Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza sezon muzycznych opowieści Fontanny Heweliusza - 5 miesięcy bezpłatnych koncertów

Wieczorem 11 maja (piątek) na skwerze przy Wielkim Młynie po raz pierwszy w tym roku w wyjątkowym przedstawieniu zaprezentował się duet: Fontanna Heweliusza i carillon kościoła św. Katarzyny. Wieczorny pokaz wody, światła i dźwięku zapoczątkował cykl trwających pięć miesięcy bezpłatnych koncertów.

Rusza sezon muzycznych opowieści Fontanny Heweliusza - 5 miesięcy bezpłatnych koncertów
A
A
data publikacji: 11 maja 2018 r.
Fontanna Heweliusza podczas spektaklu. To trzeba zobaczyć! I usłyszeć.
Fontanna Heweliusza podczas spektaklu. To trzeba zobaczyć! I usłyszeć.
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

W każdy piątek, sobotę i niedzielę od 11 maja do końca września, zawsze około godz. 21.45 Fontanna Heweliusza i skwer przy Wielkim Młynie będą miejscem spotkań w ramach projektu Wodowanie Sztuk.

- To będzie trzeci już sezon niezwykłych wieczornych pokazów Fontanny Heweliusza z akompaniamentem carillonu kościoła św. Katarzyny - mówi Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowa Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo - Kanalizacyjnej, spółki realizującej projekt i administrującej fontanną Heweliusza. - Motywem przewodnim Wodowania Sztuk jest specjalny program fontanny oraz skomponowany przez pana Kamila Cieślika utwór „Opowieści Fontanny Heweliusza”.

Kompozycja ta zwyciężyła w 2016 roku w konkursie „Fontannie bije ten dzwon” zorganizowanym przez GIWK.


Nowoczesna fontanna

Fontanna Heweliusza powstała dla upamiętnienia ważnych dla miasta inwestycji realizowanych w ramach Gdańskiego Projektu Wodno - Ściekowego i została oddana do użytku w 2014 roku.

Składa się z dwóch części: wodospadu i kilkudziesięciu dysz zgromadzonych na i wokół trzech metalowych ringów. Woda wypływa z kamiennej ściany w pobliżu Wielkiego Młyna tworząc wodospad i nawiązuje do kaskad wodnych tworzonych przez pobliski kanał Raduni. Natomiast utrzymująca się cienka tafla wody u stóp fontanny zachowuje się jak lustro, w którym odbijają się elementy architektury, zieleni i nieba - to pierwsza fontanna w Polsce wykorzystująca ten efekt.

Oświetlenie urządzenia oraz dysze usytuowane w pierścieniach (spieniające i laminarne) to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie różnorodnych obrazów wodnych i świetlnych. Dzięki temu fontanna działa w pięciu specjalnie stworzonych choreografiach światła i wody. Efekty te odzwierciedlają symboliczne nastroje: oczekiwanie/samotność, tęsknota/niepokój, radość/spotkanie i euforia/spełnienie. Kwadrans przed każdą pełną godziną fontanna wkracza w najbardziej widowiskowy program specjalny, który jest kumulacją wszystkich nastrojów. Konkretną sekwencję fontanny dopełnia wielobarwna iluminacja drzew znajdujących się na placu Heweliusza oraz oświetlenie wieży kościoła św. Katarzyny. Podczas koncertów z cyklu Wodowanie Sztuki niezwykłego charakteru temu widowisku dodaje dźwięk carillonu.

Wodowanie Sztuki to niejedyny w sezonie muzyczny projekt wokół Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny, o czym dowiedzą się także uczestnicy happeningu, który odbędzie się dziś (10 maja) na skwerze przy Wielkim Młynie. Przechodnie otrzymają ulotki ze wstępnym programem "Letnich Koncertów Carillonowych" - wieczorami, w każdy piątek lipca i sierpnia odbywać się będą właśnie przy Fontannie, w każdą sobotę rozbrzmiewać będą zaś carillony Ratusza Głównego Miasta. Szczegółowy program koncertów znany będzie przed wakacjami. 

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl