• Start
  • Wiadomości
  • Różowy księżyc? Na czym tak naprawdę polega to niecodzienne zjawisko. WIDEO i ZDJĘCIA

Różowy księżyc? Na czym tak naprawdę polega to niecodzienne zjawisko. WIDEO i ZDJĘCIA

Zobacz, jak wyglądało na gdańskim niebie zjawisko tzw. różowego księżyca. To ciało niebieskie nie było jednak koloru różowego, a złotego i - co najważniejsze - znalazło się najbliżej Ziemi.
08.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Księżyc w nocy z 7 na 8 kwietnia widziany z Oruni Górnej
Księżyc w nocy z 7 na 8 kwietnia widziany z Oruni Górnej
zdj. Grezgorz Mehring/gdansk.pl

 

W wielu artykułach już od dawna zachęcano, by nie zasypiać w nocy z 7 na 8 kwietnia 2020 r., a poświęcić ten czas na oglądanie zjawiska tzw. różowego Księżyca. Obserwacjom sprzyjało bezchmurne niebo. W mediach społecznościowych wiele osób zamieszczało zrobione przez siebie zdjęcia Księżyca w pełni. To ciało niebieskie nie było jednak różowe, a złociste.

Jak wyjaśniają fachowcy tzw. różowy księżyc to popularna, umowna nazwa tak naprawdę dwóch równoczesnych zjawisk, które zaszły tej nocy. Po pierwsze: Księżyc przybliżył się na do Ziemi na swojej orbicie na odległość 353 tys km. Miało to miejsce o godz. 0:44. To najmniejsza odległość między tymi planetami w ich kosmicznej wędrówce. Po drugie: Miała miejsce pełnia Księżyca. Nastąpiła ona o godz. 4.35.

Kolejna okazja, by obserwować podobne zjawisko nastąpi w maju 2021 r.
Kolejna okazja, by obserwować podobne zjawisko nastąpi w maju 2021 r.
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Czytaj też: #zostanwdomu Jan Heweliusz: czy rzeczywiście był tak wielki? Opowiada Michał Juszczakiewicz 


Nasz fotoreporter Grzegorz Mehring wyczekał dokładnie do najlepszego momentu i dokładnie o godz. 4.35 zrobił zdjęcie Księżyca w pełni.

Optycznie Księżyc był tej nocy około 14% większy i 30% jaśniejszy niż wtedy, gdy na swej orbicie maksymalnie oddali się od Ziemi. Niestety bez specjalistycznej aparatury było to trudne do ocenienia i porównania. Był jednak piękny i to można stwierdzić naocznie.

Zobacz powierzchnię Księżyca widzianego z pokładu Apollo 13

 

W tym filmie wykorzystano dane zebrane z sondy Lunar Reconnaissance Orbiter, aby odtworzyć niektóre z oszałamiających widoków Księżyca, które astronauci Apollo 13 zobaczyli podczas swojej niebezpiecznej podróży w 1970 roku. Wizualizacje w rozdzielczości 4K przedstawiają wiele różnych widoków powierzchnia Księżyca. Wszystkie widoki zostały przyspieszone w celach czasowych - nie są wyświetlane w czasie rzeczywistym (źródło: NASA).

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska