PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Trójmiejskie Dni Równości. W Gdańsku - debaty publiczne i spektakle

Trójmiejskie Dni Równości. W Gdańsku - debaty publiczne i spektakle
Dni Równości są okazją do przedstawienia społeczności osób LGBT+, jej różnorodności, historii, doświadczeń czy wpływu na kulturę. Zaplanowano m.in. spacer miejski po Gdyni, Żywą Bibliotekę, spektakl teatralny, spektakl muzyczny oraz dwie publiczne debaty. Organizatorem wydarzeń jest stowarzyszenie Tolerado we współpracy z miejskimi instytucjami kultury. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 11 września i potrwa do 17 września.
W sierpniu br. kilka tysięcy osób wzięło udział w Trójmiejskim Marszu Równości, który odbył się w Gdańsku
W sierpniu br. kilka tysięcy osób wzięło udział w Trójmiejskim Marszu Równości, który odbył się w Gdańsku
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Trójmiejskie Dni Równości zazwyczaj towarzyszyły Trójmiejskiemu Marszowi Równości, ale ze względów organizacyjnych, w tym roku konieczne było rozdzielenie tych dwóch wydarzeń.

Co zaplanowano w tym czasie w Gdańsku i sąsiedniej Gdyni? Sprawdźcie.

1. Miasto z morza i tęczy. Spacer ulicami Gdyni śladami społeczności osób LGBT+, 11 września 2021 r., godzina 14.00, Gdynia

Spacer tęczowym szlakiem po Gdyni. Poprowadzą go Krzysztof Górski i Krzysztof Świętalski, którzy od lat zbierają ślady obecności osób nieheteronormatywnych w Trójmieście, a także Ryszard Kisiel - legendarny aktywista LGBT, artysta i performer.
Wstęp wolny. Rejestracja na wydarzenie: należy wysłać maila na adres tolerado@tolerado.org - organizatorzy prześlą wówczas miejsce startu.
 
 
2. Żywa Biblioteka, Miejska Galeria Gdańska, 11 września 2021 r., godz. 14.00-18.00, ul. Powroźnicza 13/15, Gdańsk

Żywa Biblioteka jest miejscem, w którym osoby spotykające się ze stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją i wykluczeniem wcielają się w rolę Żywych Książek. Żywa Biblioteka nie koncentruje się na jednym temacie czy jednej mniejszości, ale dotyka problemu dyskryminacji w możliwie najszerszym kontekście. Dlatego Żywe Książki pochodzą z różnorodnych środowisk, mają zróżnicowany status społeczny, wyznanie, zawód, odcień koloru skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, status materialny, wykształcenie, sprawność, wiek, poglądy, wygląd. Łączy je wspólny cel: promowanie praw człowieka i akceptacji różnorodności poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem.
Do Żywej Biblioteki może przyjść każda osoba, która chce poznać drugiego człowieka, dowiedzieć się więcej o jego/jej sytuacji, poglądach, życiu. Nie ma tutaj tematów tabu, listy przygotowanych pytań, publiczności ani moderatorów.
Każdy Czytelnik i Czytelniczka ma 30 minut na prywatną rozmowę z wybraną Żywą Książką w atmosferze szacunku i zrozumienia.
Wstęp wolny.
 
3. Maszerowanie po równość. Tożsamość. Debata, 15 września 2021 r., godz. 18.00, Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk
 
Marsze Równości w Polsce są w ostatnich latach tłumnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi czy lokalnych polityków. Stały się wręcz świętami wolności i solidarności. Nie wszyscy tak jednak uważają. O tym, czym są Marsze Równości, co dają, jakie mają znaczenie – organizatorzy porozmawiają na ten temat z osobami organizującymi Marsze w różnych miastach w Polsce.
W dyskusji wezmą udział:
Julia Maciocha - Prezeska Wolontariatu Równości, organizatorka warszawskich Parad Równości
Marta Magott - koordynatorka Trójmiejskich Marszów Równości, była Prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado
Monika “Pacyfka” Tichy - szefowa szczecińskiej Lambdy, organizatorka szczecińskiego Marszu Równości
Miłosz Kopica - współtwórca organizacji Kaliskiego Marszu Równości
Artur Maciejewski - w latach 2015 do 2019 dyrektor wykonawczy Festiwalu Queerowy Maj i Marszu Równości w Krakowie
Kacper Kubiak - Prezes Instytutu Równości, organizator Marszu Równości w Zielonej Górze.
Prowadzenie:
Jacek Jasionek – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT Tolerado.
 
4. Spektakl Muzyczny DINA, 16 września 2021 r., godz. 19.00, Zakład Kulturalny, Al. Rzeczypospolitej 8, Gdańsk
 
Inspiracją do stworzenia głównej bohaterki była Dina Alma de Paradeda (1871-1906) – pierwsza udokumentowana i opisana transpłciowa kobieta zamieszkująca Europę Środkowo-Wschodnią. Na przełomie wieków była gwiazdą berlińskich bali „urningów”, jak nazywano osoby homoseksualne. Być może występowała również jako Damen-Imitator, niczym popularny Willi Pape, prototyp dzisiejszych drag queens.
Spektakl opowiada o obyczajowym skandalu, jaki wybucha w sobotę, 8 grudnia 1906 r., w leżącym na peryferiach państwa niemieckiego mieście Breslau. Pewna zamożna kobieta pada martwa w obecności lekarza. Nie tylko okazuje się, że przyczyną śmierci była trucizna, ale również pod wytworną suknią kryło się ciało mężczyzny. Podczas spektaklu nie zabraknie przebojów polskich gwiazd - Violetty Villas, Kory, Izabeli Trojanowskiej, czy Beaty Kozidrak, w oryginalnych aranżacjach Pawła Stankiewicza.
Twórca spektaklu, Piotr Kosewski, dedykuje pamięci wszystkich tych osób, które popełniły samobójstwo z powodu społecznych fobii.
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.
scenariusz i reżyseria: Piotr Kosewski
aranżacje muzyczne: Paweł Stankiewicz
Występują:
Dina - wokal
Magdalena Boć - narrator
Piotr Banaszek - instrumenty klawiszowe
Paweł Stankiewicz - gitary
 
5. BABY DAKE - spektakl w formule Teatru Forum, godz. 10.00 i 17.00, 17 września, Teatr Miniatura, al. Grunwaldzka 16, Gdańsk
 
Słowami "Baby Dyke" określana jest kobieta, która dopiero dokonała coming outu i powoli wkracza w świat LGBTQIAP.
Kama to młoda dziewczyna, która niedługo po ukończeniu liceum zakończyła związek z chłopakiem i dokonała swojego pierwszego coming outu. Kiedy poznała Annę i wyznała jej miłość, poczuła, że świat wreszcie stoi przed nią otworem. Kama jest dumna z powodu swojej tożsamości i z ekscytacją zagłębia się w kulturę społeczności LGBT+. Sprawy komplikują się, kiedy Kama otrzymuje od siostry zaproszenie na ślub. Jest tylko jeden warunek - Kama ma przyjść bez partnerki. To uruchamia lawinę wydarzeń, które zmuszą Kamę i jej najbliższych do zmierzenia się z własnym lękiem i uprzedzeniami.
W najnowszej produkcji Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego FEERIA, jej twórcy przyglądają się sytuacji społecznej lesbijek w Polsce. Będzie to okazja do rozmowy o stresie mniejszościowym, oczekiwaniach społecznych i dyskryminacji, a także o komunikacji w związkach i życiu w zgodzie ze sobą. Teatr Forum dzięki swojej interaktywnej formule, pozwala widzom wejść na scenę, przejąć rolę głównej bohaterki oraz zmierzyć się z jej wyborami. 
reżyseria: Małgorzata Polakowska, Jacek Panek
występują: Małgorzata Polakowska, Agnieszka Sprawka, Julianna Szczurkowska, Amelia Wasak, Filip Wójcik
ruch sceniczny: Przemek Jurewicz
opieka psychologiczna: Julianna Graczyk
prowadzący: Jacek Panek
produkcja: Stowarzyszenie Artystyczno-Społeczne FEERIA
Spektakl realizowany w ramach projektu "Słowo na L. Teatr Forum o sytuacji społecznej kobiet nieheteronormatywnych", dofinansowanego ze środków Miasto Gdańsk.
Bilety na spektakl o godz. 10.00 - zapisy poprzez maila do m.polakowska@feeria-stowarzyszenie.pl
Bilety na spektakl o godz. 17.00 - pobierz bezpłatne wejściówki: https://bit.ly/3BsbK4E
 
 
6. Również Kultura, dyskusja, godz: 18.00, 17 września 2021, wydarzenie on-line, transmisja na fanpage Tolerado na Facebook
 
Spotkanie z Sylwią Chutnik, Lilianą Zeic (Piskorską) i Łanią Madej będzie okazją do postawienia pytań politycznych osobom, które w rozumieniu społecznym nie uprawiają polityki profesjonalnie, ale są jej aktywnymi komentatorami.
- Pragniemy wywołać dyskusję na temat widoczności osób LGBTQIAP w obecnej przestrzeni publicznej w Polsce. Zapytamy, jak diagnozują one aktualną sytuację społeczną i polityczną oraz jak widzą przyszłość w Polsce z punktu widzenia grup zagrożonych oraz wpływu Kościoła na rządzących i wiernych. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób kształtować ideę równości, akceptacji i wsparcia dla osób dyskryminowanych - zapowiadają organizatorzy.
Dyskutować będą:
Sylwia Chutnik – pisarka, aktywistka, kulturoznawczyni. Kuratorka licznych festiwali i inicjatyw literackich. 
Liliana Zeic (Piskorska) – artystka wizualna, doktorka sztuk pięknych, queerowa feministka. 
Łania Madej – anarchistka, pedałka [to określenie przekazane oficjalnie przez organizatorów wydarzenia - red.], współzałożycielka i aktywistka warszawskiego kolektywu anarchistyczno-queerowego „Stop Bzdurom”, walczącego z homofobią, transfobią i sprzeciwiającego się działaniom Fundacji Pro – prawo do życia. 
Dyskusję poprowadzi:
Ulka Kołodziejczyk - aktywistka na rzecz praw człowieka. 
oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl