PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Rowerowy Maj rusza za 2 tygodnie - rodzicu, pamiętaj by zgłosić dziecko do szkolnej drużyny

Rowerowy Maj rusza za 2 tygodnie - rodzicu, pamiętaj by zgłosić dziecko do szkolnej drużyny
W tym roku kampania Rowerowy Maj trwać będzie od 4 do 24 maja. Placówki, które zgłosiły swój akces, zbierają obecnie pisemne zgody rodziców na udział dzieci w zabawie. Niezależnie od tego, czy szkoły i przedszkola będą otwarte, czy też nauka odbywać się będzie w trybie zdalnym - VII edycja ogólnopolskiej kampani z gdańskim rodowodem zostanie przeprowadzona.
Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Lilli Wenedy w Dolnym Wrzeszczu
Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Lilli Wenedy w Dolnym Wrzeszczu
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Rowerowy Maj to kampania rozgrywająca się w zdecydowanej większości szkół i przedszkoli w Gdańsku oraz w 35 innych miastach i gminach w całej Polsce. Jej celem jest promocja aktywnego dojazdu uczniów i przedszkolaków na zajęcia, a środkiem do celu - nagradzanie dzieci, które dotarły do szkoły (przedszkola) na rowerze, hulajnodze, rolkach, czy deskorolce. Na podstawie indywidualnego codziennego zaangażowania poszczególnych uczestników kampanii tworzy się rankingi “najbardziej rowerowych” klas i - dalej - “najbardziej rowerowych” szkół czy przedszkoli w skali danego miasta czy miejscowości. 

W tym roku kampania rozegra się między 4 a 24 maja i będzie nieco krótsza niż zwykle, ponieważ pod koniec maja odbędą się egzaminy ósmoklasisty (zwykle miały miejsce w kwietniu). Już teraz jednak szkolni i przedszkolni koordynatorzy RM zbierają wśród rodziców zgody na udział w zabawie - ważne, by podpisać ją w terminie wyznaczonym przez koordynatora z danej szkoły/przedszkola, bez niej dziecko nie będzie mogło uczestniczyć w zabawie.

W tym roku organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie kampanii przygotowując dwa scenariusze - w zależności od sytuacji epidemicznej.

  • Jeśli przedszkolaki i uczniowie będą uczęszczać na zajęcia - tradycyjnie zbierać będą “obecności rowerowe” w postaci naklejek do specjalnych dzienniczków RM i na klasowych plakatach kampanii.
  • W przypadku zajęć zdalnych w szkołach, czy zamknięcia przedszkoli, udział w zabawie będzie zaliczony, jeżeli dziecko w trakcie trwania kampanii (i w dni robocze, bo RM realizowany jest od poniedziałku do piątku) przynajmniej pół godziny dziennie jeździć będzie na rowerze. 

- Nie narzucamy żadnego sposobu weryfikacji takich przejazdów przez nauczycieli czy koordynatorów szkolnych - mówi Monika Borkowska gdańska i ogólnopolska koordynatorka Rowerowego Maja z Referatu Mobilności Aktywnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Opieramy się na zasadzie prawdomówności i na zaufaniu do uczestników. Sugerowaliśmy jedynie, że dzieci, czy rodzice mogą przekazywać zdjęcia z takich przejazdów, ale to kwestia wewnętrzna każdej placówki, w jaki sposób nastąpi weryfikacja.

 

Niezależnie od trybu, w którym przeprowadzona zostanie kampania, na zwycięzców w Gdańsku czekają następujące nagrody:

 

  • 30 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kategorii “dużych”
  • 20 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kat. “średnich”
  • 10 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych szkół w kat. ”'małych”
  • 5 tys. - pula nagród dla trzech najbardziej rowerowych przedszkoli

 

Niezmiennie także na zwycięzców indywidualnych i grupowych (najlepsze klasy w poszczególnych szkołach) czekają nagrody, które prezentowane są na gdańskiej podstronie kampanii. Bilety na wyjścia klasowe mają wydłużony termin realizacji. 

Rowerowy Maj 2021 - takie plakaty trafią do wszystkich gdańskich szkół i przedszkoli biorących udział w tegorocznej edycji kampanii
Rowerowy Maj 2021 - takie plakaty trafią do wszystkich gdańskich szkół i przedszkoli biorących udział w tegorocznej edycji kampanii
RMA UMG

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze