• Start
  • Wiadomości
  • Rozpoczął się rok akademicki. Garść statystyk, nowości i planów gdańskich uczelni

Rozpoczął się rok akademicki. Garść statystyk, nowości i planów gdańskich uczelni

Choć oficjalne inauguracje w większości uczelni jeszcze przed nami, pierwsze zajęcia dla studentów odbyły się już 2 października. Zobacz, ilu studentów uczyć się będzie w tym roku w gdańskich szkołach wyższych, na jakie kierunki najtrudniej było się dostać i jakie inwestycje zamierzają przeprowadzić w najbliższych miesiącach poszczególne uczelnie.
02.10.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

2 października dziedziniec przed gmachem głównym Politechniki Gdańskiej wypełnił się studentami. Czas na naukę!

Uniwersytet Gdański uroczystą inaugurację roku akademickiego ma już za sobą - odbyła się 29 września. Na największej uczelni Pomorza uczyć się będzie w tym roku 30 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.

Po raz pierwszy progi UG przekroczy ponad 11 tys. studentów I roku, z czego ponad 8 tys. osób uczyć się będzie na studiach stacjonarnych (dziennych). Jeśli chodzi o studentów zagranicznych, rekrutacja jest jeszcze w toku. Uczelnia spodziewa się jednak, że będzie ich więcej niż w ubiegłych latach.

Na uniwersytecie najtrudniej było dostać się w tym roku na: Skandynawistykę (11,30 os. na miejsce), Filologię Angielską (10,31), Bezpieczeństwo Narodowe (9,80) oraz Psychologię (9,43) i Kryminologię (9,11).

- Łącznie mamy aż trzynaście kierunków, na których było powyżej pięciu kandydatów na miejsce - podkreśla Beata Czechowska-Derkacz rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczelnia uruchomiła w tym roku kilka nowych kierunków i specjalności. Po raz pierwszy będzie tu można studiować m.in: Psychologię Pracy i Biznesu; Modelowanie Matematyczne i Analizę Danych; Biologię Medyczną czy też Wiedzę o Filmie i Kulturze Audiowizualnej oraz (w języku angielskim) European and International Business Law.

Jeśli chodzi o inwestycje w rozwój infrastruktury, UG będzie kontynuować rozpoczęte wcześniej działania na terenie oliwskiego kampusu:

- rozbudowę siedziby Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki o nowy budynek Instytutu Informatyki,

- dokończenie budowy EkoParku UG (ma być otwarty do końca 2017 r.)

- utworzenie Laboratorium symulacji nagrań telewizyjnych i dokumentacji filmowej UG

- dokończenie remontu domu studenckiego nr 4 wraz z budową pomieszczeń na potrzeby przedszkola.

W planach jest także budowa Centrum Sportowego UG (uczelnia ubiega się o dofinansowanie tej inwestycji), a także rozbudowa i remont domu studenckiego nr 9, remont i przebudowa siedziby Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.

Immatrykulacja studentów I roku na Uniwersytecie Gdańskim. Zaszczytu tego dostępują studenci z pierwszych lokat list rekrutacyjnych wszystkich kierunków

Politechnika Gdańska oficjalnie rozpocznie rok akademicki 6 października. Uroczystość w najstarszej uczelni w naszym mieście będzie w tym roku jednocześnie centralną inauguracją roku akademickiego dla wszystkich szkół wyższych Pomorza. Jednym z gości ma być wicepremier Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Tematem jego wystąpienia będą założenia forsowanej przez resort reformy nauki i szkolnictwa wyższego, które minister ogłosił podczas niedawnego Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie.

Na Politechnice Gdańskiej na studia stacjonarne I stopnia (inżynierskie) przyjętych zostało 3878 osób (na niestacjonarne 390). Naukę na studiach II stopnia (magisterskich) rozpocznie 685 osób (łącznie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym). Rekrutacja na studia doktoranckie i dla kandydatów z zagranicy jest jeszcze w toku. Liczba wszystkich studentów w rozpoczynającym się semestrze z pewnością przekroczy 23 tys.

W czołówce najpopularniejszych kierunków studiów na PG są: Informatyka; Budownictwo; Automatyka i Robotyka; Elektronika i Telekomunikacja oraz Inżynieria Danych. Po raz pierwszy na gdańskiej uczelni technicznej będzie można studiować wspomnianą powyżej Inżynierię Danych, która jest kierunkiem międzywydziałowym (Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki oraz Wydziału Zarządzania i Ekonomii) oraz Korozję (na Wydziale Chemicznym).

W rozpoczynającym się roku akademickim Politechnika Gdańska kontynuować będzie remont i przebudowę swojego Centrum Szkoleniowo-Rehabilitacyjnego “Eureka” w Sopocie. Oprócz tytułowych funkcji szkoleniowo - konferencyjnych i rehabilitacyjnych, w budynku zaplanowano także pokoje hotelowe w trzygwiazdkowym standardzie.

Na kampusie uczelni jeszcze w tym roku powinien ruszyć remont i przebudowa położonego na tyłach Gmachu Głównego PG budynku Hydromechaniki, w którym na 2 tys. mkw. powierzchni użytkowej zaplanowano: przestrzenie wystawiennicze, miejsce dla gastronomii, dla Klubu Absolwenta PG, księgarni z mediateką, części biurowej i dydaktycznej oraz strefy dedykowanej studentom.

Także w piątek, 6 października, Gdański Uniwersytet Medyczny świętować będzie początek roku akademickiego. W tym roku studiować tu będzie łącznie prawie 6 tys. osób, w tym: prawie 1600 “pierwszaków”.

Żadna gdańska uczelnia nie może pochwalić się tak wielkim zainteresowaniem ze strony maturzystów, jak właśnie GUMed. O jedno miejsce na kierunku lekarsko - dentystycznym ubiegało się blisko 27 osób, na kierunku lekarskim - blisko 12, a ponad 7 na analityce medycznej. Jeśli chodzi o kierunki anglojęzyczne, udział w rekrutacji wzięło 900 osób (ostatecznie 200 studentów z całego świata rozpocznie naukę na anglojęzycznych studiach lekarskich i pielęgniarstwie).

Nowe kierunki, które GUMed uruchomił od roku akademickiego 2017/18 to: Przemysł Farmaceutyczny i Kosmetyczny (studia II stopnia, we współpracy z Zakładami Farmaceutycznymi Polpharma SA), a także Bezpieczeństwo Medyczne i Medyczny Trener Personalny w ramach studiów podyplomowych.

W nowym roku akademickim studenci rozpoczną naukę w oddanym niedawno do użytku Centrum Symulacji Medycznej GUMed.

- Jest to supernowoczesny ośrodek, który stwarza zupełnie nowe możliwości w kształceniu medycznym. Studenci będą tu doskonalić swoje umiejętności praktyczne w oparciu o wysokiej wierności symulatory, dzięki czemu będą lepiej przygotowani do rzeczywistego kontaktu z pacjentem - tłumaczy Joanna Śliwińska, rzecznik prasowa GUMed.

Od kilku miesięcy gdańska uczelnia medyczna buduje swoje Centrum Sportu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się w lipcu przyszłego roku.

Trwa także budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej GUMed. Jeśli zostanie utrzymana ciągłość finansowania ze środków budżetu państwa, już w 2018 roku zostaną tam przeniesione pierwsze szpitalne jednostki.

Inauguracje roku akademickiego. Co wyróżnia gdańskie uczelnie?

Akademia Muzyczna w Gdańsku, która od maja 2017 r. do maja 2018 r. świętuje 70 jubileusz powstania, zainauguruje rok akademicki 9 października. Studiować będzie tu w tym roku łącznie 767 osób, w tym 248 na pierwszych latach studiów licencjackich i magisterskich oraz 13 doktorantów. Naukę na AM rozpocznie także 30 studentów z Chin, sześciu “Erasmusów” oraz pięcioro studentów z Białorusi i Litwy.

Niezmiennie największą popularnością wśród kandydatów cieszyły się kierunki studiów: Wokalistyka (specjalność Musical) oraz Jazz i Muzyka Estradowa (specjalność Wokalistyka Jazzowa).

Uczelnia realizuje obecnie prace remontowo-budowlane w ramach projektu „Termomodernizacja budynku czerwonego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku”.

Wizualizacja przebudowy budynku Hydromechaniki na Politechnice Gdańskiej

Akademia Sztuk Pięknych oficjalnie zainauguruje nowy rok akademicki dopiero 13 października. Na pierwszym roku studiów magisterskich i licencjackich naukę rozpoczną 283 osoby, na studiach doktoranckich będzie ich 12. Z zagranicy na regularne studia do Akademii przyjedzie osiem osób, będzie także 27 “Erasmusów”.

Największą popularnością wśród kandydatów na studia na ASP cieszyły się: Grafika, a także Wzornictwo (oba kierunki I stopnia) - 4 os. na miejsce oraz Architektura Wnętrz (3 chętnych na miejsce).

Jeśli chodzi o nowe kierunki studiów, ASP uruchomiła wspólny z UG kierunek studiów podyplomowych - Design w przestrzeni społecznej.

W tym roku akademickim Akademia Sztuk Pięknych prowadzić będzie następujące inwestycje:

- przebudowa wszystkich kondygnacji i remont elewacji Domu Angielskiego

- remont rampy podjazdowej na terenie Małej Zbrojowni

- ostatni etap przebudowy parteru i piwnic Wielkiej Zbrojowni

- zadaszenie patio w ramach projektu „Zadaszenie Patio Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w celu stworzenia unikalnej przestrzeni kulturalnej”.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zaplanowała uroczystą inaugurację roku akademickiego na 3 października. Na I roku wszystkich kierunków studiów stacjonarnych będzie w sumie 840 osób. Dodatkowo naukę na AWFiS rozpocznie jeszcze 17 studentów zagranicznych (głównie z Chin), z wymiany w ramach programu Erasmus + skorzysta na gdańskiej uczelni 15 studentów z Unii Europejskiej. Rekrutacja na studia niestacjonarne jest jeszcze w toku. Wszystkich studiujących na oliwskiej uczelni będzie ponad 2300.

Najbardziej oblegane kierunki studiów na studia stacjonarne I stopnia to: Fizjoterapia (8 osób na miejsce), Sport (5,2 os.), Wychowanie fizyczne (2,6 os.).

Jeśli chodzi o realizację inwestycji w infrastrukturę, AWFiS planuje zakończyć budowę Hali Gimnastycznej Leszka Blanika w marcu 2018 r., powstanie także Centrum Innowacyjno-Wdrożeniowe AWFiS, sukcesywnie prowadzone będą także remonty wnętrz uczelni.

Post tej treści zamieściła na swoim Facebookowy fanpage`u Politechnika Gdańska, ale treść jest uniwersalna dla wszystkich studentów:

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet