PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Rozszerzona rzeczywistość na przystanku. Nowa aplikacja komunikacyjna ARBus
Rozszerzona rzeczywistość na przystanku. Nowa aplikacja komunikacyjna ARBus
W Gdańsku jest około 1300 przystanków komunikacji miejskiej, na 116 z nich zainstalowano tablice pokazujące rzeczywiste czasy odjazdu. Teraz taką tablicę można sobie wykreować na każdym przystanku. Wystarczy zainstalować w smartfonie bezpłatną aplikację ARBus wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości.

Mateusz Grzesik z Actum Lab prezentuje sposób działania aplikacji ARBus
Mateusz Grzesik z Actum Lab prezentuje sposób działania aplikacji ARBus
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, przecież takie tablice znaleźć można na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, która ma także wersję mobilną.

Można, ale jak zapewnia Mateusz Grzesik, współzałożyciel i dyrektor gdańskiej spółki Actum Lab, dzięki aplikacji opracowanej w jego firmie, można to zrobić po prostu błyskawicznie.

Jak to działa? Wystarczy, by pasażer ze smartfonem z zainstalowaną aplikacją ARBus nakierował obiektyw aparatu swojego telefonu na dowolną tablicę przystankową w Trójmieście (tę z logo autobusu lub tramwaju) by w ciągu kilku sekund zobaczył na ekranie trójwymiarową elektroniczną tablicę z czasami odjazdów, której naprawdę na przystanku nie ma.

Jest to możliwe dzięki zastosowanej w aplikacji technologii rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality, w skrócie AR), która pozwala na nałożenie modeli 3D na rzeczywisty świat, w połączeniu z wykorzystaniem danych z systemu TRISTAR udostępnianych przez gdański ZTM.

- Stwierdziliśmy, że w Polsce wiele osób nie wie, co to jest rzeczywistość rozszerzona. Postanowiliśmy zrobić bezpłatną, dostępną dla każdego aplikację, która przybliży społeczeństwu ten temat - opowiada Mateusz Grzesik. - Trafiliśmy na otwarte dane ZTM na portalu Otwarty Gdańsk, które zawierają rzeczywiste czasy odjazdu pojazdów komunikacji miejskiej i lokalizację przystanków. To był świetny pomysł, ponieważ dane są doskonale przygotowane, dzięki czemu w ciągu zaledwie półtora miesiąca stworzyliśmy nasz produkt, bez potrzeby kontaktu z pracownikami ZTM.

Nie ma tablicy elektronicznej - jest tablica elektroniczna, to możliwe dzięki zastosowaniu aplikacji ARBus
Nie ma tablicy elektronicznej - jest tablica elektroniczna, to możliwe dzięki zastosowaniu aplikacji ARBus
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Jak tłumaczy szef Actum Lab, intencją twórców nie było dublowanie funkcjonujących już aplikacji komunikacyjnych, dlatego oprócz standardowych w takich programach danych o rzeczywistych czasach odjazdu z poszczególnych przystanków, w ich “apce” pojawił się moduł AR.

- Póki co naszą grupą docelową są mieszkańcy Trójmiasta poruszający się mniej więcej stałymi trasami i liniami - podkreśla Mateusz Grzesik. - W przyszłości planujemy także dodać opcję wyznaczania trasy. Myślimy również o zaadaptowaniu naszej aplikacji na potrzeby mieszkańców innych miast, które udostępniają podobne dane jak gdański ZTM.

Co ciekawe, tablice 3D pojawiające się na ekranie smartfona wyglądają identycznie, jak te prawdziwe - twórcy aplikacji starali się odwzorować je jak najwierniej.

Pod wspomnianą tablicą użytkownik zauważy dodatkowy moduł. Obecnie, jak mówi Mateusz Grzesik, pojawia się w nim “film propagandowy” Actum Lab, ale można tam również umieścić materiał wideo zachęcający np. do wizyty w restauracji znajdującej się w pobliżu danego przystanku (aplikacja wykorzystuje geolokalizację).

Aplikację ARBus wygodnie pobierzesz na poświęconej jej stronie internetowej.

Actum Lab powstało oficjalnie w lipcu 2016 r., rozpoczynając działalność z trzema pracownikami - założycielami. W ciągu roku zespół rozrósł się do 17 osób. Gdańska firma skupia się na opracowywaniu rozwiązań biznesowych z wykorzystaniem technologii AR. Ma już na swoim koncie aplikacje opracowane m.in dla branży meblarskiej, motoryzacyjnej i dla serwisów AGD. Zrealizowała także projekt dla Lasów Państwowych.

Może nie słyszałeś jeszcze o tej aplikacji?:

Aplikacja komunikacyjna Zdążuś - od teraz w oparciu o dane z systemu TRISTAR

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze