Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rząd likwiduje gimnazja. Część osób straci w Gdańsku pracę

Powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniej szkoły średniej to propozycja obecnego rządu na reformę systemu oświaty w Polsce. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 września 2017 r. Według Piotra Kowalczuka - zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej - w mieście oznacza to likwidację 46 gimnazjów.

Rząd likwiduje gimnazja. Część osób straci w Gdańsku pracę
A
A
data publikacji: 27 czerwca 2016 r.
MEN zapowiedział powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej.
MEN zapowiedział powrót do 8-klasowej szkoły podstawowej.
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Zmiany w szkolnictwie zapowiedziane w poniedziałek przez Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską, zaskoczyły i... wywołały gorącą dyskusję na ten temat.

W ramach zmian, w powszechnej szkole podstawowej, zaproponowano edukację wczesnoszkolną w klasach I - IV, a więc poziom podstawowy. Natomiast w klasach V – VIII obowiązywać będzie poziom gimnazjalny. Po zakończeniu szkoły podstawowej uczniowie będą mogli kontynuować naukę w liceum ogólnokształcącym, gdzie będą cztery klasy, bądź w technikum, gdzie przewidziano pięć klas. Do wyboru będą także szkoły branżowe. Uczniowie będa mogli wybrać pierwszy stopień nauczania, czyli edukację w trzech klasach, lub drugi stopień, co oznaczać będzie tylko dwuklasową naukę.

W tej sprawie, "na gorąco", wypowiedział się już zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk.

- To oznacza likwidację 46 gimnazjów (10 samodzielnych, 36 w zespołach). W tych placówkach pracuje 951 pracowników administracji i obsługi, w sumie 838 etatów, oraz 3405 nauczycieli w wymiarze 1249 etatów. Te zmiany oznaczają także pożegnanie 46 dyrektorów, inwestycje w nową sieć oraz dostosowanie infrastruktury do potrzeb starszych uczniów w szkołach podstawowych – wylicza Piotr Kowalczuk. 


Czytaj także: 

Wojciech Książek: - Polska edukacja nie zasługuje na tak radykalne zmiany

Piotr Kowalczuk: - PiS chce wymienić 40 tysięcy dyrektorów

Likwidacja gimnazjów: pytania, na które nikt nie zna (jeszcze) odpowiedzi

Katarzyna Hall: - To powrót do PRL. Co chcemy tym osiągnąć?-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora