PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Są jeszcze miejsca w gdańskich przedszkolach, w każdej grupie wiekowej

Są jeszcze miejsca w gdańskich przedszkolach, w każdej grupie wiekowej
Po zakończeniu rekrutacji uzupełniającej nadal są wolne miejsca przedszkolne dla każdej grupy wiekowej, czyli dla 3 - 6 latków. Łącznie do dyspozycji jest jeszcze 230 miejsc na terenie całego miasta, w tym 168 miejsc w placówkach niesamorządowych.

W gdańskich przedszkolach wciąż można znaleźć wolne miejsca
W gdańskich przedszkolach wciąż można znaleźć wolne miejsca
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

W tegorocznej rekrutacji do placówek publicznych w roku 2017 wystawione zostały 8694 miejsca, w tym 6156 miejsc w przedszkolach samorządowych oraz 2538 miejsc w przedszkolach publicznych niesamorządowych. Aż 513 miejsc pojawiło się do wyboru rodziców w II etapie rekrutacji (były to dodatkowe miejsca wskazane w nowo tworzonych Publicznych Pozytywnych Przedszkolach). Co ważne, podane liczby nie uwzględniają oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych (tzw. zerówek).

Wraz z zakończeniem II etapu postępowania rekrutacyjnego (10 lipca br.), 497 dzieci, nie zostało zakwalifikowanych do żadnej placówki. Złożone odwołania od decyzji komisji konkursowych oraz wnioski rodziców o wskazanie dostępnych miejsc przedszkolnych najczęściej dotyczyły południowej części Gdańska, dzielnic Piecki-Migowo oraz Osowa.

Po 10 lipca rozpoczął się nabór na wolne miejsca pozostałe do wykorzystania po procesie rekrutacji elektronicznej. Zgodnie z przepisami ustawowymi wniosek bezpośrednio do dyrektora placówki mógł złożyć rodzic każdego dziecka zamieszkującego na terenie gminy. Ten etap rekrutacji odbywał się już poza systemem elektronicznym – dyrektorzy mieli zaś obowiązek niezwłocznego uaktualniania listy wolnych miejsc w systemie elektronicznym widocznym dla zalogowanych rodziców.

Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od lat 3 do 6, dla każdej z tych grup wiekowych są jeszcze wolne miejsca
Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od lat 3 do 6, dla każdej z tych grup wiekowych są jeszcze wolne miejsca
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Do każdego z rodziców dzieci niezakwalifikowanych do żadnej placówki skierowaliśmy pismo z informacją o dostępnych miejscach przedszkolnych na terenie gminy z jednoczesną prośbą o jak najszybsze podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej skorzystania lub rezygnacji z przedstawionej oferty - tłumaczy Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego UMG. - Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami gmina ma obowiązek zapewnić miejsca przedszkolne wszystkim chętnym dzieciom w wieku od trzech do sześciu lat. Co ważne, nie obowiązuje znana ze szkół podstawowych „rejonizacja” – dodaje Szczuka.

Dla każdej z wymienionych grup wiekowych nadal są wolne miejsca w przedszkolach. Łącznie na terenie całego miasta jest ich 230, w tym 168 miejsc w placówkach niesamorządowych (najwięcej w Publicznym Pozytywnym Przedszkolu nr 2 „Długie Ogrody” – 121 miejsc) oraz 62 w przedszkolach prowadzonych przez gminę. (Dane na 2 sierpnia 2017 r.)

- W związku z tym, że w systemie rekrutacyjnym nadal dostępne są wolne miejsca dla wszystkich grup wiekowych, a osoby, które nie zakwalifikowały się do żadnej z placówek na II etapie rekrutacyjnym, nie skorzystały ze wskazanej oferty, gmina miasta Gdańska nie zdecyduje się na wykup miejsc w placówkach niepublicznych – informuje Grzegorz Szczuka. - Z jednej strony podjęcie takiej decyzji byłoby nieuzasadnione w kontekście racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi. Z drugiej należy podkreślić, że dostępne wciąż wolne miejsca znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji, dostępnej dla mieszkańców. Publiczne Pozytywne Przedszkole nr 2 „Długie Ogrody” dysponujące 121 wolnymi miejscami położone jest przy ul. Łąkowej w bezpośrednim sąsiedztwie Akademii Muzycznej – dodaje.

Miasto Gdańsk, przygotowując się do tegorocznej rekrutacji przedszkolnej, podjęło wiele działań, by dostosować liczbę miejsc dostępnych w przedszkolach do zmienionych przepisów prawa oświatowego. Tylko w roku 2017 oddano w użytkowanie dwa nowe obiekty przy ul. Dąbka i ul. Damroki. Jako jedyna gmina w Polsce możemy się pochwalić liczbą ponad 2500 miejsc pozyskanych w drodze tzw. upublicznienia. Jednocześnie toczą się prace w kierunku oddania nowych obiektów (przy ul. Srebrnej i ul. Jabłoniowej) oraz ogłoszenia konkursu na wieloletnie użytkowanie działek wraz z budową przez podmiot prywatny publicznego niesamorządowego przedszkola w dzielnicy Piecki-Migowo.
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze