końca maja

Sąsiedzi spotykajcie się! Zbliżają się Gdańskie Dni Sąsiadów 2019. Rejestracja chętnych do końca maja
Joga na trawniku, podchody dla dzieci, rozgrywki tenisowe, sąsiedzkie grille - to niektóre z atrakcji tegorocznych Gdańskich Dni Sąsiadów, które już po raz trzynasty odbędą się w Gdańsku. Sąsiedzkie spotkania ruszają 31 maja i potrwają do końca czerwca. Chętni mogą zarejestrować się do końca maja 2019 roku.
dsc01565_710x533
Sąsiedzka integracja podczas jednych z pierwszych Gdańskich Dni Sąsiadów w 2014 roku
www.gdansk.pl

 

- Dni sąsiadów służą przede wszystkim tworzeniu lub odbudowywaniu więzi między mieszkańcami - powiedział Piotr Kowalczuk zast. prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych. - Często jest tak, że dopiero podczas tych spotkań rodzą się nowe pomysły na kolejne akcje, na zmiany w dzielnicy. Dużym sukcesem Dni jest to, że są organizowane oddolnie, przez samych mieszkańców. 

Do Gdańska idea sąsiedzkiego święta dotarła w 2006 roku. Jako pierwsza spotkanie z sąsiadami i sąsiadkami zorganizowała Danuta Poczman ze Stowarzyszeniem „Stara Oliwa”. Od tego czasu co roku przybywa organizatorów i uczestników Gdańskich Dni Sąsiadów. Instytut Kultury Miejskiej ich organizatorem jest już po raz jedenasty.

Ale tak naprawdę organizatorami Gdańskich Dni Sąsiadów są mieszkańcy tworzący wydarzenia w swoim otoczeniu. Pod hasłem Dni co roku w Gdańsku i regionie odbywa się ponad sto wydarzeń dla nawet 20 tysięcy osób.

- W tym roku każdy z moich uczniów ma za zadanie przyprowadzić na Dni jedną samotną sąsiadkę lub sąsiada - mówi Barbara Wołkanowska ze Szkoły Podstawowej nr 60, organizatorka Gdańskich Dni Sąsiadów na Żabiance. - W naszej dzielnicy dni sąsiadów cieszą się coraz większym powodzeniem. Osoby samotne już w marcu pytają, czy będą te dni i kiedy, a kiedy wydarzenie się zbliża, angażują się w przygotowania, pieką ciasta, którymi częstują innych sąsiadów.

W 2018 roku podczas Gdańskich Dni Sąsiadów odbyło się 253 spotkań, w których wzięło udział 19 325 osób.

 

Konferencja poświęcona zbliżającym się Gdańskim Dniom Sąsiadów w Instytucie Kultury Miejskiej. Barbara Wołkanowska, organizatorka Dni na Żabiance (z lewej), Piotr Kowlaczuk zast. prezydenta ds. edukacji i usług społecznych i Natalia Grzymała, organizatorka sąsiedzkiego sprzątania na Dolnym Mieście
Konferencja poświęcona zbliżającym się Gdańskim Dniom Sąsiadów w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku. Barbara Wołkanowska, organizatorka Dni na Żabiance (z lewej), Piotr Kowlaczuk zast. prezydenta ds. edukacji i usług społecznych i Natalia Grzymała, organizatorka sąsiedzkiego sprzątania na Dolnym Mieście
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

- Instytut Kultury Miejskiej jest platformą, która spina wszystkie te wydarzenia - tłumaczy Anna Urbańczyk, koordynatorka Gdańskich Dni Sąsiadów w IKM. - Ale pomysły na to, jak się spotkać, co zorganizować przychodzą od mieszkańców. Po każdej edycji Dni pytamy, co było dobre, co można zmienić i pod tym kątem przygotowujemy materiały na przyszły rok.

Gdańskie Dni Sąsiadów w 2019 roku rozpoczną się 31 maja, potrwają do 30 czerwca, osoby które chcą zorganizować je w swojej dzielnicy, mogą rejestrować się na stronie GDS do końca maja. Chętni, którzy zarejestrowali planowaną sąsiedzką imprezę na stronie internetowej Dni, otrzymają z IKM pakiet gadżetów pomocnych w organizacji, to m.in. plakaty, zaproszenia, ulotki, folder „10 dobrych rad, aby spotkanie było udane”, papierowe kubeczki, serwetki i talerzyki, naklejki-identyfikatory, kolorowa kreda, bańki mydlane, tatuaże zmywalne i balony oraz inne prezenty.

Czytaj także:  

Gdańskie Dni Sąsiadów obchodzą 10. urodziny. Włącz się w świętowanie - warto!

Gdańskie Dni Sąsiadów 2017. Może paść rekord frekwencji - zgłoś się!

 

 

Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze
Alicja Katarzyńskawww.gdansk.plalicja.katarzynska@gdansk.pl
Alicja Katarzyńska - najnowsze