Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

“Rowerowy Maj” zaczyna się w lutym - ruszyła rekrutacja w szkołach i przedszkolach. Co nowego w tym roku?

Oprócz Gdańska jeszcze 14 miast i gmin w całym kraju przeprowadzi u siebie w tym roku kampanię “Rowerowy Maj”. Żeby podtrzymać atrakcyjność czwartej rowerowej rywalizacji szkół i przedszkoli, jej organizatorzy wprowadzili kilka zmian w regulaminie.

“Rowerowy Maj” zaczyna się w lutym - ruszyła rekrutacja w szkołach i przedszkolach. Co nowego w tym roku?
A
A
data publikacji: 14 lutego 2017 r.

Wiosna, słońce, maj - do szkoły tylko na rowerze!
Wiosna, słońce, maj - do szkoły tylko na rowerze!
Referat Mobilności Aktywnej UMG

Formularze rekrutacyjne kampanii Rowerowy Maj`2017 dotarły do gdańskich szkół i przedszkoli 10 lutego 2017 r. W ciągu trzech dni swój udział w czwartej już edycji kampanii, promującej dojazdy do szkół na rowerze (hulajnodze, deskorolce, rolkach) przez cały maj, potwierdziło 26 szkół podstawowych i przedszkoli gdańskich. Pozostałe czas na podjęcie decyzji mają do 22 lutego.

Przypomnijmy - rok temu w “Rowerowym Maju” jeździli uczniowie z 91 szkół podstawowych (w tym z wszystkich publicznych poza jedną) i przedszkoli w naszym mieście. Czy jest jeszcze szansa, żeby kampania bijąca rekordy liczby uczestników z roku na rok pobiła je po raz kolejny?

- W tym roku liczymy na większy udział gdańskich szkół niepublicznych w kampanii, a przede wszystkim przedszkoli - mówi Monika Nkome Evini, koordynatorka “Rowerowego Maja” z Referatu Mobilności Aktywnej w gdańskim magistracie. - Grupa najmłodszych rowerzystów rośnie dynamicznie z roku na rok i zaangażowaniem dorównuje starszym kolegom. W drugiej edycji udział wzięło 15 przedszkoli, rok temu było ich 30, teraz liczba ta już się nie podwoi, ale liczymy na przekroczenie trzydziestki.

Tak jak w poprzedniej edycji, kampania będzie miała wymiar ogólnopolski. Wszystkie osiem miast, które wprowadziły “Rowerowy Maj” w swoich szkołach w zeszłym roku (m.in. Sopot, Gdynia, Wrocław, Warszawa) podtrzymało udział w kampanii 2017. Doszło kolejnych sześciu uczestników, w tym m.in. Kraków, ale także gminy z gdańskiego obszaru metropolitalnego: Cedry Wielkie i Puck.

"Rowerowy Maj" zatacza coraz większe koło. Gdańsk mówi innym miastom co zrobić, żeby się udało

- Każde miasto robi rekrutację szkół na własną rękę, mniej więcej w tym samym czasie co Gdańsk. Pozostali uczestnicy otrzymali od nas kompendium materiałów dotyczących przeprowadzenia kampanii - tłumaczy Monika Nkome Evini.

Monika Nkome Evini - koordynatorka kampanii Rowerowy Maj
Monika Nkome Evini - koordynatorka kampanii Rowerowy Maj
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Co się zmieni w gdańskiej edycji “Rowerowego Maja”`2017?

Dotychczas tylko jedna, najlepsza w danej szkole, klasa otrzymywała w nagrodę wyjście grupowe (np. do centrum sportu lub nauki). Teraz w każdej szkole, w której rywalizować będzie więcej niż 15 klas na taką nagrodę liczyć mogą dwa klasowe zespoły.

Organizatorzy położą większy akcent na zaangażowanie nauczycieli i pracowników szkoły w rowerowe dojazdy do pracy. Dlatego też obok tradycyjnego plakatu, na którym uczniowie za pomocą kampanijnych naklejek odznaczają każdy dojazd na zajęcia na rowerze, pojawi się drugi “naklejkowy” plakat - dla pracowników szkoły.

- Nauczyciele będą przez to bardziej “na celowniku” uczniów, chcemy ich w ten sposób zmobilizować do dawania dobrego przykładu - tłumaczy koordynatorka “Rowerowego Maja” w Gdańsku.

Taka książeczka rowerowa, w której uczeń odznacza swoje dojazdy na zajęcia na rowerze, trafi w maju 2017 r. do dzieci z 14 miast i gmin
Taka książeczka rowerowa, w której uczeń odznacza swoje dojazdy na zajęcia na rowerze, trafi w maju 2017 r. do dzieci z 14 miast i gmin
Referat Mobilności Aktywnej UMG

Tradycyjnie - zarówno najlepsi rowerowi uczniowie, jak i nauczyciele otrzymają nagrody - gadżety przydatne dla każdego rowerzysty. Zachowany zostanie też podział placówek na trzy grupy: szkoły małe, średnie i duże, które otrzymają odpowiednio po: 10, 20 i 30 tys. do wydania na wybrane potrzeby.

Warto dodać, że za ciągłym wzrostem popularności kampanii wśród szkół idą również inwestycje w parkingową infrastrukturę dla rowerów - w minionym roku przy podstawówkach, przedszkolach i gimnazjach w Gdańsku zamontowano dwa tysiące stojaków rowerowych.

Gimnazja - tak jak w zeszłym roku - będą rywalizować między sobą również w maju, w ramach Rowerowej Rywalizacji Miast (European Cycyling Challenge).

Rowerowy Maj 2016 dojechał do mety. Kto był najlepszy?

-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Izabela Biała (0)
www.gdansk.pl
izabela.biala@gdansk.pl
więcej tekstów autora