Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Roztańczony i rozśpiewany Gdańsk. Polecamy muzyczne - i nie tylko - atrakcje w ten weekend w naszym mieście

Karnawałowe bale, wieczór z improwizacjami, a może teatralna premiera dla najmłodszych widzów? Weekend 27-29 stycznia 2017 r. w Gdańsku zapowiada się znakomicie!

Roztańczony i rozśpiewany Gdańsk. Polecamy muzyczne - i nie tylko - atrakcje w ten weekend w naszym mieście
A
A
data publikacji: 27 stycznia 2017 r.

Wannes Goetschalck - artysta zmaga się z przestrzenią i własnoręcznie wykonanymi obiektami
Wannes Goetschalck - artysta zmaga się z przestrzenią i własnoręcznie wykonanymi obiektami
mat. prasowe

Zamknięty w galerii

Ostatni styczniowy weekend rozpoczynamy w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 2 w Nowym Porcie (ul. Strajku Dokerów 5) ciekawym performansem Wannesa Goetschalckxa - belgijskiego artysty, tworzącego instalacje, w których ważną rolę odgrywają możliwości i ograniczenia jego własnego ciała.

Artysta zostanie zamknięty na miesiąc w sali wystawienniczej gdańskiej galerii, by pracować nad nowym dziełem. W tym czasie zwiedzający będą mogli obserwować go z wyznaczonego miejsca - Goetschalckx nie opuści pomieszczenia. Co więcej, w czasie trwania rezydencji artysta stopniowo zmniejszać będzie dostępną mu przestrzeń, zabudowując się białymi ścianami, jednocześnie zamykając się coraz ciaśniej w śnieżnobiałej przestrzeni galeryjnego white boxu.

Drzwi do przestrzeni, w której będzie przebywał Wannes Goetschalckx, będą otwarte tylko podczas otwarcia wystawy „Uwięziony”, które odbędzie się w piątek 27 stycznia. Będzie wtedy możliwość bezpośredniej rozmowy z artystą. Po tym czasie, publiczność będzie mogła komunikować się z nim za pomocą kartek pocztowych - aż do 24 lutego, kiedy nastąpi finisaż wystawy.

Godziny otwarcia na najbliższy weekend: piątek 17-20, sobota i niedziela 12-18. Wstęp wolny.

Trójmiejska grupa kobieca Laboratorium Pieśni
Trójmiejska grupa kobieca Laboratorium Pieśni
GTS

Folk i etno w GTS

Do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (ul. Bogusławskiego 1) w piątek powinni udać się wszyscy miłośnicy muzyki folkowej i etno. Wystąpi tam Laboratorium Pieśni - grupa trójmiejskich pieśniarek współpracująca na stałe z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, gdzie prowadzi od ponad roku warsztaty pieśni tradycyjnej. Zespół śpiewa w wielogłosie pieśni: ukraińskie, bałkańskie, polskie, białoruskie, a także gruzińskie, skandynawskie i wiele innych.

Podczas piątkowego koncertu zespół zaprezentuje materiał ze swojej pierwszej płyty, zatytułowanej „Rosna”.

- Zapraszamy Was na wspólne świętowanie! Świętowanie kobiecości w pełni żywiołów, świętowanie narodzin! Jest już z nami - nasza pierworodna płyta, wołamy na nią „Rosna”. Bo jest rosą na trawie, wytęsknioną, za ukochanym czeka. Bądźcie z nami, by z nowym rokiem wrócić do tego, co stare, wyśpiewać pieśni zapomniane, zimową porą zaczarować świat, obudzić ze snu dobre duchy - zapraszają pieśniarki.

Początek koncertu o godz. 20. Bilety: 35 zł.

Maciej Wójtewicz i Arkadiusz Pawłowski rozbawią trójmiejską publiczność
Maciej Wójtewicz i Arkadiusz Pawłowski rozbawią trójmiejską publiczność
Kabaret Pod Napięciem

Wieczór śmiechu

W sobotę 28 stycznia Scena Muzyczna Gdańskiego Archipelagu Kultury (ul. Powstańców Warszawskich 25) zaprasza na niezapomniany wieczór śmiechu, radości i zabawy w wykonaniu gdańskiego Kabaretu Pod Napięciem.

Kabaret Pod Napięciem powstał pod koniec 2011 roku w Gdańsku z inicjatywy Arkadiusza Pawłowskiego. Oprócz założyciela, trzon grupy tworzą Maciej Wójtewicz i dźwiękowiec Michał Sidorkiewicz. Wszystkich cechuje miłość do improwizacji, niespożyta energia i tona pozytywnych emocji, które tworzą bardzo ciekawy, absurdalny obraz. Jak to wszystko wygląda na scenie? Zobaczcie sami!

Początek o godz. 19. Bilety: 15 zł.

Zimowy Sinatra 

„Winter Songs of Frank Sinatra” to propozycja klubu Stary Maneż (Gdańsk, ul. Słowackiego 23) na ostatnią sobotę stycznia. Spodoba się tym, dla których swingowe wersje znanych amerykańskich piosenek świątecznych to prawdziwa uczta muzyczna. W podróż do świątecznego Nowego Yorku lat 50. publiczność zabierze Natalia Świerczyńska - wokalistka, absolwentka wokalistyki jazzowej Wydziału Jazzu i Muzyki Estradowej w Poznaniu, uczestniczka VI edycji The Voice of Poland w drużynie Edyty Górniak. Na scenie towarzyszyć jej będą Dawid Kostka (gitara), Mateusz Urbaniak (fortepian), Wojciech Judkowiak (kontrabas) i Sebastian Skrzypek (perkusja).

W programie m.in. takie piosenki, jak „Let it Snow”, „The First Noel” czy „Jingle Bells”. Początek koncertu o godz. 18. Bilety: 49-79 zł.

Zagan Acoustic i Krzesimir Dębski na jednej scenie wystąpią już w sobotę 28 stycznia
Zagan Acoustic i Krzesimir Dębski na jednej scenie wystąpią już w sobotę 28 stycznia
PFB

Polska Filharmonia Bałtycka (ul. Ołowianka 1) zaprasza na kolejny koncert z cyklu Bale Gdańskie. Tym razem podczas sobotniego wieczoru w Sali Koncertowej PFB w szykownym, retro filmowym stylu, wystąpi Krzesimir Dębski i przyjaciele - czyli zespół Zagan Acoustic w składzie: Andrzej Wojciechowski (klarnet), Paweł Zagańczyk (akordeon), Joachim Łuczak (skrzypce, aranżacje) i Jarosław Stokowski (kontrabas).

W programie m.in. utwór Macieja Zimki „Highland Roll”, Krzesimira Dębskiego „Country in E”, Pawła Zagańczyka „Zima”, Krzesimira Dębskiego „Bojan Duke of Dingac” i Viacheslawa Siemionova „Suita Bułgarska”.

Koncert poprowadzi Krzysztof Dąbrowski. Po zakończeniu koncertu Salon Gdański zamieni się w salę balową. Do tańca w rytmie jazzu i swingu zgromadzonych na Ołowiance gości zaprosi polsko-ukraiński zespół grający jazz nowoorleański: Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers. Nie zabraknie też przygotowanego specjalnie na tę okazje menu kolacyjnego.

Początek o godz. 19. Bilety: 35-75 zł.

Orkiestra Alla Vienna wraz z Hollyłódzką Orkiestrą Filmową wystąpi w programie Ale Kino
Orkiestra Alla Vienna wraz z Hollyłódzką Orkiestrą Filmową wystąpi w programie Ale Kino
mat. prasowe

Muzyka filmowa w filharmonii

Dzień później pozostajemy w Filharmonii Bałtyckiej i w klimacie filmowym. W niedzielę odbędzie się tam wieczór z muzyką filmową „Ale kino”, podczas którego największe przeboje muzyki filmowej zagra orkiestra Alla Vienna (rozsławiona w całym kraju za sprawą m.in. wyjątkowego projektu Queen Symfonicznie) wraz z Hollyłódzką Orkiestrą Filmową z Łodzi oraz parą solistów.

Artyści wykonają największe standardy filmowe z Polski i ze świata, z różnych epok i wielu krajów, instrumentalnych i zaśpiewanych. Orkiestry poprowadzi Jan Niedźwiecki, dyrektor Hollyłódzkiej Orkiestry Filmowej.

- Będzie to wachlarz zróżnicowanych stylistycznie utworów, których wspólnym mianownikiem jest to, że spłynęły ze srebrnego i szklanego ekranu na estrady świata. Niemal połowę naszego koncertu wypełnią wspaniałe, polskie kompozycje, mogące konkurować ze światowymi hitami. To tematy Kazaneckiego i Matuszkiewicza z seriali: „Stawka większa niż życie”, „Czterdziestolatek”, „Czarne Chmury” czy „Janosik”. Kołysać się będziemy w rytmie walca („Noce i Dnie”, „Ziemia Obiecana”) czy ruszać do poloneza z „Pana Tadeusza”. Z krzeseł porwie Was mambo („Time of my life” z „Dirty Dancing”), zaprosimy do tanga „La Cumparsita” z „Pół żartem, pół serio” i ożywimy wieczór ragtimem z „Vabank” - zapowiada Jan Niedźwiecki.

- Oczywiście na dobrym filmowym koncercie nie może zabraknąć hollywoodzkiej klasyki z kompozycjami Johna Williamsa na czele. Powrócimy na filmy: „Gwiezdne Wojny”, „Indiana Jones” i „Star Trek”. Muzyką odmalujemy portrety ekranowych bohaterów - Jamesa Bonda, Siedmiu Wspaniałych i paczkę łobuziaków i pięknych dziewcząt z „Grease” - dodaje dyrygent.

Początek koncertu o godz. 19. Bilety: 69-99 zł.

Gwiazdą tegorocznego Koncertu Noworocznego będzie Krystyna Stańko, która w Operze Bałtyckiej zaśpiewa utwory z nowej płyty
Gwiazdą tegorocznego Koncertu Noworocznego będzie Krystyna Stańko, która w Operze Bałtyckiej zaśpiewa utwory z nowej płyty
Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Koncert nowowroczny w operze

„Gdańskie Gwiazdy” - pod takim hasłem w niedzielę 29 stycznia odbędzie się Koncert Noworoczny w ramach czwartej edycji Święta Gdańskiej Nauki. Gwiazdą wieczoru będzie Krystyna Stańko z zespołem, która wykona repertuar z nowej płyty „Novos Anos”. To album, na który złożyły się przepiękne bossa novy Antonio Carlosa Jobima, a także wybrane przez artystkę standardy jazzowe w autorskich opracowaniach i z latynoskim brzmieniem. Wokalistce na scenie towarzyszyć będą: Dominik Bukowski (wibrafon), Marcin Wądołowski (gitara), Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Mikołaj Stańko (perkusja).

Koncert odbędzie się w Operze Bałtyckiej w Gdańsku (aleja Zwycięstwa 15), o godz. 18. Bilety: 49 zł w kasie, 52 zł przez serwis bilety24.pl.

Smaki muzyki

„Smaki Muzyki” to z kolei propozycja Sceny Muzycznej GAK (Gdańsk, ul. Powstańców Warszawskich 25), która z nowym rokiem wprowadza nowy cykl koncertów pod takim hasłem.

Pierwszy z planowanych koncertów, którego tematem przewodnim będzie jazz, odbędzie się w niedzielę 29 stycznia. Wystąpi Łukasz Juźko Quartet w składzie: Łukasz Juźko (saksofon), Michał Wróblewski (fortepian), Bartosz Świątek (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja).

- Scena Muzyczna już od lat współpracuje z trójmiejskimi zespołami, dając im możliwość pokazania się szerszej publiczności. Dzięki takiej współpracy szerzymy trójmiejską kulturę oraz skupiamy się na promowaniu swojego regionu. Dzięki prezentacji trójmiejskich zespołów pokażemy Państwu, że dźwięki mogą smakować wyśmienicie, a z koncertu wyjdą Państwo bogatsi o nowe dźwięki - tłumaczą ideę projektu organizatorzy „Smaków Muzyki”.

Przed każdym koncertem w Galerii Foyer mieszącej się w Scenie Muzycznej odbędzie się dodatkowo wernisaż prac artystów należących do Polskiego Związku Artystów Plastyków w Gdańsku oraz studentów Akademii Sztuk Pięknych. Na najbliższej wystawie zostanie zaprezentowana twórczość rzeźbiarki Danki Jarzyńskiej.

Początek koncertu o godz. 18. Bilety: 5 zł.

Takie urocze lalki zabiorą najmłodszych widzów do magicznego świata inspirowanego historią o Jasiu i Małgosi
Takie urocze lalki zabiorą najmłodszych widzów do magicznego świata inspirowanego historią o Jasiu i Małgosi
Teatr Miniatura

Premiera dla najmłodszych

Najmłodszych mieszkańców Trójmiasta zapraszamy tego dnia na premierę „Jasiek i Małgośka, czyli uważaj, robaczku!” - adaptację bajki o Jasiu i Małgosi braci Grimm, z pędrakami w roli głównej, w Teatrze Miniatura. To żartobliwa i momentami zaskakująca opowieść, która ma uczyć samodzielności, a jednocześnie ostrożności - z lalkami w rolach głównych.

Lalkowy spektakl to kolejny projekt w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich Teatru Miniatura, której ideą jest realizacja autorskich pomysłów zespołu artystycznego Teatru. Do tej pory w jego ramach powstały dwa spektakle dla dorosłych - „Karakonia. Pieśni według Schulza” z inicjatywy Edyty Janusz-Ehrlich i „U stóp drabiny” z inicjatywy Jacka Majoka oraz cykl filmów animowanych dla dzieci „Rodzina Papetów” z pomysłu Wojciecha Stachury. Pomysłodawcami „Jaśka i Małgośki…” są aktorzy Magdalena Żulińska i Piotr Kłudka.

Premiera odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru Miniatura (Gdańsk, aleja Grunwaldzka 16), w niedzielę 29 stycznia, o godz. 12. Spektakl przeznaczony jest dla dzieci od 4 lat. Bilety: 20 zł normalny, 18 zł ulgowy.

Maxim Kantor przy pracy. Jego dzieła w Gdańsku po raz ostatni zobaczymy 29 stycznia 2017 r.
Maxim Kantor przy pracy. Jego dzieła w Gdańsku po raz ostatni zobaczymy 29 stycznia 2017 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku

Propozycja na niedzielę

Niedziela 29 stycznia to również ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę „Maxim Kantor. Rodzina kontra Imperium” w mieszącym się w Pałacu Opatów Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Cystersów 18).

Maxim Kantor to jeden z najciekawszych artystów rosyjskich, który w swojej sztuce łączy filozofię z baczną obserwacją społeczeństwa. Jego twórczość inspirowana jest dziełami Michała Anioła, Mantegny, Goyi oraz Vodkina. Autor ceni sobie własny, niezależny przekaz, nie podlega wpływom trendów. Jego dzieła z jednej strony nawiązują do ludzkiego cierpienia, z drugiej zaś mają polityczny charakter. Jako że autor jest ostrym krytykiem politycznym, w jego pracach można wiec znaleźć wiele odniesień do rosyjskiej sytuacji politycznej. 

Ekspozycję, która obejmuje jego obrazy, litografie, rzeźby oraz lalki teatralne zaprojektowane przez artystę, można zobaczyć w sobotę i niedzielę w godz. 10-17. Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 6 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora