PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Ruszył remont Sieni Domu Ekonomistów - zmiany w dostępności Dworu Artusa dla zwiedzających
Ruszył remont Sieni Domu Ekonomistów - zmiany w dostępności Dworu Artusa dla zwiedzających
Do końca czerwca 2018 roku trwać będzie remont Sieni Domu Ekonomistów, przez którą prowadzi wejście do Dworu Artusa. W tym czasie Muzeum Historyczne Miasta Gdańska ograniczy zwiedzającym dostęp do wnętrz zabytku.

Remont Sieni Domu Ekonomistów, czyli wejścia do Dworu Artusa w Gdańsku, potrwa do końca czerwca 2018 r.
Remont Sieni Domu Ekonomistów, czyli wejścia do Dworu Artusa w Gdańsku, potrwa do końca czerwca 2018 r.
Fb Dwór Artusa w Gdańsku

Sień Domu Ekonomistów, zwana dawniej Starym Domem Ławy, pełni obecnie funkcje wejścia do Dworu Artusa od strony Długiego Targu. Pod koniec stycznia rozpoczęły się prace remontowe w Sieni. Firma Budkon, która wygrała ogłoszony przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przetarg za nieco ponad 2,1 mln zł brutto wykona w budynku modernizację instalacji wodnej, sanitarnej, grzewczej i wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

– Najważniejszym elementem remontu będzie wymiana systemu klimatyzacyjnego, który zapewnia stałe i korzystne warunki w Wielkiej Hali Dworu Artusa, czyli tam, gdzie znajduje się Wielki Piec i wiele innych zabytkowych dzieł sztuki. Stary system jest już nieefektywny i wymaga zastąpienia nowszym. Zmodernizujemy także sieć grzewczą dostosowując ją do współczesnych standardów. Te zmiany nie tylko zapewnią bezpieczeństwo i ciepło, ale także obniżą koszty utrzymania obiektu – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

W ramach modernizacji wnętrza Sieni przekształcony zostanie układ przestrzenny pomieszczeń, część ścian zostanie wyburzona.

– Chcemy zwiększyć przestrzeń użytkową i odsłonić całkowicie dotąd niewidoczną antresolę. Zmienimy też kolorystykę ścian. Dotychczasową ciemną zastąpią odcienie bieli i szarości - tłumaczy Waldemar Ossowski. - Ponieważ nie wszyscy goście odwiedzających Dwór Artusa wchodząc do Sieni Ekonomistów wiedzieli, że właśnie wchodzą do muzeum, postanowiliśmy w pobliżu wejścia zamontować ekrany multimedialne. Oprócz nich pojawią się także reprodukcje archiwalnych grafik z informacjami o obiekcie.


Wnętrze Sieni w stanie mocno remontowym
Wnętrze Sieni w stanie mocno remontowym
Fb Dwór Artusa w Gdańsku

Prace modernizacyjne potrwają do końca czerwca 2018 r. Na czas remontu muzealnicy postanowili odwołać wszystkie prowadzone w Dworze Artusa zajęcia edukacyjne, ale pozostawią turystom możliwość zwiedzania zabytku. Wejście jest możliwe przez dziedziniec od strony ul. Chlebnickiej (naprzeciwko Bazyliki Mariackiej).

– Dostęp zostanie ograniczony do konkretnych dni i godzin. W przeciągu najbliższych dni określimy z wykonawcą harmonogram prac i na jego podstawie podejmiemy decyzję, w które dni i w jakich godzinach będzie można zobaczyć zabytkowe wnętrza Dworu Artusa – dodaje dyrektor MHMG.

“Z powodu zmiennego natężenia prac i ich zróżnicowanego charakteru informacje będą podawane możliwie na bieżąco” - przeczytać można na stronie internetowej Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, (UWAGA! od 1 lutego strona ruszy pod nowym adresem www.muzeumgdansk.pl). Godziny otwarcia będzie można także śledzić na profilu Dworu Artusa na Fb.


Remont Sieni Domu Ekonomistów to część kompleksowego projektu modernizacji dwóch najbardziej reprezentacyjnych oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, czyli Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa. Realizacja wartego 6 mln zł projektu pn. „Przywracanie Blasku Drodze Królewskiej w Gdańsku” trwa od lutego 2017 r.; ponad połowę tej kwoty stanowi dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020.

MHMG 18 stycznia b.r. udostępniło zwiedzającym Galerię Palową, której remont i konserwacja trwały blisko rok. Jeszcze do końca kwietnia 2018 r. potrwają remonty przedproży Ratusza Głównego Miasta i Dworu Artusa.oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl