PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Rowerowy Maj po półmetku - a z nim ważna zmiana w gdańskim regulaminie
Rowerowy Maj po półmetku - a z nim ważna zmiana w gdańskim regulaminie
Rowerowy Maj`2019 przejechał półmetek w piątek, 17 maja. W tym czasie dzieci z 47 miast i gmin startujących w kampanii wykonały już prawie 2 mln dojazdów na rowerach i innych premiowanych środkach lokomocji. W Gdańsku od 27 maja emocje pójdą w górę - dlaczego?
Rowerowy Maj`2019 - Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku
Rowerowy Maj`2019 - Szkoła Podstawowa nr 12 w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Oto dotychczasowe osiągnięcia uczestników kampanii Rowerowy Maj`2019 (do piątku, 17 maja), w ramach której zliczane są dojazdy na zajęcia na rowerze, hulajnodze, rolkach oraz deskorolkach:

  wyniki krajowe wyniki Gdańska
liczba przejazdów (liczone są jako przejazdy do i ze szkoły) 1951756 456 692
liczba aktywnych uczestników 160269 33060
liczba aktywnych pracowników   954
% aktywnych uczestników 59% 68%
% frekwencji rowerowej 37% 57%
liczba uczestników, którzy aktywnie przyjeżdżają codziennie 21159 6138

- Pomimo niezbyt sprzyjających warunków pogodowych, deszczy i burz, które nawiedziły w zeszłym tygodniu większą część kraju, dzieci i przedszkolaki wciąż chętnie przyjeżdżały na rowerach i hulajnogach. 21 tysięcy dzieci nie odpuściło ani jednego dnia. Frekwencja rowerowa zbliża się do 40 proc. w skali krajowej, a w Gdańsku wynosi 57 proc. - komentuje statystki Monika Evini, koordynator krajowy kampanii. - To są rewelacyjne statystyki. Jesteśmy dumni z uczestników oraz organizatorów lokalnych i nauczycieli, którzy sprawnie prowadzą Rowerowy Maj. Do tej pory do kampanii przekonało się 59 proc. uczniów w skali kraju i 68 proc. w skali Gdańska, ale oczywiście cały czas zachęcamy tych niezdecydowanych, aby spróbowali choć raz przyjechać rowerem do szkoły, bo opcja ta jest otwarta dla uczniów i przedszkolaków zarejestrowanych placówek do ostatniego dnia kampanii. Dziś (20 maja) mamy już zarejestrowanych ponad 2 miliony przejazdów wykręconych przez 165 tysięcy uczestników.

Ciekawostką tej edycji jest to, że cieszy się ona większą popularnością w przedszkolach niż w szkołach: najmłodsi uczestnicy mają średnio większy procent aktywności rowerowej (w przeliczeniu na całą placówkę - red.) niż ich starsi koledzy.

 

Szkoła Podstawowa nr 29 Leonardo w Gdańsku
Szkoła Podstawowa nr 29 Leonardo w Gdańsku
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Tymczasem w Gdańsku czeka nas ważna regulaminowa zmiana. Od kiedy w zeszłym roku kampania doczekał się internetowego “dziennika obecności rowerowej”, pozycje poszczególnych szkół i przedszkoli każdy może śledzić na bieżąco (tak np. wyglądają teraz w Gdańsku). Koordynatorzy z placówek muszą wprowadzać dane dotyczące liczby przejazdów na rowerach, hulajnogach, rolkach czy deskorolkach z marginesem maksymalnie trzydniowego opóźnienia. W związku z tym, już ostatniego dnia kampanii o północy wszystko było wiadomo.

W tym roku nie będzie tak łatwo. Aby wzmóc jeszcze “finałową gorączkę”, organizatorzy postanowili, że na początku ostatniego tygodnia kampanii (w poniedziałek, 27 maja) zasłonią rankingi. Szkoły, przedszkola oraz uczestnicy i ich rodzice, zwycięzców poznają dopiero 6 czerwca, podczas pikniku w Hevalianum, wydarzenia tradycyjnie wieńczącego kampanię, które debiutuje w przestrzeni Góry Gradowej, a dotąd odbywało się w Parku Reagana. Podczas pikniku wręczone zostaną nagrody finansowe dla najbardziej rowerowych szkół i przedszkoli i dla najbardziej rowerowej klasy (o nagrodach więcej w ramce pod tekstem).  

 

Specjalny namiot do przechowywania hulajnóg w Szkole Podstawowej nr 24 w Gdańsku - Rowerowy Maj`2019
Specjalny namiot do przechowywania hulajnóg w Szkole Podstawowej nr 24 w Gdańsku - Rowerowy Maj`2019
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Wiele miast uczestniczących w kampanii kończyć będzie Rowerowy Maj z pompą - w Warszawie np. na 16 czerwca zaplanowano Wielki Warszawski Piknik Rowerowy.

A po finale kampanii w Gdańsku?

Przez kolejne tygodnie rozwozić będziemy nagrody indywidualne do szkół. Do niektórych placówek zawita również zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak, aby osobiście pogratulować dzieciom i wręczyć im nagrody - odpowiada Monika Evini.

 

NAGRODY W GDAŃSKIEJ EDYCJI ROWEROWEGO MAJA`2019

Nagrody dla szkół ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdańska

  • 60 tys. zł to suma, która rozdysponowana zostanie między trzema najlepszymi szkołami w kategorii “Szkoły Duże”;
  • 40 tys. zł to pula nagród dla najbardziej rowerowych “Szkół “Średnich”
  • 20 tys. zł to pula dla podium wśród “Szkół Małych”
  • 10 tys. zł podzielą między siebie trzy najaktywniejsze przedszkola.  

Klasa o najwyższej frekwencji rowerowej w Gdańsku otrzyma 7 tys. zł na wycieczkę (fundatorem jest spółka miejska GIWK).

Głównym sponsorem pozostałych nagród - dla najbardziej rowerowych klas w poszczególnych szkołach i przedszkolach jest Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Stowarzyszenie zadbało o ponad 7 tys. wejściówek do kin, teatrów, na zajęcia sportowe, naukowe, do parków wodnych itp. Oprócz dzieci ze szkół gdańskich, sponsoring OM G-G-S dotyczy jeszcze dziewięciu miast, na których terenie funkcjonuje rower publiczny MEVO, biorących jednocześnie udział w Rowerowym Maju.

 

Więcej o tegorocznej kampanii:

Rowerowy Maj 2019 w Gdańsku. Jak wystartował? Co nowego w tym roku?

 

 

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze