PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Różowy październik w UCK. Lekarze postawili na edukację i nauczanie samobadania piersi

Różowy październik w UCK. Lekarze postawili na edukację i nauczanie samobadania piersi
Październik na całym świecie uznawany jest za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym roku Centrum Chorób Piersi Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego organizuje kampanię edukacyjną, mającą zachęcić do badań profilaktycznych. W czwartek, 7 października 2021 r., na terenie szpitala odbyła się akcja profilaktyczna, podczas której można było nauczyć się samobadania piersi. 
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Stół na nim ulotki i manekin do nauki samobadania piersi
Organizatorzy "Różowego października w UCK" chcą zwrócić uwagę na problem niedostatecznego zgłaszania się kobiet na mammografię w ramach programu badań przesiewowych - w Polsce bada się tylko 40 proc. pań
Fot. Mat. prasowe

 

- W Polsce na profilaktyczną mammografię zgłasza się około 40 procent kobiet, które powinny ją wykonać - mówi dr hab. n. med. Elżbieta Senkus- Konefka, koordynator Centrum Chorób Piersi UCK. - Dla przykładu w Szwecji zgłasza się 90 procent kobiet. Regularnie wykonywana mammografia pozwala wykryć nowotwór w fazie bezobjawowej, kiedy zmiana jest niewyczuwalna. W takich sytuacjach raka w 90. procentach udaje się wyleczyć, a sama terapia nie jest obciążająca.

 

 

7 października 2021 r. w godz. 9:00-12:00 na terenie UCK odbyła się akcja profilaktyczna, podczas której można było nauczyć się samobadania piersi. Szkolenie skierowano do pracowników oraz osób odwiedzających szpital. Przeprowadził je zespół Centrum Chorób Piersi UCK oraz studenci kierunku lekarskiego GUMed. Zorganizowane były dwa stanowiska, które ustawiono w pobliżu rejestracji w budynkach Centrum Medycyny Inwazyjnej i Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.  

Celem organizatorów jest zwrócenie uwagi na problem niedostatecznego zgłaszania się kobiet na mammografię w ramach programu badań przesiewowych. Z akcją „Różowy październik w UCK” chcą dotrzeć do mieszkańców  Pomorza, ale też do pracowników i współpracowników UCK, a przez nich także do młodych ludzi, którzy mogą zachęcić bliskie sobie kobiety do skorzystania z badań.

 

 

W realizacji celów “Różowego października w UCK” pomogą uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku, którzy wezmą udział w happeningu. Przed wejściem głównym do CMN namalują różową kredą ogromną wstążeczkę, symbol Miesiąca Świadomości Raka Piersi. Będą też dekorować na różowo stanowiska do nauki samobadania piersi oraz rozdawać przypinki i ulotki zachęcające do badań profilaktycznych w okolicy UCK oraz w rektoracie GUMed.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl