PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Ruszył przetarg na budowę planetarium w Centrum Hewelianum
Ruszył przetarg na budowę planetarium w Centrum Hewelianum
Nowoczesne planetarium z salami wystawienniczymi, które będzie ukryte pod ziemią na Górze Gradowej w Gdańsku pierwszych gości powitać ma w 2021 r. Teraz Centrum Hewelianum szuka generalnego wykonawcy inwestycji.
Wizualizacja gdańskiego planetarium w Centrum Hewelianum
Wizualizacja gdańskiego planetarium w Centrum Hewelianum
Centrum Hewelianum

Centrum Hewelianum ogłosiło przetarg na wybór generalnego wykonawcy inwestycji, która kosztować będzie ok. 21 mln złotych, ogłosiło 19 września 2018 r.

Podziemne planetarium powstanie z rozbudowy obiektu Kaponiery Południowej. Inwestycja pozwoli Centrum Hewelianum na poszerzenie oferty edukacyjnej.

- Budowa planetarium to kolejny przykład skutecznego pozyskiwania środków unijnych. Konsekwentnie zdobywamy finansowanie z Unii Europejskiej, dzięki któremu na terenie Centrum Hewelianum udało się już zrewitalizować i zaadaptować na cele wystawienniczo-edukacyjne Koszary Schronowe, Baterię Moździerzy wraz z Poterną, Galerię Strzelecką, a w tym roku również Wozownię Artyleryjską - przypomina Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej. - Przy wsparciu tych środków możemy rozwijać tę część Gdańska, tak by zarówno mieszkańcy jak i turyści mogli korzystać z jeszcze większej oferty rekreacyjnej i naukowej przygotowywanej przez Hewelianum.

- Interdyscyplinarna jednostka, jaką jest Centrum Hewelianum, dzięki planetarium zyska możliwość wzbogacania oferty i dalszego rozwoju, a ochrona i rozwój infrastruktury zabytkowej przyczyni się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Gdańska - dodaje Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum. – Budowa planetarium to realizacja kolejnego etapu zagospodarowania Góry Gradowej.

Oferty należy składać w siedzibie zamawiającego do 19 października 2018 roku.

- Mamy nadzieję, że planetarium to wyzwanie, które spotka się z dużym zainteresowaniem oferentów pomimo obserwowanych trudności na rynku budowlanym – mówi Iwona Kopania, kierownik Działu Inwestycji Centrum Hewelianum.

Rozstrzygnięcie przetargu i wyłonienie generalnego wykonawcy zaplanowano na drugą połowę grudnia 2018 roku. Zgodnie z przepisami Prawa o zamówieniach publicznych, oferentom przysługuje prawo do odwołań, co może wpłynąć na przedłużenie procedur - zaznaczają organizatorzy przetargu. Planuje się, że planetarium na Górze Gradowej w Gdańsku pierwszy raz przyjmie gości w 2021 roku.

Centrum Hewelianum już jest gdańskim Central Parkiem! - obejrzyj czat

oprac. IBwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl