• Start
  • Wiadomości
  • Są młodzi, pomocni i szlachetni. Poznajcie „Ośmiu Wspaniałych”. WIDEO i ZDJĘCIA

Są młodzi, pomocni i szlachetni. Poznajcie „Ośmiu Wspaniałych”. WIDEO i ZDJĘCIA

W środę, 15 maja, w Nowym Ratuszu odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. - Jesteście chlubą Gdańska, serdecznie gratuluję waszym rodzicom – mówiła do uczniów Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta.
16.05.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Trudno wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie gali niż występ uczniowskiego chóru z XIX LO. Młodzież dała wspaniały występ!
Trudno wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie gali niż występ uczniowskiego chóru z XIX LO. Młodzież dała wspaniały występ!
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

„Ośmiu Wspaniałych” to konkurs z długą, bo aż dwudziestoletnią tradycją. Ideą konkursu jest propagowanie wśród młodzieży postaw prospołecznych i działalności na rzecz potrzebujących.

- Na początku było to zadanie indywidualne – wspomina Bożena Brauer, przewodnicząca komitetu organizacyjnego konkursu "Ośmiu Wspaniałych". - Uczniowie sami znajdowali osoby którymi się opiekowali, którym pomagali. Był taki program „Starszy brat, starsza siostra”, gdzie uczniowie pomagali swoim rówieśnikom. Teraz bardziej działają w grupie, zespole. W szkołach działają koła wolontariatu i te osoby, przez nas wybrane w konkursie, wyróżniają się w tej aktywności.

Uczestników do konkursu zgłaszają szkoły. Następnie kandydaci zapraszani są na rozmowy z jury konkursowym. To, co jest bardzo istotne w wyborze laureatów, to fakt, że kandydaci, pomimo młodego wieku, mogą pochwalić się wieloletnim zaangażowaniem w pomoc drugiemu człowiekowi.

 

Zobacz film z gali wręczenia nagród

 

Kim są tegoroczni „Wspaniali”?

 

Wiktoria Grabowska ma 16 i jest uczennicą III klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 56 w Gdańsku. W wolontariat zaangażowana od 5 lat. Uczestniczyła m.in. w Polach Nadziei na rzecz gdańskiego hospicjum. Dzięki jej inicjatywie na kiermaszu świątecznym pojawili się piłkarze Lechii Gdańsk z zespołem trenerskim, a zebrane datki zasiliły konto hospicjum. Wiktoria działa też w wolontariacie kościelnym, m.in. uczestniczyła w akcji w jednostce lotniczej w Pruszczu Gdańskim oraz w 16. edycji zlotu mikołajów na motocyklach dla których uszyła wspólnie z babcią 13 czapek mikołajowych. Była też odpowiedzialna za zbiórkę i dystrybucję prezentów dla dzieci przebywających w szpitalu im. Mikołaja Kopernika. Zachęciła też koleżanki do akcji „Serce do serca” polegającej na szyciu poduszek w kształcie serca dla pacjentek po mastektomii. Jako wolontariuszka pracowała z podopiecznymi Dziennego Domu Seniora „Wigor”, prowadząc dla nich zajęcia i organizując imprezy. Na pomoc Wiktorii mogą też liczyć dzieci mające trudności w nauce czy podopieczni PCK. Odpowiedziała na apel o pomoc dla poszkodowanych w nawałnicy, zebrała przybory szkolne i słodycze dla dzieci z miejscowości Miściszewice. 

Jakub Iwaszkiewicz ma 14 lat i jest uczniem VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Od trzech lat związany jest z Harcerstwem Rzeczypospolitej. W ramach szkolnego koła Caritas przygotował paczki dla chorych dzieci z hospicjum. Pomagał też w przygotowaniu szopki bożonarodzeniowej w parafii, zbierał datki na dzieło nowego tysiąclecia. Jako harcerz prowadzi zastęp w 26 GDH Knieje. Angażował się też w zbiórki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt Promyk oraz udziela się w fundacji Marcus na rzecz seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Julia Piejko to uczennica III klasy gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Pasja wolontaryjna łączy się w jej przypadku z przynależnością do ZHR. Jako harcerka włączała się w zbiórki żywności i kiermasze szkolne. W pierwszej klasie gimnazjum zaczęła działać w szkolnym kole Caritas. Jest wolontariuszką w wielu akcjach charytatywnych, m.in.: „Pola nadziei”, „Światełko w mroku” czy „Tak. Pomagam”. Szczególnie ceni sobie udział w akcjach „Bieg dobrą drogą, „Dzień Chorego” i „Każdy może pomóc". Za najbardziej wartościowy projekt w którym brała udział, Julia uznała „Niepodlegość - codziennie na 100%”. Jako harcerka, najpierw zastępowa, a później przyboczna, stara się nauczyć podopieczne odpowiedzialności, dyscypliny, punktualności i zaradności. 

Wiktoria Rompczyk jest uczennicą ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 38 w Gdańsku, aktywnie działa w szkolnym kole Caritasu. Brała udział w ogólnopolskiej akcji pomocowej „Tak, pomagam”, gdzie zbierała żywność. Sprzedawała tez świece Caritasu czy uczestniczyła w kiermaszach świątecznych. Z własnej inicjatywy zajęła się samotną, 86-letnią, niewidzącą i niesłyszącą panią. Wraz z koleżankami pełni dyżury w domu staruszki, której zawozi posiłki. Wraz z przyjaciółką była pomysłodawczynią zbiórki słodkości dla domu dziecka w Sobieszewie do którego trafiła ich koleżanka z klasy. Wiktoria ukończyła szkolenie dla mediatorów rówieśniczych i pomaga uczniom w rozwiązywaniu konfliktów. Włącza się w życie parafii. Pomaga w czasie wakacyjnych wyjazdów organizowanych przez jedną z sióstr zakonnych.

Filip Salamondra jest uczniem III klasy XIV Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Mimo że sam porusza się na wózku, od czterech lat angażuje się w działania szkolnego „Klubu Wolontariatu”. Włączył się w akcję „Góra Grosza”, zaangażował się w projekt „Solidarna Szkoła”, współorganizował akcję zbiórki odzieży i artykułów spożywczych dla lokalnej społeczności, a także w projekty dla Afryki, m.in. „Rozmawiasz - pomagasz” czy „Face to Face” mające na celu pozyskanie środków na wsparcie szkoły dla dziewcząt w Kenii. Brał też udział w projekcie PAH „Szkoła Humanitarna” w ramach którego współorganizował „Loteriadę” i kawiarenkę z działalności których zebrano środki na szkołę w Kenii. Robił też paczki dla podopiecznych Fundacji „Droga”. Filip od 5 lat trenuje koszykówkę na wózku, popularyzując ten niszowy sport. W ramach współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową napisał scenariusz do filmu „Najważniejsza” skierowany do młodzieży. Ponieważ w klasie Filipa uczą się obcokrajowcy, wraz z kolegą stworzył film mówiący o motywacji do działania na różnych płaszczyznach.

 

Filip będzie reprezentantem Gdańska na eliminacjach ogólnopolskich konkursu Ośmiu Wspaniałych
Filip będzie reprezentantem Gdańska na eliminacjach ogólnopolskich konkursu "Ośmiu Wspaniałych"
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Zuzanna Szymerkowska to 14-letnia uczennica klasy VIII Szkoły Podstawowej nr 75 wchodzącej w skład Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących w Gdańsku. Od 2015 roku regularnie uczestniczy w akcjach wolontaryjnych na rzecz Fundacji „Inne jest piękne” opiekującej się dziećmi z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia muzyczne i plastyczne, organizuje poczęstunki, kwestuje na rzecz fundacji. Jako wolontariuszka brała udział w Gdańskich Dniach Sąsiadów, w Kilometrach Dobra (jazda na rowerach stacjonarnych w centrum handlowym), sprzedawała ciasta, prowadziła loterię fantową. Zaangażowała się też w akcję obcięcia włosów na rzecz fundacji „Rock'N'Roll” opiekującymi się kobietami po chemioterapii. Włączała się w zbiórki pieniędzy dla Banku Żywności w Trójmieście, wspierała The Color Run i 4 Maraton PZU w Gdańsku, a także propagowała akcję dla niemowlęcia z wadą stóp "Buciki dla Antosia". Mimo obciążenia nauką i sportem wyczynowym zawsze znajduje czas na pomoc innym.

Agata Szymerkowska ma 14 lat i jest uczennicą klasy VIII SP nr 75 wchodzącej w skład ZSSiO w Gdańsku. Trenuje pływanie. Od 2015 roku wspiera, podobnie jak siostra Zuzanna, Fundację „Inne jest piękne”. Aangażuje się w zbiórki żywności na terenie trójmiejskich hipermarketów, w akcję „Buciki dla Antosia”, w Miniolimpiadę „Dzieci -Dzieciom” organizowaną dla dzieci z placówek opiekuńczo - wychowawczych. Brała udział w zbiórce książek w Ogólnopolskiej Wielkiej Zbiórce Książek na rzecz dzieci ze szpitali. Chętnie czyta młodszym koleżankom i kolegom, potrafi zainteresować ich książkami. Agata włączała się też w akcję Tumbo, pozyskiwała środki dla dzieci będących pod opieką hospicjum, również jako wolontariuszka w czasie biegu charytatywnego „The Color Run” i w czasie biegu Maratonu PZU. Uczestniczy w każdej akcji organizowanej przez szkolne koło wolontariatu. 

Iga Weckwert to uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 93 w Zespole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Systematycznie reprezentuje szkołę na mistrzostwach Polski, zajmując wysokie lokaty. Oprócz sportu jej pasją jest też wolontariat, z którym związana jest od 2016 roku. Jako wolontariuszka działała w akcjach charytatywnych na rzecz Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Hospicjum im ks. Dutkiewicza w Gdańsku. Kwestowała na rzecz dzieci w ramach akcji „Zamień głodne dzieciństwo na godne dzieciństwo”, uczestniczyła w zbiórce żywności dla Banku Żywności w Trójmieście i w kampanii fundacji hospicyjnej „Dzień Tumbo”. Iga zaangażowała się również w organizację „Szlachetnej Paczki”. Była również jedną z organizatorek akcji „Pomagam”, mającej na celu pomoc dla poszkodowanej w nawałnicy szkoły w Dziemianach. 

 
Podczas gali nie zapomniano o nauczycielach, którzy mają ogromny wpływ na budowanie prospołecznych postaw wśród młodych ludzi. Podziękowania złożył z-ca prezydenta Gdańska - Piotr Kowalczuk
Podczas gali nie zapomniano o nauczycielach, którzy mają ogromny wpływ na budowanie prospołecznych postaw wśród młodych ludzi. Podziękowania złożył z-ca prezydenta Gdańska - Piotr Kowalczuk
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Do grona "Wspniałych" należy dodać jeszcze dwie osoby, które otrzymały w tym roku wyróżnienia. Są nimi: Paulina Pawelczyk z Zespół Szkół Specjalnych nr 1 w Gdańsku oraz Jakub Płaziński z ZSO nr 8 w Gdańsku.

 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim