• Start
  • Wiadomości
  • Rzecznik Praw Obywatelskich nagrodził dwie wybitne gdańszczanki

Rzecznik Praw Obywatelskich nagrodził dwie wybitne gdańszczanki

Dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), nagrodził Olgę Krzyżanowską i Joannę Muszkowską-Penson za zasługi dla ochrony praw człowieka.
09.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Joanna Penson (z lewej) i Olga Krzyżanowska. Dwa życia poświęcone walce o prawa człowieka. Dziękujemy!

Te biografie powinna znać każda gdańszczanka i każdy gdańszczanin. W czwartek, 8 września, w Europejskim Centrum Solidarności Adam Bodnar nagrodził bowiem dwie wybitne postaci, które całe życie walczyły o lepsze, bardziej godne i wolne życie, nie tylko dla siebie, ale dla wszystkich.

Lekarki, działaczki społeczne i polityczne. Odważne, inteligentne, współczujące. Poświęciły życie walce o nasze prawa, prawa człowieka.



Prof. Joanna Penson:

Lekarka i wykładowczyni akademicka, profesor nauk medycznych.

W latach 1940-41 żołnierz ZWZ w Warszawie, łączniczka w grupie Album. Aresztowana przez gestapo, więźniarka Pawiaka, osadzona w obozie koncentracyjnym w Ravensbrück.

Działaczka opozycji w okresie PRL. Jako lekarz w sierpniu 1980 roku wspierała strajkujących stoczniowców, dołączyła następnie do Solidaności.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w swoim mieszkaniu ukrywała m.in Piotra Dyka.  W latach 80. była także osobistym lekarzem i tłumaczem Lecha Wałęsy.

W kwietniu 1981 r. została zatrzymana i następnie aresztowana za kolportowanie wydawnictw drugiego obiegu. Pozbawienie wolności powszechnie znanej i szanowanej lekarki spotkało się z protestami – petycję o jej uwolnienie podpisało kilka tysięcy osób. Kontynuowała działalność opozycyjną, udzielała się jako lekarka w czasie strajków w Stoczni Gdańskiej w Porcie Gdańskim. Jako ordynator oddziału Szpitala Wojewódzkiego dawała w nim schronienie działaczom opozycji zagrożonym aresztowaniem.

Brała udział w powstaniu pierwszego w Polsce domowego Hospicjum Pallotinum.

Dziś wciąż pracuje dla Lecha Wałęsy w jego biurze.


Dr Olga Krzyżanowska

Polityczka, działaczka społeczna, lekarka.

W czasie wojny Harcerka Szarych Szeregów, w Powstaniu Warszawskim odznaczona Krzyżem Walecznych.

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1952 r. Pracowała w Szpitalu Powiatowym w Pucku, Szpitalu Wojewódzkim i Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1962-1989 była kierowniczką poradni chorób zawodowych Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej w tym mieście.

W 1980 r. wstąpiła do „Solidarności”, zasiadała w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia.

Posłanka na Sejm X, I, II i III kadencji, wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, senator V kadencji. W latach 1990-1993 reprezentowała Sejm w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Jest członkinią rady programowej Kongresu Kobiet i rady Fundacji im. Stefana Batorego. W 2005 r. została prezesem zarządu Stowarzyszenia Pamięci Narodowej.

Olga Krzyżanowska jest osobą ogromnie zaangażowaną w działalność na rzecz wyrównywania szans osób pochodzących z różnych środowisk społecznych oraz znajdujących się w trudnym położeniu życiowym. Od lat walczy też o równe prawa dla kobiet. Jej działalność publiczną zawsze cechuje troska o dobro wspólne.

Dziś aktywnie broni Muzeum II Wojny Światowej przed przejęciem przez polityków PiS, jest bowiem córką legendarnego Aleksandra “Wilka” Krzyżanowskiego, komendanta okręgu wileńskiego AK.


Potrzebna nam solidarność!  

Olga Krzyżanowska, w swoim przemówieniu w ECS powiedziała: - Wychowała nas wojna, ale miałyśmy wspaniałych rodziców, którzy starali się nas nauczyć, jak być przyzwoitymi ludźmi, a także dobrze wychowanymi i kulturalnymi. W życiu warto być przyzwoitym i dobrze wychowanym czyli, po prostu, nie ranić innych ludzi. Bez tego żadna kariera się nie uda. Dziś jest nam to szczególnie potrzebne, ta solidarność, którą mieliśmy w latach 80., bo jeśli będziemy się nienawidzić, mówić o sobie tylko złe rzeczy, nie zrobimy kroku do przodu i nie będziemy żyć w wolnym kraju.

Portal gdansk.pl gratuluje nagrodzonym i również dziękuje im za wkład w walkę i ochronę praw człowieka, od czasów komunistycznych do dziś.

 

TV

To przedszkole jest wzorem