Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Różowy Październik”: bieg i miasto w różu w miesiącu walki z rakiem piersi

W niedzielę 30 września na terenie Centrum Hewelianum odbędzie się międzynarodowy Race for the Cure. Organizowany przez Fundację OmeaLife bieg, symbolizujący walkę z rakiem piersi na świecie, zainauguruje akcję “Różowy Październik”. Na ulicach Gdańska już pojawił się róż w różnych postaciach. Na bieg można się zapisać tuż przed startem.

“Różowy Październik”: bieg i miasto w różu w miesiącu walki z rakiem piersi
A
A
data publikacji: 29 września 2018 r.
Dwór Artusa w różu
Dwór Artusa w różu
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Race for the Cure to największe na świecie wydarzenie edukacyjne i charytatywne poświęcone rakowi piersi. Pierwszy bieg odbył się w Dallas w 1983 roku. Jego organizatorką była Nancy G. Brinker, której siostra zmarła na raka piersi. Brinker chciała w ten sposób uczcić pamięć siostry i zapewniać wsparcie innym chorym kobietom. Bieg okazał się sukcesem i obecnie na całym świecie odbywa się ich corocznie ponad 150, gromadząc około miliona uczestników. Dzięki działaniom Fundacji OmeaLife, przedstawiciele Polski znaleźli się w grupie Think Pink Europe, zrzeszającej organizacje walczące z rakiem piersi, m.in. poprzez wydarzenie Race for the Cure. Fundacja wybrała Gdańsk na miejsce biegu jako miasto - symbol solidarności. Honorowym ambasadorem wydarzenia jest Danuta Wałęsa oraz gdański onkolog, prof. Jacek Jassem.

W niedzielę, 30 września Gdańsk połączy się solidarnie z Atenami, Brukselą, Antwerpią, Namurem, Sarajewem oraz Tbilisi. Na całym świecie Race for the Cure ma wspólną symbolikę. Osoby dotknięte rakiem piersi biegną w różowych koszulkach. Pozostali uczestnicy, wyrażając gest solidarności w walce z rakiem piersi, zakładają koszulki białe. Wspólnym bieg ma na celu upamiętnienie tych, którym nie udało się pokonać raka piersi. Ideę biegu Race for the Cure Gdańsk wspiera pięć towarzystw naukowych oraz 11 organizacji pacjentów onkologicznych.

mapa-trasa biegu RFTC
mapa-trasa biegu RFTC
brak autora

Race for the Cure Gdańsk 2018 – Memoriał Olgi Gajdus niesie za sobą idee zwiększenia świadomości profilaktyki raka piersi wśród młodych kobiet oraz możliwość zgromadzenia funduszy na działalność Fundacji OmeaLife. Jest również uczczeniem pamięci jednej ze współzałożycielek fundacji – Olgi Gajdus, która zmarła z powodu raka piersi w kwietniu 2018 r., w wieku 35 lat.

W biegu mogą wziąć udział kobiety, mężczyźni a także dzieci, które ukończyły 10 lat. Można wybierać spośród trzech opcji uczestnictwa: bieg – 6 km, Nordic Walking – 3 km oraz bieg wirtualny (wpłata na rzecz Fundacji potwierdzona będzie certyfikatem uczestnictwa w wydarzeniu). Trasa przebiega przez teren Centrum Hewelianum. Start i meta oraz Różowe Miasteczko zaplanowane jest na Majdanie przed Wozownią Artyleryjską. Dla uczestników organizatorzy przygotowali bezpłatne miejsca parkingowe na Placu Zebrań Ludowych. Wpisowe w przypadku rejestracji w biurze zawodów w dniu imprezy wynosi 70zł.

Program Imprezy

9:00 - Otwarcie biura zawodów

11:00 - Zumba dla wszystkich uczestników

11:25 - Pokaz tańca hip-hop – Studio Tańca Dance&Rytm  

11:30 - Zamknięcie biura zawodów

11:35 - Powitanie uczestników biegu

11:45 - Rozgrzewka - Studio Tańca Dance&Rytm     

12:00 - Nordic Walking Race for the Cure 3km  

12:30 - Bieg Race for the Cure 6 km

13:30 - Ceremonia wręczenia statuetek i nagród  

14:00 - Wspólne zdjęcie pamiątkowe uczestników Race for the Cure Gdańsk  

14:15 - Koncert Marty Gałuszewskiej z zespołem

14:45 - Wyniki loterii, wręczenie nagród     

15:00 - Zakończenie imprezy

Więcej szczegółów na: www.thinkpinkpoland.pl

Różowo - wrzosowa aranżacja kwiatowa naprzeciwko Dworca Głównego PKP w Gdańsku. W październiku przypomina gdańszczankom o profilaktyce raka piersi
Różowo - wrzosowa aranżacja kwiatowa naprzeciwko Dworca Głównego PKP w Gdańsku. W październiku przypomina gdańszczankom o profilaktyce raka piersi
Katarzyna Szumała/GZDiZ


Bieg Race for the Cure Gdańsk będzie wielkim otwarciem akcji „Różowy Październik” w naszym mieście

Gdańsk na kilka dni stanie się prawdziwie różowym miastem, przypominając kobietom o profilaktyce w walce z nowotworem piersi.

W ramach akcji, do 8 października podświetlone na różowo zostaną: Dwór Artusa oraz wiadukt w ciągu ul. Kościuszki.

O „Różowym Październiku” informuje gdańszczanki także przyroda. Do kwiatowych donic w centrum miasta, m.in. przy Targu Węglowym, Targu Rybnym, przy budynku LOT-u czy „Krewetki” - naprzeciwko Dworca PKP dosadzono ponad 700 sztuk różowych roślin – jeżówek i wrzosów. Wzdłuż Alei Zwycięstwa oraz ul. 3 Maja do 7 października powiewać będzie 400 różowych flag Fundacji OmeaLife.

Więcej kwiatowych różowych aranżacji na profilu Zielona Strona Gdańska na Fb

Partnerami Run for Life są Miasto Gdańsk, Centrum Hewelianum, Gdański Ośrodek Sportu, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, studio filmowe Luminaris oraz ICC Time.

-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
-
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl