PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

“Rzeczpospolita”: gdańszczanie uważają, że w ich mieście żyje się lepiej niż w innych miastach Polski

“Rzeczpospolita”: gdańszczanie uważają, że w ich mieście żyje się lepiej niż w innych miastach Polski
Dziennik “Rzeczpospolita” opublikował we wtorek, 16 lutego, wyniki badań sondażowni IBRiS dla trzech miast wojewódzkich - Gdańska, Wrocławia i Rzeszowa - na temat zadowolenia mieszkańców z poziomu życia i z działalności prezydentów. Gdańszczanie najczęściej wskazują, że w ich mieście żyje się lepiej, niż w innych miastach Polski.
Czy jesteś zadowolony z poziomu życia w swoim mieście? W Gdańsku na TAK odpowiedziało 80 proc. respondentów
Czy jesteś zadowolony z poziomu życia w swoim mieście? W Gdańsku na TAK odpowiedziało 80 proc. respondentów
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

W każdym z trzech miast wyselekcjonowano po 500 respondentów, którym telefonicznie zadano identyczne pytania. Badanie odbyło się w dniach 3-4 lutego 2021 roku.

Oto niektóre z pytań:

  • Czy jesteś zadowolony z poziomu życia w swoim mieście? W Gdańsku na TAK odpowiedziało 80 proc. respondentów.
  • Czy w twoim mieście żyje się lepiej czy gorzej niż w innych miastach wojewódzkich w Polsce? Odpowiedzi TAK w Gdańsku udzieliło 55 proc. respondentów.
  • Jak oceniasz działalność prezydenta twojego miasta? W Gdańsku odpowiedzi DOBRZE udzieliło 64 proc. respondentów.

Aż 66 proc. gdańszczanek i gdańszczan dobrze ocenia transport publiczny w mieście. Jeszcze więcej (79 proc.) pozytywnie ocenia w Gdańsku usługi komunalne (ciepło, woda, prąd, gaz). Stan bezpieczeństwa w mieście dobrze oceniło 60 proc. respondentów. Ofertę kulturalną - 77 proc.

Zarówno Gdańsk, jak i Wrocław, zebrały wysokie oceny, ale - co może stanowić pewne zaskoczenie - niemal we wszystkich kategoriach najlepsze oceny wystawili rzeszowianie. Rzeszów miał niższy poziom zadowolenia niż Gdańsk i Wrocław tylko w dwóch aspektach: jakości oferty kulturalnej i przekonania, że rzeszowianom żyje się lepiej, niż mieszkańcom innych miast wojewódzkich w Polsce.

Z całej trójki to mieszkańcy Gdańska są najmniej skorzy do deklarowania zadowolenia z życia w swoim mieście. 

- Jest to jednak i tak wysoki wskaźnik - powiedział “Rzeczpospolitej” Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS. - Najczęściej za to wskazują, że w ich mieście żyje się lepiej, niż w innych miastach Polski. (...) Zarówno gdańszczanie, jak i wrocławianie częściej wskazują, że w ich miastach żyje się lepiej, niż w innych.

Za dwa tygodnie mają być przedstawione wyniki badania przeprowadzonego przez IBRiS w trzech kolejnych miastach wojewódzkich.

Szczegóły - na stronie internetowej dziennika “Rzeczpospolita”.

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl