Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Rusza festiwal Solidarity of Arts. Od niedzieli - moc atrakcji [PROGRAM]

Solidarity of Arts 2017 to 20 godzin różnorodnej muzyki, od kameralistyki po jazz i dub techno. Poza tym filmy, spotkania z twórcami i znawcami kina, instalacje artystyczne, warsztaty, a wszystko to pod hasłem "pokój". Zagrają: Jóhann Jóhannsson, Echo Collective, Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelia Smith oraz projekt specjalny - Jacaszek/Wesołowski. Festiwal potrwa od 13 do 30 sierpnia.

Rusza festiwal Solidarity of Arts. Od niedzieli - moc atrakcji [PROGRAM]
A
A
data publikacji: 13 sierpnia 2017 r.

Festiwal Solidarity of Arts co roku dostarcza Gdańskowi wielu artystycznych emocji. Da lata temu jedną z atrakcji było widowisko muzyczne Swing+ na scenie plenerowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (nz. New York Voices)
Festiwal Solidarity of Arts co roku dostarcza Gdańskowi wielu artystycznych emocji. Da lata temu jedną z atrakcji było widowisko muzyczne Swing+ na scenie plenerowej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (nz. New York Voices)
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

14 sierpnia 1980 roku na terenie Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk i to epokowe wydarzenie stało się początkiem zmian geopolitycznych, które skutkowały narodzinami demokratycznej Polski. Ruch Solidarności udowodnił, że o wolność można walczyć metodami pokojowymi. Solidarity of Arts jest festiwalem, który wyrósł na gruncie tych idei i co roku o nich przypomina szukając aktualnych odniesień.

- SOLIDARITY of ARTS odwołuje się do uniwersalnego sensu sztuki, ponad politycznymi, etnicznymi czy religijnymi podziałami - podkreśla Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Festiwal odbędzie się w Gdańsku po raz dziewiąty (13 do 30 sierpnia 2017 r.), ale tym razem jego formuła ulegnie zmianie - po raz pierwszy organizacji podjęło się Europejskie Centrum Solidarności, nie zobaczymy też gwiazdy, która zaprasza innych znanych artystów do wspólnej interakcji na scenie. Będzie za to przesłanie. Co roku inne.

- Nowością jest to, że co roku impreza dedykowana będzie innemu wymiarowi solidarności, w 2017 roku jest to "pokój" - mówi Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, zaznaczając że festiwal ma nie tylko ambicje artystyczne, ale też etyczne.

Autor muzyki do nowego "Łowcy Androidów" i orkiestra migranów

Na SoFie muzyka była zawsze najważniejsza. Festiwal wyrósł na bazie cyklu koncertów Przestrzeń Wolności, organizowanych w Stoczni Gdańskiej (2005–2009). Szczególnie pierwszy, upamiętniający rocznicę 25-lecia powstania Solidarności, wyjątkowo zapadł nam w pamięć: 26 sierpnia 2005 zagrał na terenie stoczni Jean Michel Jarre. I ten moment kiedy guru muzyki elektronicznej na świecie gra pierwsze dźwięki “Murów” Jacka Kaczmarskiego, a 170-tysięczny tłum śpiewa razem z nim, był niezwykły.

Islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson skomponował m.in. soundtrack do filmu Teoria wszystkiego - o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga. Lubi łączyć elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry, chętnie koncertuje z sześcioosobowym zespołem (altówka, skrzypce, wiolonczela i perkusja)
Islandzki kompozytor Jóhann Jóhannsson skomponował m.in. soundtrack do filmu Teoria wszystkiego - o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga. Lubi łączyć elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry, chętnie koncertuje z sześcioosobowym zespołem (altówka, skrzypce, wiolonczela i perkusja)
Mat. prasowe

Kolejne edycje SoFY gościły tak wybitnych artystów jak Bobby McFerrin, Urszula Dudziak, Esperanza Spalding, Marcus Miller, Leszek Możdżer czy Jimek. W tym roku usłyszymy m. in. Jóhanna Jóhannssona, Echo Collective, Forest Swords, Penguin Cafe, Kaitlyn Aurelię Smith, a gdańscy artyści - Michał Jacaszek, jeden z najbardziej oryginalnych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej wraz ze Stefanem Wesołowskim, kompozytorem, skrzypkiem i producentem muzycznym, przygotowali projekt specjalny.

Gdańscy artyści Michał Jacaszek (jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej) i Stefan Wesołowski (kompozytor, skrzypek i producent muzyczny) przygotowali projekt specjalny - muzyczną opowieść o pokoju, wolności i innych wartościach uniwersalnych
Gdańscy artyści Michał Jacaszek (jeden z najoryginalniejszych przedstawicieli polskiej muzyki elektronicznej i elektroakustycznej) i Stefan Wesołowski (kompozytor, skrzypek i producent muzyczny) przygotowali projekt specjalny - muzyczną opowieść o pokoju, wolności i innych wartościach uniwersalnych
Mat. SoFA

– Zdecydowaliśmy się nie nawiązywać do wydarzeń z historii i polityki, dat czy postaci, które były symbolami pokoju na przestrzeni wieków - mówią artyści. - Nie odwoływać się do ideologii i światopoglądów, nawet najszlachetniejszych. Chcemy ideę pokoju potraktować uniwersalnie, wrócić do pojęć uniwersalnych i wyrazić je językiem muzyki: pogodzić dysonanse, znaleźć współbrzmienia, zharmonizować czasem krańcowo różną charakterystykę instrumentów. Bo współżycie przeciwieństw to właśnie pokój. Kompozycje będą wynikiem konfrontacji przestrzeni elektronicznych z klasycznym instrumentarium, której efektem ma być harmonijna, muzycznie logiczna forma.

Echo Collective wykona własną interpretację muzyki z płyty "Amnesiac" zespołu Radiohead

Jóhann Jóhannsson to islandzki kompozytor muzyki filmowej. Często łączy elektronikę z klasycznym brzmieniem orkiestry. Kiedy występuje na żywo to najczęściej z sześcioosobowym zespołem, pojawiają się wtedy: altówka, skrzypce, wiolonczela i perkusja. Za muzykę do filmu “Teoria wszystkiego”, o życiu genialnego naukowca Stephena Hawkinga, zdobył Złoty Glob. Jest autorem muzyki do filmu "Blade Runner 2049", w reżyserii Denisa Villeneuve'a, który jest kontynuacją “Łowcy androidów” Ridley’a Scotta z 1982 roku.

Festiwal otworzą i zamkną dwie realizacje filharmoniczne. Na początek - 14 sierpnia, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, ze skrzypkiem Januszem Wawrowskim (laureat Fryderyka 2017), zagra Andrzeja Panufnika, Dmitrija Szostakowicza i Jana Sebastiana Bacha. Na finał - 30 sierpnia, usłyszymy operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO w wykonaniu Expat Philharmonic Orchestra, czyli orkiestra migrantów i uchodźców w duecie z polskimi muzykami i solistami z całego świata. Dyryguje Julien Salemkour.

Koncert będzie okazją do wyjątkowego wydarzenia - uroczystego włączenia Gdańska do sieci ICORN (International Cities of Refuge Network). To sieć miast wspomagająca twórców - pisarzy i poetów - represjonowanych w swoich krajach z powodu poglądów i walki o wolność.

Koncerty będą się odbywać w audytorium ECS, ogrodzie zimowym oraz w strefie chillout przy fontannach, a także w Sali BHP.

SoFA to też kino, artyści wizualni i inne wydarzenia

SoFA to w tym roku również projekcje filmowe i spotkania z twórcami kina (18 i 19 sierpnia). Zobaczymy filmy z nurtu kina moralnego niepokoju, fabuły i dokumenty.

Będziemy też świadkami wręczenia Nagród Prezydenta Gdańska NEPTUN tym filmowcom, których praca artystyczna wiąże się z Gdańskiem i wpisuje w wartości wolności i solidarności. W gronie laureatów: Krzysztof Czyżewski, Danuta Stenka i Krzysztof Zanussi.

Artyści wizualni zaprezentują prace związane z ideą pokoju. Będą to instalacje audio i wideo Lucyny Kolendo i Kamila Chomicza oraz wielkoformatowe projekcje Roberta Sochackiego i instalacja artystyczna Paper Heroes Karoliny Pawłowskiej i Magdaleny Major.

I-am-Art-Pożegnanie-Lata-Dwie-Zmiany-na-Goyki, Sopot 2016
I-am-Art-Pożegnanie-Lata-Dwie-Zmiany-na-Goyki, Sopot 2016
Michał Algebra

Wystawa PAPIER, ze zbiorów ECS, ukaże rolę papieru dla przemian demokratycznych w Polsce, o ulotkach i książkach drugiego obiegu.

Będzie można też wybrać się na spacer po stoczni i wystawie ECS z uczestnikami i świadkami wydarzeń sprzed 37 lat (13 sierpnia godz. 11–14). Oprowadzać nas będą: Bogdan Borusewicz, Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Bożena Rybicka-Grzywaczewska i Wojciech Milewski. W przeddzień rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego usłszymy wykład o Etyce Solidarności, który w tym roku wygłosi prof. Michael J. Sandel, amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”.

PROGRAM SZCZEGÓŁOWY

13 sierpnia 2017, niedziela 

9.00 Historyczna Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej → wstęp wolny + rezerwacja miejsc STRAJK! POCZĄTEK! Spacer po Stoczni Gdańskiej śladami strajku z sierpnia 1980, w roli przewodnika Bogdan Borusewicz, jeden z organizatorów protestu /

10.00–16.00 ECS / przy fontannie → wstęp wolny + zapisy WARSZTATY MAJSTERKOWANIA | HAMAK OD RĘKI Wspólnotowe przygotowanie mebli do strefy chillout na czas festiwalu SOLIDARITY OF ARTS /

11.00–14.00 ECS / hol główny (vis-à-vis kas) → bilet: 1 zł + rezerwacja miejsc STRAJK! POCZĄTEK! Spacery subiektywne po wystawie stałej ECS, w roli przewodników uczestnicy historycznych wydarzeń: Zbigniew Bujak, Wojciech Milewski, Bożena RybickaGrzywaczewska

14 sierpnia 2017, poniedziałek

18.00 ECS / Galeria Trap → wstęp wolny WERNISAŻ WYSTAWY | PAPIER Papierową rewolucją powielaczogodzin, w której walka toczyła się za pomocą papierowej amunicji – Jan Krzysztof Kelus, bard opozycji, nazwał fenomen polskiego podziemia drugiego obiegu. Pokażemy papierowe archiwalia i fotografie z zasobów ECS

19.00 Sala BHP → odbiór zaproszeń KONCERT | MUZYKA DLA POKOJU Uroczysta inauguracja festiwalu SOLIDARITY OF ARTS, zagra Orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Pawła Przytockiego, w roli solisty – Janusz Wawrowski, skrzypce partnerzy wydarzenia: Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, Sala BHP, Fundacja Promocji Solidarności

18 sierpnia 2017, piątek

(NIE)POKÓJ. MORALNY

DZIEŃ 1

DOKUMENTALNE EMANACJE KINA MORALNEGO NIEPOKOJU ECS / mediateka → wstęp wolny

15.00 / SPOTKANIE Z TWÓRCAMI

16.00 / ELEMENTARZ | reż. Wojciech Wiszniewski | 1976 STOLARZ | reż. Wojciech Wiszniewski | 1976 SZTYGAR NA ZAGRODZIE | reż. Wojciech Wiszniewski | 1978 ZAPORA | reż. Irena Kamieńska | 1976 ROBOTNICE | reż. Irena Kamieńska | 1980 / 17.30 ECS / audytorium → wstęp wolny BARWY OCHRONNE | reż. Krzysztof Zanussi | 1976 / 19.30 /

WRĘCZENIE NAGRODY PREZYDENTA MIASTA GDAŃSKA NEPTUN rozmowa z laureatami: Krzysztofem Czyżewskim, Danutą Stenką i Krzysztofem Zanussim autor laudacji: Piotr Sitkiewicz improwizacje: Mikołaj Trzaska

21 sierpnia 2017,  poniedziałek (NIE)POKÓJ. MORALNY

DZIEŃ 2

MORALNE OBLICZA KONFORMIZMU I NONKONFORMIZMU ECS / audytorium → wstęp wolny /

15.00 / INDEKS | reż. Janusz Kijowski | 1977 /

16.30 / SPOTKANIE Z TWÓRCAMI /

17.30 / WODZIREJ | reż. Feliks Falk | 1977 /

19.30 / ROZMOWA Z REŻYSEREM /

20.15 / EGZAMIN | reż. Cristian Mungiu |2016 

22 sierpnia 2017, wtorek

(NIE)POKÓJ. MORALNY DZIEŃ 3 BOHATER KONTRA SYSTEM ECS / audytorium → wstęp wolny /

15.00 / PACIORKI JEDNEGO RÓŻAŃCA | reż. Kazimierz Kutz | 1979 /

17.00 / SPOTKANIIE /

18.00 / KOBIETA SAMOTNA | reż. Agnieszka Holland | 1981 /25/08/2017 | piątek

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

19.00 / KONCERT | MAMMAL HANDS

ECS / audytorium → bilety

20.00 / KONCERT | PENGUIN CAFE

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

21.30 / KONCERT | FOREST SWORDS

ECS / przy fontannie → wstęp wolny

22.00 / KONCERT | BURN REYNOLDS (DJ)

23.00 / KONCERT | ZURA (LIVE/DJ)

26/08/2017 | sobota

ECS / 3 piętro → wstęp wolny + rezerwacja miejsc

9.00–17.00

INAUGURACJA INKUBATORA SOLIDARNOŚCI CODZIENNIE

ECS / Wydział Zabaw → bilet: 1 zł

11.00–16.00

WARSZTATY DLA RODZIN | PAPIER. ERA SPRZED KOMPUTERA

Zapraszamy najmłodszych

ECS / przy fontannie → wstęp wolny

12.00–16.00

WARSZTATY DLA RODZIN | PAPIER. ERA SPRZED KOMPUTERA

Oferta dla starszaków i ich opiekunów

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

19.00 / KONCERT | PIN PARK

ECS / audytorium → bilety: 40 zł

20.00 / KONCERT | JAMES HEATHER / JACASZEK/WESOŁOWSKI

ECS / ogród zimowy → wstęp wolny

22.00 / KONCERT | KAITLYN AURELIA SMITH

ECS / przy fontannie → wstęp wolny

22.00 / KONCERT | DTEKK (DJ)

23.00 / KONCERT | NORMAL BIAS (LIVE SET) 19.30 / ROZMOWA

20.15 / LEWIATAN | reż. Andriej Zwiagincew | 2014

27 sierpnia 2017, niedziela

ECS - audytorium → bilet: 80 zł

20.00 / KONCERT - ECHO COLLECTIVE PLAYS ‘AMNESIAC’ (RADIOHEAD) JÓHANN JÓHANNSSON

30 sierpnia 2017, środa,

ECS - audytorium → wstęp wolny

18.00 - ETYKA SOLIDARNOŚCI - Wykład wygłosi prof. Michael J. Sandel – znany amerykański filozof polityki z Uniwersytetu Harvarda, autor bestsellerów „Sprawiedliwość” i „Czego nie można kupić za pieniądze”, którego pisma przetłumaczono na 27 języków, a wykłady obejrzały online już dziesiątki milionów ludzi na całym świecie.

ECS / ogród zimowy → odbiór zaproszeń.

20.00 / KONCERT NA FINAŁ

EXPAT PHILHARMONIC ORCHESTRA 70 instrumentalistów, 60 dorosłych chórzystów i chór dziecięcy, 7 solistów – wykona w ogrodzie zimowym ECS operę Ludwiga van Beethovena FIDELIO. Zagra Expat Philharmonic Orchestra – orkiestra migrantów i uchodźców z krajów ogarniętych konfliktami – w twórczym duecie z polskimi muzykami i wybitnymi solistami z całego świata. FIDELIO to jedyne dzieło operowe Beethovena stworzone jako bunt przeciwko politycznej opresji i zniewoleniu, wzbogacone o współczesne konteksty polityczne jest artystycznym wołaniem o wolność i pokój. Dyrygent Julien Salemkour.

-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Anna Umięcka (0)
www.gdansk.pl
anna.umiecka@gdansk.pl
więcej tekstów autora